Įrankiai verčia pasaulį suktis. Ir jei jau esate Nodum.lt skaitytojas, tikriausiai įrankiai ir jų istorija jums yra įdomi. Tačiau tikėtina, kad apie Halligano įrankį nesate girdėję, nors jis iš tikrųjų yra labai populiarus.

Pora Halligano laužtuvų – vienas tradicinis ir vienas su vadinamuoju skardinių atidarytuvu. (Reise Reise, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Halligano laužtuvas pavadintas savo išradėjo Hugh Halligano vardu. Halliganas penktajame dešimtmetyje ugniagesys Niujorke. Gesinti degančius Niujorko daugiaaukščius nėra lengva, nes patekimą į vidų blokuoja labai daug durų. Ugniagesiai, žinoma, naudoja specialius laužtuvus, tačiau tuomet naudotas standartinis laužtuvas Halliganui atrodė netobulas.

Tuo metu ugniagesiai naudojo labai daug skirtingų laužtuvų. Vienas iš populiaresnių buvo Kelly įrankis – dvipusis laužtuvas su vienu sunkesniu kirtimui tinkančiu galu. Halliganui atrodė, kad jis šį laužtuvą gali pagerinti, todėl jis 1948 metais sukūrė savo įrankio dizainą. Jį pagamino kalvis Peteris Clarkeas ir Halligano bendradarbiai jį įvertino puikiai.

Tradicinė Halligano laužtuvo galva su smaigu ir kirstuvu. (Dependentarising, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Tačiau Niujorko miesto ugniagesių departamentas atsisakė minčių pirkti Halligano įrankius, nes norėjo išvengti interesų konflikto. Taigi, pirmasis ugniagesių departamentas, įsigijęs didesnį Halligano laužtuvų skaičių, buvo Bostone. Kitų miestų ugniagesiai patys už savo pinigus pirko Halligano laužtuvus, kol galiausiai jie paplito visose Jungtinėse Valstijose, o iš ten – ir pasaulyje.

Iš tikrųjų, Halligano įrankis yra pakankamai paprastas. Viename jo gale yra dvišakis laužtuvas, kitame – smaigas ir kirtiklis. Išradėjas numatė, kad šis įrankis padės ne tik išlaužti medines duris, bet ir prakirsti plonas sienas, atplėšti automobilio dureles, pakelti degančias nuolaužas.

Halligano laužtuvas su vadinamuoju skartinių atidarytuvu gale. (Marcel Rogge, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Be to, šis įrankis gali padėti atverti automobilio variklio gaubtą, išlaužti ventiliacijos angas ar pradurti skardinį pastato stogą. JAV ugniagesiai mokosi naudoti Halligano laužtuvus ir karštoms dujų sklendėms užsukti. Tai yra tikrai daugiafunkcis įrankis, todėl nieko keisto, kad jis naudojamas ir dabar, praėjus daugiau nei 70 metų po jo sukūrimo.

Aišku, su laiku Halligano laužtuvas buvo tobulinamas. Dvišakis laužtuvas kartais yra keičiamas vadinamu skardinių atidarytuvu, skirtu metalui plėšyti. Halligano skardinių atidarytuvas leidžia išplėšti įstrigusias ventiliacijos groteles ar daryti skyles skardoje. Kartais Halligano laužtuvai turi ir slankiojančius kūjus, kurie palengvina  sunkesnių durų išlaužimą.

Haligano laužtuvas ant lėktuvnešio denio. (U.S. Navy, Wikimedia)

Žinoma, Halligano laužtuvas naudingas ne tik miestų ugniagesiams. Juos naudoja ir kariai bei teisėsaugos pareigūnai. Halligano įrankiai yra ir lėktuvnešių ugniagesių komandų įrankių dėžėse. Ir daugelyje didžiųjų laivų.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia