Nuo Alžyro policijos iki Norvegijos ginkluotųjų pajėgų – Glock pistoletai neabejotinai yra vieni populiariausių ginklų pasaulyje. Juos naudoja net 48 šalių pajėgos (policijos, kariuomenės, saugumo pajėgų daliniai), bet jie itin populiarūs ir tarp civilių. Glock pistoletai giriami dėl savo mechanizmo patikimumo, universalumo, ergonomikos ir sąlyginai mažo svorio. Bet ar žinojote, kad Glock 17 buvo vienas iš tų pirmųjų blynų, kuris turėjo būti prisvilęs?

Pirmos kartos Glock 17 originalioje dėžutėje. (Patcrad, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

1980 metais Austrijos ginkluotosios pajėgos paskelbė, kad ieško, kuo pakeisti Walther P38 pistoletus. Šie Antrojo pasaulinio karo laikų ginklai visomis prasmėmis jau buvo pasenę ir kėlė nemažai rūpesčių. Viešai išplatinti reikalavimai naujajam ginklui buvo išties griežti, tačiau austrai norėjo pistoleto, kuriuo galėtų pasikliauti ne vieną dešimtmetį. Pavyzdžiui, naujasis ginklas privalėjo būti saugus – net numestas iš 2 metrų aukščio jis negalėjo iššauti. Be to, jis turėjo būti patikimas – po 15 tūkstančių šūvių ekspertai ketino ieškoti nusidėvėjimo ženklų.

Tuo metu austrų pramonininkas Gastonas Glockas pistoletų tikrai negamino. Šis 1929 metais gimęs verslininkas iš tikrųjų domėjosi ginklais ir karyba, tačiau į pistoletų rinką nelindo. Septintajame dešimtmetyje jis pradėjo gaminti užuolaidų karnizus, o maždaug po dešimtmečio visa galva pasinėrė į polimerus. Tai jam padėjo išplėsti gamybą į kitas sritis – jis ėmė gaminti peilius Austrijos kariuomenei.

1980 metais Glockas įsigijo plastiko liejimo mašiną, kurią pasistatė savo garaže. Patyręs verslininkas iš karto pasamdė kelis fotoaparatų korpusų gamybos ekspertus, nes šie puikiai išmanė polimerus. Netrukus Glockas iš savo išrastų polimerų gamino peilių rankenas ir dėklus. O tuomet, žinodamas apie Austrijos ginkluotųjų pajėgų konkursą, ėmėsi pistoleto kūrimo.

Pirmos kartos Glock 17, tobulintas 1979-1982 metais. (Spectrums, Wikimedia)

Pirminė konstrukcija buvo užbaigta per metus. Tuomet 1982 metais Glockas subūrė iš įvairių Europos šalių sudarytą ekspertų komandą, į kurią buvo įtraukti karininkai, policininkai, sportinio šaudymo profesionalai. Pagal jų suformuotus parametrus per tris mėnesius buvo užbaigtas jis – dabar jau legendiniu laikytinas Glock 17 (skaičius pavadinime atsirado tik dėl to, kad pistoletas buvo 17-as Glock kompanijos patentas).

Bandymuose Glock 17 įveikė visą eilę garsių konkurentų iš Heckler & Koch, SIG Sauer, Beretta, FN Herstal ir Steyr Mannlicher. Tai buvo išties geras pistoletas – daug lengvesnis, tačiau kartu ir daug patikimesnis nei kiti. Prasidėjo serijinė Glock 17 gamyba, kompanija pristatė vis daugiau įvairių pistoleto versijų ir dabar tai yra vienas iš populiariausių rankinių ginklų pasaulyje.

Ketvirtos kartos Glock 17. (Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Apie gerąsias Glock 17 savybes išsamiau parašysime kitą kartą. Tačiau reikėtų pasakyti, kad savo istorijos pradžioje šis pistoletas sulaukė nemenkos kritikos. Buvo manoma, kad šis ginklas nebus ilgaamžis dėl savo plastikinės konstrukcijos. Iš tiesų, nemaža dalis Glock 17 konstrukcijos yra pagaminta iš Gastono Glocko išrasto nailono pagrindo polimero – kitaip tariant, plastiko. Tačiau šis polimeras yra atsparesnis smūgiams, temperatūrų pokyčiams ir koroziją sukeliantiems skysčiams nei įprasti metalų lydiniai.

Taip pat buvo kalbama, kad plastikiniai ginklai sukels chaosą, nes jų nepastebės įprasti metalų detektoriai. Tai, žinoma, yra netiesa, nes visas Glock mechanizmas iš tikrųjų yra metalinis. Pavyzdžiui, šie pistoletai turi ypatingai tvirtus kaltinius plieninius vamzdžius. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, Glock 17 buvo kritikuojamas ir dėl savo išvaizdos – daugiausia civiliai ginklų mėgėjai manė, kad šis pistoletas yra per daug kampuotas. Tačiau tai palengvina įvairių priedų pritaikymą, o grožis praktiškiems ginklams tiesiog nėra svarbus. Juk Glock 17 buvo sukurtas kariuomenei.

Prancūzijos ginkluotųjų pajėgų penktos kartos Glock 17. (Collectif TRE, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

2017 metais pristatyta jau penktoji Glock 17 karta ir šis ginklas vis dar yra laikomas vienu iš geriausių rinkoje. Prancūzijos ginkluotosios pajėgos 2020 metais pasirinko būtent šiuos pistoletus. Ir nors Glock 17 yra ne vienintelis kompanijos produktas, jis yra pats perkamiausias ir nešantis didžiausią pelną. Gastonas Glockas pirmąjį savo ginklą sukūrė būdamas 52-ejų ir iš karto rinkai pateikė tai, kas visiems laikams pakeitė žaidimo taisykles.

Beje, Glock sėkmė visada traukė įvairaus plauko nusikaltėlius. 1999 metais į 70-metį Gastoną Glocką buvo pasikėsinta plaktuku. Nors buvo sužeistas, verslininkas sugebėjo apsiginti už vos 3 metais jaunesnio samdomo žudiko. Už nužudymo užsakymą nuteistas Charlesas Ewertas buvo Glocko patarėjas mokesčių klausimais ir taip bandė nuslėpti kelių milijonų eurų vertės vagystę iš kompanijos sąskaitų. 2012 metais nuteistas ir buvęs kompanijos vadovas Paulas Jannuzzo – kaltinimai jam taip pat įtraukė pasisavinimą ir reketą.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia