Jus visą gyvenimą mokė į dušą nepasiimti jokių elektrinių prietaisų. Vanduo ir elektra tiesiog nesutaria. Tuo tarpu Brazilijoje elektrinis dušas yra absoliutus standartas, aptinkamas beveik visuose namuose.

Elektrinė dušo galvutė iš esmės yra tai, ką žmonės dažnai vadina momentiniu vandens šildytuvu. Šio prietaiso viduje yra nichromo (ar kito panašaus metalo) vielos spiralė, kuri veikia kaip rezistorius – ji įkaista nuo elektros krūvio ir kaitina per ją tekantį vandenį. Brazilai šį kaitinimo elementą taip ir vadina – resistência.

Elektrinis dušas Brazilijoje.

Elektrinis dušas Brazilijoje sukurtas dar ketvirtajame 20 amžiaus dešimtmetyje. Tokio prietaiso poreikis Brazilijoje buvo jaučiamas, nes didelių dujų telkinių ar išvystytos dujotiekių infrastruktūros ten nėra. Prisiminkite, kad didžiojoje Brazilijos dalyje net nėra poreikio šildyti namus – žiemų ten nebūna. Todėl kiekvieną būstą pasiekia tik šaltas vanduo ir elektra (na, dabar – ir komunikacijų linijos). Kaip pašildyti vandenį nusiprausimui?

Elektrinis dušas suteikė galimybę pašildyti tik tiek vandens, kiek žmogui iš tikrųjų reikia. Ir tai padaryti akimirksniu! Kai didelėje pasaulio dalyje įvairiomis priemonėmis buvo kaitinami dideli vandens katilai ir teko planuoti kiekvieną nusiprausimą, elektrinius dušus turintys brazilai maudėsi kada tik panorėję.

Esminis elektrinio dušo veikimo principas istoriškai keitėsi nedaug, bet, aišku, dabartiniai dušai yra patogesni ir saugesni. Kadaise šildymo elementą pradžioje reikėjo įjungti mygtuko paspaudimu. Tai nebuvo bloga sistema, tačiau drėgno elektros jungtuko lietimas didelio pasitikėjimo duše nekėlė ir buvo potencialiai pavojingas.

Šiuolaikinis plastikinis elektrinis dušas. (HenriqueBarraMansa, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Penktojo dešimtmečio viduryje Brazilijoje sukurtas automatinis elektrinis dušas. Jo naudotojas tiesiog atsuka vandenį, kuris tekėdamas per dušo galvutę kilsteli guminę diafragmą ir sujungia porą kontaktų. Garsus vietinis dušo galvučių gamintojas Lorenzetti vietoje guminės diafragmos naudoja nedidelį stūmoklį. Prireikė poros dešimtmečių, kad automatiniai dušai paplistų, bet dabar Brazilijoje sunkiai rastumėte kitokį dušą.

Brazilai patys kartais juokauja, kad maudantis duše kartais gali nukrėsti elektra. Tačiau elektrinės dušo galvutės yra visiškai saugios.

Ar saugu maudytis elektriniame duše?

Žinoma, nesunku įsivaizduoti, kodėl žmonės galėtų bijoti maudytis po elektriniu dušu. Ir kadaise, kai šie prietaisai dar buvo naujiena, šiokių-tokių pavojų iš tikrųjų buvo. Ankstyvieji elektriniai dušai turėjo metalinius korpusus, kurie dėl netinkamos izoliacijos ar instaliacijos klaidų galėjo būti stipriai įelektrinami. Bet net jei tokių klaidų būdavo išvengiama, elektra vandeniu nukeliaudavo nuo kaitinimo spiralės iki korpuso – palietus dušą buvo galima patirti nestiprų elektros šoką.

Penktojo dešimtmečio pradžioje kompanija FAME pristatė elektrinę dušo galvutę su stikline šildymo kamera. 1970 metais kita kompanija Corona pristatė visiškai plastikinę dušo galvutę, pagamintą iš polipropileno, nailono ir bakelito. Dabar beveik visos elektrinės dušo galvutės turi plastikinius korpusus.

Šiuolaikinės elektrinės dušo galvutės yra sertifikuotos, išbandytos ir gerai apgalvotos. Šildymo spiralę pratekėjęs vanduo saugiai lyja ant žmogaus. Nodum.lt autorius gali patvirtinti, kad Brazilijoje galima nors ir visu veidu prisiglausti prie elektrinės dušo galvutės – jokio šoko nepajusite. Be to, daug šiuolaikinių elektrinių dušų turi izoliuotus šildytuvus – vanduo juose net neliečia įelektrintos vielos.

Labai prastai įrengtas elektrinis dušas Gvatemaloje. (Gabriel White, Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Profesionaliai įrengtas elektrinis dušas yra toks pat saugus kaip ir, pavyzdžiui, plaukų džiovintuvas ar virtuvinis kombainas. Aišku, įrengtas neteisingai elektrinis dušas gali kelti pavojų naudotojui ar net visam namui, bet tai pasakytina ir apie kitus elektros prietaisus.

Kodėl brazilai naudoja elektrinius dušus, o mes – ne?

Elektrinis dušas atrodo kaip puiki idėja. Jis šildo tik tiek vandens, kiek reikia naudotojui, o ne šimtą litrų, kai pakaktų dešimties. Be to, nors elektrinėms dušų galvutėms reikia geresnio laidyno, tinkamą elektros instaliaciją lengviau išvedžioti nei vamzdžius. Name su keliais vonios kambariais, elektrinių dušų įrengimas tikriausiai būtų patogesnis, pigesnis ir greitesnis nei karšto vandens vamzdžių tiesimas.

Tačiau elektriniai dušai turi trūkumų. Jie godžiai ryja elektrą. Elektrinių dušų galia siekia nuo 2,5 iki 7,5 kW. Taip, perskaitėte teisingai – 7,5 kW! Šiuolaikinės dušo galvutės turi bent po du kaitinimo elementus – galingesnis naudojamas tada, kai naudotojas nori labai karšto dušo. Gerą gamtinių dujų infrastruktūrą turinčiose šalyse tokios elektros sąnaudos būtų nepriimtinos.

Populiaraus gamintojo dušo galvutė iš arčiau. Viršutinis jungiklis – įjungimas-išjungimas (išjungiamas tik paliekant ilgesniam laikui ar saugant vaikus). Apatinis jungiklis – karšto, drungno ir labai karšto vandens nustatymas. Norimą temperatūrą galima tiksliai sureguliuoti žemiau esančia rankenėle.

Kita vertus, elektriniai dušai sunaudoja mažiau vandens. Atsukus sklendę idealios temperatūros vanduo pradeda bėgti vos po sekundės – jokio maišymo, jokio laukimo, jokio iššvaistyto vandens. Elektriniai dušai siūlo praktiškai neribotą karšto vandens kiekį – kartais po porą kartų per dieną besimaudantiems brazilams tai patinka. Tiesa, kaitinimo elementai su laiku perdega, bet Brazilijoje jie pardavinėjami visose parduotuvėse. Šalyje, kur dujos yra brangesnės už elektrą, o centralizuotas šildymas apskritai nėra reikalingas, elektriniai dušai yra gera idėja.

Elektriniai dušai yra populiarūs ir kitose Pietų Amerikos šalyse, jų galima rasti ir Europoje. Tačiau Senajame žemyne, ypač regionuose, kuriuose elektra yra brangi, o dujos – pigios, elektrinės dušų galvutės greitu metu tikriausiai neišpopuliarės.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia