Automobiliai pirmiausia yra transporto priemonės. Tai – įrankis, kurį naudojame tam, kad nusigautume iš vieno taško į kitą. Taip, automobilius supa ištisa įvairialypė ir pilnavertė kultūra, tačiau jos centre – transporto priemonė. O įrankiai turi būti efektyvūs, reikia mokėti jais naudotis taip, kad jie tokiais būtų. Tai kaip reikia važiuoti kalnais, kad sutaupytume degalų?

Klausimas labai paprastas – ar leidžiantis nuo kalno reikia palikti įjungtą pavarą ir stabdyti varikliu ar geriau jau leisti automobiliui riedėti laisva pavara? Kuris iš šių variantų garantuos žemesnes kuro sąnaudas?

Visų pirma, reikia pasakyti, kad saugumo atžvilgiu atsakymas yra vienareikšmis – negalima leisti automobiliui laisvai riedėti be įjungtos pavaros. Taip tik šaukiamės nelaimės, nes automobilį yra nelyginamai lengviau kontroliuoti tuomet, kai pavara yra įjungta. Vairavimo instruktoriai pataria vengti įpročio važiuoti laisva pavara, nes tai gali būti pavojinga, bet kartais tokių vairuotojų galima pamatyti. Tiesą sakant, anksčiau buvo galima pamatyti ir autobusų vairuotojus, kurie autobusui riedant nuo kalno pasirinkdavo laisvą pavarą. Tikriausiai tokį sprendimą vairuotojai priima vedini ekonominių motyvų – bandydami sutaupyti degalų.

Ar važiuodami tokiu keliu susigundytumėte išjungti pavarą? (Aubrey Dale, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Tačiau riedėti nuo kalno su įjungta pavara yra kur kas ekonomiškiau – degalai nėra deginami apskritai. Nemažai žmonių pamanys, kad tai nesąmonė, nes riedant su įjungta pavara variklio sūkiai laikysis palyginti aukštai, o štai su laisva – labai žemai. Tačiau ne variklio sūkiuose esmė.

Riedant nuo kalno su įjungta pavara ir neliečiant akceleratoriaus pedalo (tai vadinama stabdymu varikliu) variklį suks ratai, o ne atvirkščiai. Kitaip tariant, gravitacijos jėga trauks automobilį žemyn, todėl suksis automobilio ratai, kurie yra sujungti su pavarų dėže. Ši, kadangi bus įjungta pavara, suks variklį. Tai – pakankamai primityvus paaiškinimas, tačiau tokia yra tiesa – variklis nenaudos kuro (arba naudos visai visai mažai), nes jo sūkiams palaikyti nebus reikalinga papildoma energija – viską kompensuos Žemės trauka. Dar daugiau – priklausomai nuo nuokalnės statumo ir ilgio, tikriausiai degalų nenaudosite net su įjungtu oro kondocionieriumi.

Tuo tarpu riedant žemyn su laisva pavara variklio sūkiams palaikyti bus reikalingas nedidelis kiekis degalų. Lygiai taip, lyg automobilis stovėtų užkurtas. Aišku, šis degalų kiekis yra nežymus, tačiau tiesa ta, kad kuro sąnaudos riedant laisva pavara yra aukštesnės nei važiuojant su įjungta pavara nespaudžiant akceleratoriaus.

Kai kuriose šalyse galima pamatyti kelio ženklų, perspėjančių prieš nuokalnę rinktis žemesnę pavarą. (lbert Bridge, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Praktiškai vienintelė situacija, kuomet važiavimas laisva pavara yra efektyvesnis nei važiavimas su įjungta pavara, yra ta, kuomet nuriedėję nuo vieno kalnelio galime įriedėti į kitą nepaspausdami akceleratoriaus pedalo. Važiuodami su įjungta pavara mes efektyviai stabdome automobilį, todėl važiuojant į įkalnę, net jei ji mažesnė už nuokalnę nuo kurios nuvažiavome, reikės spustelti akceleratorių.

Jei jums sunku įsivaizduoti, kaip tai atrodo, siūlome peržiūrėti šį Engineering Explained vaizdo įrašą

Taigi, sutaupysite degalų neišjungdami pavaros, o kartu važiavimas bus ir kur kas saugesnis.

Štai dar keli straipsniai apie automobilius žaliems:

Paprastai apie tai, kas yra hidrosmūgis ir kodėl nereikėtų važiuoti net per menkai apsemtas gatves (Video)

Ar stabdymas varikliu gadina jūsų automobilį ir trumpina variklio ar kitų detalių gyvenimą? (Video)

Galia prieš sukimo momentą – ką reiškia šie skaičiai ir į kurį reikėtų labiau atkreipti dėmesį?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia