Arklys negali dirbti, jei jo kanopos nėra sveikos. Būtent dėl to žmonės jas taip kruopščiai prižiūrėdavo. Žirgų kanopos ir šiandien yra kaustomos – prie jų kalamos geležinės pasagos. Bet ar žinojote, kad tam naudojamos ne paprastos statybinės vinys?

Specialios arklių kaustymo vinys yra stačiakampės arba kvadratinės. (RickP, Wikimedia(CC BY 2.5)

Naminius arklius kaustyti būtina, nes jie vaikšto ir bėgioja gerokai mažiau nei laukiniai. Laisvėje gyvenantys arkliai per dieną gali nukeliauti ir 80 km. Tai ir dilina jų kanopas, ir jas grūdina. Be to, laukiniai arkliai įprastai vengia kietų paviršių.

Tuo tarpu naminiai arkliai vaikšto gerokai mažiau, todėl jų kanopos nėra taip gerai užgrūdintos. Jos yra minkštesnės ir jautresnės. Be to, naminiai arkliai sunkiai dirba – jų kanopos turi atlaikyti ne tik jų pačių, bet ir raitelių ar įvairių įrankių svorį. Galiausiai, naminiai arkliai negali pasirinkti paviršiaus, kuriuo eis. Taigi, jų kanopas būtina apsaugoti ir tradiciškai tai daroma pasagomis.

Kalvis kala pasagą prie arklio kanopos. Galite pamatyti, kaip gražiai vinių galvutės pasislepia griovelyje pasagos apačioje. (Jamain, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Pasagas gamina ir arklius kausto kalvis. Tiesa, kai kurie kalviai daugiau nieko ir neveikia – jų specializacija yra arklių kaustymas. Nors dabar yra ir iš sintetinių medžiagų pagamintų pasagų, tradiciškai pasagos kaldinamos iš metalo. Ir prie kanopos kalamos vinimis.

Utenos herbe vaizduojama pasaga, kurioje galima pamatyti stačiakampes skyles specialioms arklių kaustymo vinims.

Arklio kanopa yra tarsi žmogaus nagas – jei kalvis nepadaro klaidų, kaustomam arkliui tikrai neskauda. Jo kanopa nuvaloma, apkarpoma, nušlifuojama, o tada prie jos specialiomis kvadratinėmis arba stačiakampėmis vinimis kalama pasaga. Taip, supratote teisingai – naudojamos specialiai tam skirtos vinys, o ne tos pačios, kurios yra naudojamos statybose.

Kvadratinės vinys naudojamos dėl kelių priežasčių. Visų pirma, jos niekaip negali pasisukti. Tai sumažina tikimybę, kad pasaga nukris anksčiau laiko. Pasagoje suformuotas griovelis ir stačiakampės skylės taip pat padeda išlaikyti vinį jos vietoje.

Antra, arklių kaustymo vinys turi asimetrišką smailę. Nevienodas vinies kampas nukreipia smailųjį galą tolyn nuo jautrios arklio pėdos dalies. Būtent dėl to kaustant arklį vinys išlenda per kanopos kraštus. Trečia, tokias vinis lengviau nukaldinti – juk kadaise kalviai gamino ne tik pasagas, bet ir vinis.

Vinių galiukai kyšo iš ką tik pakaustytos kanopos – kalviui teks juos nukarpyti ir (arba) užlenkti. (Alex brollo, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Beje, įdomu tai, kad arklių kaustymo vinis naudoja ne tik kalviai (ir ne tik arkliai). Jos taip pat praversdavo ir amerikiečių medkirčiams, kurie tradiciškai iš tokių vinių gamindavosi kabliukus savo rąstų matavimo juostoms. Geras kabliukas tvirtai išsilaikydavo rąste, tačiau iš karto atsipalaiduodavo, kai medkirtys timptelėdavo juostą. Dėl savo formos ir to asimetriško smailiojo galo pasagų vinys puikiai tikdavo ir langų stiklinimui. Kartais tokias vinis naudodavo ir staliai, ypač judančiose baldų dalyse. Bet retai, nes tokios vinys yra brangios.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia