Ko tikitės iš naujos darbo savaitės? Kokių didžiausių planų turite ir kas, tikėtina, jus pradžiugins labiausiai? Mes kaip ir kiekvieną savaitę pradedame įdomiais faktais apie mus supantį pasaulį, istoriją ir technologijas. Kviečiame paskaityti ir, galbūt, sužinoti ką nors naujo.
Tai – jau dešimtoji įdomių faktų savaitė. Kiekvieną dieną NODUM Facebook puslapyje skelbiame įdomius, mažai kam girdėtus faktus, o pirmadieniais visus juos susumuojame į bendrą straipsnį. Būtent tokį rašinį dabar ir skaitote, todėl pereikime prie praeitos savaitės faktų.
Pirmadienis – vienas iš pirmųjų laikraščių pasaulyje Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien. Šis leidinys platintas nuo 1605 metų. Visgi, ir anksčiau būta leidinių, kuriuose buvo surašomos naujienos. Pavyzdžiui, senovės Romoje šią funkciją atliko viešose vietose kabinamos raižytos metalo ar akmens plokštės. Akivaizdu, kad dažnai jos nepasirodydavo. Tuo tarpu modernybės pradžioje Venecija kitiems Italijos miestams siųsdavo laiškus, kuriuose informuodavo apie politinius ir karo reikalus. Kadangi šie leidiniai nebuvo prieinami plačiajai visuomenei ir aprėpė labai mažą temų spektrą, jie nėra laikomi tikrais laikraščiais.
Johannas Carolusas Strasbūre, kuris tuomet buvo laisvasis Šventosios Romos Imperijos miestas, pradėjo leisti vokišką Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien. Pirmojo laikraščio atsiradimui reikėjo žurnalistų ir, savaime aišku, spausdinimo preso.
Antradienis – pirmasis sabotažas aviacijos istorijoje. Sabotažas – tai išpuolis, kuriuo bandoma pakenkti įmonės reputacijai ar jos veiklai apskritai. 1933 metų spalio 10 dieną United Airlines kompanijos Boeing 247 su keturiais keleiviais ir trimis įgulos nariais sudužo po ore įvykusio tyčinio sprogimo. Lėktuvas su keliais sustojimais skrido iš Niuarko į Oklandą, tačiau sudužo po sprogimo ore tarp Klyvlando ir Čikagos. Liudininkai ant žemės teigia girdėję du sprogimus – vieną kai lėktuvas vis dar buvo ore, o antrą – kuomet jis sudužo. Tai patvirtino ir tyrimas – degalų bakai nebuvo susprogę, viskas buvo nustumta tolyn nuo bagažo skyriaus.
Buvo spėliojama, kad taip bandyta pakenkti avialinijų reputacijai, tačiau jokie įtariamieji taip niekada ir nebuvo sulaikyti ir niekam nebuvo pareikšti įtarimai. Šis sprogimas iki šiol išlieka mįsle.
Trečiadienis – pirmasis JAV prezidentas skrenda lėktuvu. Aviacijos pradžioje, kuomet lėktuvai dar nebuvo tapę įprastomis transporto priemonėmis, skrydis buvo pašėlusių lakūnų privilegija. Vienas iš jų buvo Archibaldas Hoxsey, kuris pilotavo Wrightų lėktuvus. 1910 metų spalio 11 dieną Theodore Rooseveltas tapo pirmuoju JAV prezidentu, skridusiu lėktuvu. Tiesa, tuomet jis jau buvo buvęs prezidentas. Iš pradžių jis Hoxsey siūlymo paskraidyti atsisakė teigdamas, kad ore ir be jo yra pakankamai pakvaišėlių, tačiau vėliau visgi sėdo į keleivio vietą ir pakilo į orą. Skrydis truko vos keletą minučių, tačiau pademonstravo ir Roosevelto drąsą ir Hoxsey piloto įgūdžius.
Archibaldas Hoxsey buvo neeilinis pilotas. Aviacijos aušroje jis greitai tapo Wright’ų pilotų mokyklos mokytoju, pirmuoju lakūnu skridusiu naktį, o 1910 metų gruodį pasiekė naują aukščio rekordą, kuomet pakilo į 3 497 m aukštį. Tų pačių metų pabaigoje, lyg pasiekimų 1910-aisiais jam nebūtų buvę gana, Hoxsey pabandė dar kartą pagerinti savo rekordą, tačiau nukrito iš 2 100 metrų aukščio ir žuvo.
Ketvirtadienis – Voschod 1 tampa pirmuoju į orbitą iškėlusiu daugiau nei vieną žmogų. Šiuo sovietiniu erdvėlaiviu 1964 metū spalio 12 dieną į misiją skrido 3 kosmonautai. Atrodytų, didelis pasiekimas, tačiau tuo pačiu, kaip dažnai būna su sovietinėmis istorijomis, viskas galėjo baigtis ir prasčiau dėl valdžios įsikišimo. Voschod 1 buvo pritaikytas tik dviem kosmonautams, tačiau spaudimas nulėmė, kad į jį buvo įgrūsti trys. Tai reiškė, kad nebuvo vietos skafandrams – tai buvo pirmasis skrydis į kosmosą, kurio metu žmonės nedėvėjo skafandrų.
Visgi, viskas baigėsi gerai, nors sovietų mokslininkai misiją laikė cirku – kosmonautams teko laikytis dietos, kad tilptų kapsulėje, o menkiausia klaida galėjo būti nebeištaisoma dėl skafandrų trūkumo. Tai taip pat buvo pirmoji misija į kosmosą pakėlusi gydytoją ir inžinierių. Pasiektas ir tuometinis aukščio rekordas – 336 km. Šį pasiekimą pripažino ir NASA, teigdama, kad tai – didžiulis žingsnis kosmoso tyrimams ir valstybės prestižui. Voschod 2 jau turėjo tik du kosmonautus su skafandrais – šios misijos metu įvykdytas pirmasis išėjimas į atvirą kosmosą.
Penktadienis – 1917-ųjų Fatimos stebuklas. Tais metais Fatimoje, Portugalijoje, spalio 13 dieną didžiulė minia susirinko į lauką laukti Mergelės Marijos pasirodymo. Apie tai pranešė piemenys, o nemažai žmonių nusprendė pasidomėti, ar kas nors tikrai įvyks. Kai kurie ten ėjo iš smalsumo, o kiti – dėl to, kad buvo religingi. Vėliau laikraščiai paskelbė, kad stebuklas tikrai įvyko – saulė pradėjo šokti danguje, judėti zigzagu, spjaudytis vaivorykštėmis ir daryti kitus nesuprantamus veiksmus. Viskas tęsėsi apie 10 minučių, daug žmonių suklupo ir meldėsi. Vietoje buvę žurnalistai sakė viską matę ir patys, o iš viso liudininkų priskaičiuojama net 70 tūkstančių.
Bažnyčia pradėjo tyrimą, apklausė liudininkus ir po kelių metų paskelbė, kad stebuklas yra tikėtinas. Pasirodė įvairių kalbų, tačiau daug žmonių tikėjo tuo, ką sako bažnyčia – stebuklas įvyko. Visgi, kritiškesni žmonės pastebi, kad liudininkų pasakojimai nesutampa, o tokias detales kaip vaivorykštė priešais saulę galima paaiškinti mokslu.
Penktadienį taip pat pristatėme naują originalų straipsnį apie mūsų apsilankymą Tomark Aero lėktuvų gamykloje. Čia galite jį paskaityti, o trumpai kai kuriuos mūsų išvystus vaizdus galite peržiūrėti šiame trumpame video.
Šeštadienis – tripofobija. Tai – paviršių su mažomis skylutėmis baimė. Tikriausiai esate apie ją girdėję, o gal ir patiems nepatogu matyti tokius daiktus kaip šis lotuso vaisius. Aiškinama, kad taip tikriausiai yra todėl, kad mus evoliucija išmokė baidytis vabzdžių ir kirmėlių – tokie maži sutvėrimai gali būti nuodingi, užteršti maistą, sukelti įvairių sveikatos problemų. Šiais laikais tripofobija pasižymi apie 15 % žmonių, tačiau gydytojai tokio sutrikimo nediagnozuoja.
Sekmadienis – 1997-ųjų spalio 15 dieną pasiektas naujas greičio rekordas. Tą dieną dviem reaktyviniais varikliais ginkluotas ThrustSSC įsibėgėjo iki 1 228 km/h. ThrustSSC tapo pirmąja pripažinta žeme važiuojančia transporto priemone peržengusia garso greitį. Įdomu tai, kad ThrustSSC yra laikomas automobiliu – tai ratinė žeme važiuojanti transporto priemonė, nors jos varikliai ratų tiesiogiai ir nesuka. ThrustSSC tąkart pilotavo Andy Green, kuris vėliau siekė dar ne vieno pasaulio rekordo. Jam patikėtas ir Bloodhound SSC vairas – šis automobilis rekordo sieks kitąmet.
Tiek faktų paminėjome praeitą savaitę. Kviečiame sekti NODUM Facebook puslapį, dalintis juo su draugais ir pateikiame dar 3 įdomius negirdėtus faktus, kad kartu jų būtų visas dešimtukas.
Greičiausia žuvis pasaulyje – buriažuvė (Istiophorus). Tokį vardą ji gavo dėl didelio nugaros peleko. Buriažuvės vandenyje gali pasiekti apie 110 km/h greitį.
Ilgiausias dviratis pasaulyje – Nyderlandų dviračių organizacijos Mijl Van Mares Werkploeg 35,79 m tandemas. Tiesa, jis nėra tikras tandemas, nes priekyje sėdintis žmogus gali tik vairuoti dviratį. Jis yra pagamintas iš aliuminio sijų, įprastai naudojamų įvairiose konstrukcijose (pavyzdžiui, koncertų scenų apšvietimo įrangai kabinti). Gineso rekordų knyga jį pripažįsta todėl, kad jis važiuoja ir laikosi ant dviejų ratų.
Pando – smulkiadančių tuopų sistema, kuri, kaip rodo genetiniai tyrimai, iš tikrųjų yra vienas organizmas. Šis didžiulis organizmas Jutoje, JAV, yra laikomas vienu seniausių. Jo šaknų sistema tikriausiai yra bent 80 tūkstančių metų senumo, tačiau to tiksliai apibrėžti neįmanoma, nes kamienai per šį laiką ne kartą keitėsi – negalima suskaičiuoti rievių. Bendras šio organizmo svoris yra apie 6000 tonų.
Tiek faktų šįkart. Raginame paskaityti ir kitas šios straipsnių serijos dalis:
Pirmoji savaitė – didžiausia medinė arena, ilgiausias kelių traukinys, BMW E30 įdomybės ir t. .t