Burlaivis yra vienas iš gražiausių žmonijos išradimų. Senieji 50-100 metrų ilgio burlaiviai buvo tarsi meno kūriniai, nors buvo statomi tikrai ne dėl grožio. Tiesa, buvo ir išimčių – tristiebis Royal Louise iš tikrųjų buvo pastatytas kaip graži karališka dovana.

Royal Louise – Berlyno puošmena ir tris kartus sumažinta fregatos kopija. (Matti Blume, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

1814 metais Londone buvo švenčiamas Napoleono Bonaparto nugalėjimas. Iškilmėse dalyvavo Didžiosios Britanijos, Prūsijos, Rusijos ir Austrijos vadovai. Šventės puošmena tapo laivų paradas. Ta proga valstybių galvos vienas kitam dovanojo brangias dovanas. Britų Karalius Jurgis III Prūsijos karaliui Frydrichui Vilhelmui IV padovanoji tristiebį 10 metrų burlaivį.

Tas laivelis nebuvo labai kokybiškas ir jau 1830 metais buvo prastos būklės. Tai sužinojęs Karaliaus Jurgio III sūnus Vilhelmas IV, kuris tuo metu neseniai buvo užėmęs sostą, nurodė pagaminti naują burlaivį, kuris būtų daug geresnis ir gražesnis. 1832 metais laivas buvo užbaigtas ir pakrikštytas Royal Louise, 1810 metais mirusios Prūsijos Karalienės Luizės garbei.

Royal Louise burlaivis 1895 metais. (Wikimedia)

Royal Louise buvo sumažinta, vos 17,2 metrų ilgio, britiškos fregatos replika. Meistrai šį laivą statė išlaikydami visas proporcijas – jis tiesiog buvo triskart trumpesnis nei tikra fregata. Su kitų laivų pagalba Royal Louise Elbės ir Hafelio upėmis pasiekė Povų salą netoli Berlyno, kur specialiai šiam mažyliui buvo pastatyta nedidelė pašiūrė.

Royal Louise Hafelyje, 1904-ųjų piešinys. ( Willy Stöwer, Wikimedia)

Royal Louise buvo nuostabi jachta, iš tikrųjų primenanti britišką fregatą. Pirmajį pasaulinį karą ji slėpėsi savo pašiūrėje Povų saloje. Kai 1926 metais Veimaro respublikoje karališkosios šeimos turtas buvo padalintas, Royal Louise liko Hohenzolernų šeimos nuosavybe. Burlaivis keitė namus, kol 1924 metais jį stipriai apgadino ugnis. Po poros metų jau negalintis plaukti Royal Louise buvo perduotas žuvininkystės ir laivybos mokyklai. 1935 metais burlaivis buvo suremontuotas Kylyje.

Royal Louise turi 12 burių, kaip ir tikra britiška fregata. (Andrea014, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui britai nurodė sunaikinti Royal Louise kaip prūsų militarizmo simbolį. Ir taip gražusis burlaivis tapo malkomis.

Tačiau laivo legenda išliko. Juk Royal Louise plukdė net penkis Prūsijos karalius ir buvo įamžintas ne viename piešinyje. Nieko keisto, kad 1996 metais prasidėjo Royal Louise replikos statyba. 1999 metais užbaigtas naujasis Royal Louise buvo pastatytas pagal senojo laivo piešinius, tačiau yra šiek tiek didesnis – replikos ilgis siekia 17,83 metrus.

Royal Louise replika yra šiek tiek didesnė už originalą. (Lienhard Schulz, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Royal Louise replikos vidus yra įrengtas pakankamai prabangiai, naudojant aukščiausios kokybės medžiagas. Finansinė sėkmė aplenkė šio laivo valdytojus – ne vienas jau yra bankrutavęs, bet Royal Louise tebedžiugina Berlyno žmones. Šis laivas, beje, gyvena toje pačioje Povų saloje.

Royal Louise burlaivio viduje. (Dr. Karl-Heinz Hochhaus, Wikimedia(CC BY 3.0)

Royal Louise yra tristiebis burlaivis. Na, techniškai tai – jachta. Šis laivas turi patrankų ir langų imitacijas ir atrodo išties puikiai dėl puikiai išlaikytų fregatos proporcijų. Priešingai nei originalus Royal Louise, replika turi ir dyzelinį variklį, kuris leidžia plaukioti ir tada, kai nėra vėjo. Kita vertus, iškelti visas 12 burių yra sunkus darbas, net jei laivas yra tris kartus mažesnis nei tikra fregata.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia