Aviacijos muziejai niekada nenuvilia. Jie visada yra pilni turistų ir tikrai ne be reikalo – visada smagu iš arti pasižiūrėti į senus lėktuvus. Estijos aviacijos muziejus, įsikūręs į pietus nuo Tartu, turi nuostabią kolekciją, kurioje – gausybė keleivinių ir karinių lėktuvų. Į keletą jų verta pažiūrėti iš arčiau.

Estijos aviacijos muziejus buvo įkurtas dar 1999-aisiais, o duris atvėrė jau 2002 metais. Tai yra vienintelis aviacijos muziejus šalyje ir, greičiausiai, didžiausias tokio tipo muziejus Baltijos šalyse. Jis yra lengvai pasiekiamas iš Lietuvos, bet kelionė ilga, todėl nusiteikite tuo pačiu apžiūrėti Tartu ir, galbūt, Taliną. Jei ketinate savaitgaliui vykti į Estiją, tikrai rekomenduojame aplankyti ir Estijos aviacijos muziejų.

Visko, ką ten galite pamatyti, net nevardinsime ir nerodysime, kad nesugadintume to atradimo džiaugsmo, patiriamo pirmą kartą įžengus pro muziejaus vartus. Bilietas suaugusiajam kainuoja tik 10 eurų.

Estijos aviacijos muziejaus ekspozicija yra įkurta šalia veikiančio aerodromo. Muziejus yra išsidėstęs per kelis pastatus, keletas eksponatų stovi ir lauke. Teritorija yra išties didelė, todėl lapkričio-gegužės mėnesiais muziejus nedirba – pasiruošimas lankytojų priėmimui kainuotų labai daug pastangų, o turistų tuo metu ir taip yra mažai.

Keli Estijos aviacijos muziejaus eksponatai – teritorija yra išties didelė, todėl muziejus žiemą neveikia.

Estijos aviacijos muziejus turi didžiulę modelių kolekciją – čia pamatysite daugiau nei 400 įvairių lėktuvų modelių. Įdomu tai, kad muziejuje yra ir lėktuvnešių, ir antžeminės technikos modelių.

Estijos Aviacijos muziejuje – daugiau nei 400 įvairių orlaivių modelių.

Tačiau, žinoma, ne modeliai labiausiai traukia turistus. Tikriausiai labiausiai į akį krenta didžiausias muziejaus eksponatas – Tu-134A, kadaise skraidęs po ELK Airways vėliava.

Tu-134A – didžiausias Estijos aviacijos muziejaus eksponatas.

Tu-134 dabar atrodo kaip senas dvimotoris siauro fiuzeliažo lėktuvas, tačiau savo laiku jis buvo pats populiariausias savo klasėje. Jis, beje, buvo pritaikytas tūpimui ir ant žvyrinių takų.

Aukštai sumontuoti varikliai ir tvirta važiuoklė leido Tu-134A tūpti ir ant žvyrinių takų.

Į šį keleivinį lėktuvą galite įlipti ir neblogai jame pasižvalgyti. Galėsite įsivaizduoti, kaip žmonės keliavo prieš kelis dešimtmečius.

Tu-134A viduje.

Taip pat galėsite apžiūrėti pilotų darbo vietą ir pamatyti, kur sėdėjo navigatorius (jo vieta buvo stiklinėje nosyje). Prisiminkite, kad Tu-134 lėktuvai buvo gaminami dar 1966–1989 metais.

Tu-134A pilotų darbo vieta – toli nosyje sėdėjo navigatorius.

Tas Tu-134A nėra vienintelis keleivinis lėktuvas Estijos aviacijos muziejuje. Dėmesio vertas ir Yak-40, turintis tris variklius.

Yak-40, į kurį taip pat galima įlipti.

Šis Yak įdomus tuo, kad turi prabangiai įrengtą saloną. Na, pagal tų anų laikų standartus.

Yak-40 viduje.

Muziejuje civilinių lėktuvų yra gana daug.

Antonov An-2.
Pora mažesnių lėktuvų – mokomasis PZL-104 Wilga ir žemės ūkio paskirties Zlín Z 37.
Lietuviškas pėdsakas – sklandytuvas LAK-12.

Estijos aviacijos muziejus turi ir keletą įdomių karinių lėktuvų. Visų tikrai nerodysime ir apie visus tikrai nepasakosime – teks nuvykti ir pasižiūrėti patiems. Ir tai daryti tikrai verta – prie kiekvieno lėktuvo yra laipteliai, kuriais palipus galima pažvelgti į pilotų kabiną.

Saab J32 Lansen žvalgybos lėktuvas  (priklauso Švedijos oro pajėgų muziejui).
Saab J35 Draken (priklauso Švedijos oro pajėgų muziejui).
Saab JA 37 Viggen (priklauso Švedijos oro pajėgų muziejui)
Žvalgybinis Yak-28PP.
Naikintuvas MiG-23MLD.
Su-22M4

O štai šis Sukhoi Su-24 yra gana įdomus. Su-24 yra viršgarsinis bombonešis su keičiamo strėliškumo sparnais, galintis suduoti ir branduolinį smūgį. Iš tikrųjų, būtent dėl to jis ir yra baltas.

Su-24 muziejuje stovi suglaustais sparnais.
Su-24 kadaise buvo labai svarbus karinis lėktuvas.
F-4 Phantom II
Pora mokomųjų lėktuvų.

Ir tai – tik dalis karinių lėktuvų – muziejuje dar pamatysite Mirage IIIRS, MiG-21bis, Harrier GR3. Taip pat turėsite galimybę iš arti pamatyti kelis sraigtasparnius.

Robinson R22 muziejuje stovi be variklio.
Mil Mi-2RL.
Žemės ūkio paskirties Kamov Ka-26 – daugiau apie šį orlaivį galite paskaityti čia.

Ir nemažai kitos technikos…

Priešlėktuviniai kulkosvaidžiai.
Mobilus radaras.
Antrojo pasaulinio karo laikų vidutinis tankas T-34.

Atrodo, parodėme tiek daug, tačiau tai – tik nedidelė dalis. Prie visko galima prieiti, visur įrengti laipteliai ir kopetėlės. Lankytojai taip pat gali pašokinėti ant tramplino, išbandyti šuolių parašiutu treniruoklį ar simuliatorių. Tai yra išties nuostabus muziejus, kurį verta įtraukti į savo kelionių planus. Birželį čia vyksta Estijos Aviacijos Dienos – didžiausias aviacinis renginys Baltijos šalyse – tai puiki dingstis ištrūkti pas kaimynus estus.

Estijos Aviacijos Muziejus

Adresas – Veskiorg 1, Lange, Tartu apskritis, Estija

Internete – www.lennundusmuuseum.ee/en/

Darbo laikas – 10:00 – 18:00, spalį – 11:00 – 16:00, vėlyvą rudenį ir žiemą nedirba

Taip pat skaitykite:

JAWA muziejus Konopištėje;

Nacionalinis technikos muziejus Prahoje, pritrenkęs vertingų eksponatų gausa;

Pokalbis su estiško elektromobilio Nobe 100 kūrėju;

10 įdomių faktų apie Islandiją, kurių galbūt nežinojote;

Ekskursija po „Tomark Aero“ aviacijos gamyklą;

Irbenė – apleistas karinis miestelis Latvijoje;

Skrunda – garsiausias apleistas miestelis Latvijoje.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia