Nodum.lt svetainėje Formulės 1 lenktynininkus įprastai vadiname vairuotojais. O kodėl ne? Juk šie žmonės vairuoja automobilius. Tačiau kitur Formulės 1 lenktynininkai dažnai vadinami pilotais, o jų vairuojami automobiliai – bolidais. Kodėl?

Tiesą sakant, kai kurie žmonės aktyviai vengia vadinti F1 lenktynininkus vairuotojais, o jų mašinas – automobiliais. Ir Nodum.lt Facebook puslapyje esame sulaukę komentaro, kuriuo buvo bandoma pataisyti tariamą klaidą – negi tai automobilis? Taip, tai yra automobilis ir už jo vairo sėdi vairuotojas.

Bruceas McLarenas 1969 metais. (Lothar Spurzem, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Iš tikrųjų, vienintelė priežastis, kodėl kalbant apie Formulę 1 Nodum.lt vengiama žodžių „pilotai“ ir „bolidai“, yra žiniasklaidos strigimas klišėse ir nuvalkiotose metaforose. Šie žodžiai iš esmės jau yra sudėvėti – tai nėra vaizdinga kalba. Kaip krepšininkų nereikėtų vadinti trenerio auklėtiniais, kaip absoliučiai niekada nebegalima rašyti apie netikėtai užklupusią žiemą ir kaip negalima antraštėse sprogdinti bombų, taip reikėtų bent jau kartais vadinti Formulės 1 dalyvius tikraisiais vardais. Lewisas Hamiltonas yra Formulės 1 lenktynininkas, kuris vairuoja Mercedes automobilį, ir jums reikia su tuo susitaikyti.

Bet kodėl Formulės 1 vairuotojai taip dažnai vadinami pilotais?

1977-ųjų Monako Grand Prix – už Wolf vairo – Jody Scheckteris. (Jean-Philippe Lelièvre, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Na, atsakymo toli ieškoti nereikia. Tarptautinė automobilių federacija yra trumpai vadinama FIA – Fédération Internationale de l’Automobile. Tai – Paryžiuje įsikūrusi organizacija. Prancūzija yra savotiškas automobilių sporto lopšys ir nemažai ankstyvųjų lenktynių taisyklių buvo parašytos būtent ten. Ir spėkite, kaip prancūzų kalboje vadinami lenktynininkai – taip, būtent pilotes.

Prancūzams automobilių sporto aušroje tai buvo savotiškas aukštesnis lygis nei vairuotojas (conducteur). Vairuotojai keliauja, o pilotai – lekia. Pilotais prancūzai vadina ir motociklininkus, kai kuriuos jūreivius ir, žinoma, lakūnus. Tai yra susiję su mašinos valdymo sudėtingumu, greičiu ir reikalingais įgūdžiais. Bet iš esmės tai yra tradicija, kad ir kaip tingiai skambėtų šis paaiškinimas.

2016-ųjų Red Bull Formulės 1 automobilis. (Matthew Lamb, Wikimedia(CC BY 2.0)

Prancūzų kalboje visi automobilių, motociklų ir katerių lenktynių dalyviai yra vadinami pilotais. Tačiau ne vienoje kitoje kalboje šis terminas paplito būtent kartu su Formulės 1 taisyklėmis (kurios ir yra Formulė). Jos originaliai buvo parašytos prancūzų kalba. Formulės 1 vairuotojus pilotais dabar vadina ir ispanai, ir rusai, ir lietuviai.

Bolidais Formulės 1 automobiliai vadinami dėl labai panašios priežasties. Bolidas – tai labai ryškus, didelis meteoras, kuris sprogsta Žemės atmosferoje, nušviesdamas dangų ugnies kamuoliu. Tiesa, mokslininkai ne visada sutaria dėl tokio apibrėžimo ir pats terminas naudojamas nedažnai. Garsusis Čeliabinsko meteoritas, nukritęs 2013 metais, gali būti laikomas bolidu, bet mokslininkai dažnai vengia tokio apibūdinimo dėl šios sąvokos neapibrėžtumo.

Sebastian Vettelis vairuoja Ferrari Formulės 1 automobilį. (Anyul Rivas, Wikimedia(CC BY 2.0)

Prancūzų kalboje žodžiu le bolide iš tikrųjų apibūdinamas ir lenktyninis automobilis, taip pabrėžiant jo greitį. Dabar dažniau naudojami kiti žodžiai (šiuo atveju, Voiture de Formule 1), tačiau le bolide nebuvo pamirštas. Rusai taip vadina kai kuriuos lenktyninius automobilius, ypač tuos, kurie turi atvirus ratus – greičiausiai per juos šis seniai nudėvėtas žodis pasiekė ir lietuvių komentuotojus bei žurnalistus. Formulė 1 yra automobilių lenktynės – galbūt vadinti tuos automobilius bolidais ir buvo vaizdinga, bet perdėto to žodžio naudojimo reikėtų vengti. 

Beje, 2020 metais pristatytas trasoms skirtas hiperautomobilis Bugatti Bolide tokį vardą gavo būtent dėl to, kad le bolide prancūzų kalboje yra lenktyninis automobilis.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia