Scaled Composites – tai garsi aviacijos kompanija, sukūrusi tokius orlaivius kaip didžiausias pasaulyje lėktuvas Stratolaunch ir į kosmosą pakilti galintis SpaceShipOne. SpaceShipOne  kuria labai svarbius orlaivius, kurie iš tikrųjų gali pakeisti pasaulį ir atnešti šį tą naujo. Ir dabar kompanija bando vieną eksperimentinį lėktuvą, tačiau yra viena problema – neaišku, kas tai.

Kai Scaled Composites yra atsakinga už tokius lėktuvus kaip Stratolaunch, automatiškai tikimės, kad visi jos kūriniai yra kažkuo ypatingi. Kas jau kas, bet Scaled Composites tikrai negamins paprasto lengvojo turistinio ar sportinio lėktuvo (nors gamina verslo klasės aštuonvietį reaktyvinį lėktuvą). Todėl matydami šį žemasparnį orlaivį, kuris jau yra bandomas ore, spėliojame, ką tokio ypatingo jis gali nuveikti. Šio lėktuvo paslaptingumą tik dar labiau pabrėžia kompanijos tyla – ji pati neatskleidė, kokia šio orlaivio paskirtis.

Šis lėktuvas, vadinamas Model 401, yra naujausias Scaled Composites kūrinys ir ką tik atliko pirmuosius savo skrydžio bandymus. Kompanija neatskleidžia, kas yra šio projekto klientas, tačiau pranešime spaudai pamini, kad iš viso pagaminti du Model 401, kurie yra identiški išore ir skrydžio charakteristikomis. Taip pat teigiama, kad Model 401 yra ekonomiškai efektyvios gamybos orlaivis, kuris pasitarnaus tyrimams aviacijoje. Galiausiai, paminima, kad JAV vyriausybė yra susidomėjusi šiuo lėktuvu, bet ar ji ir užsakė Model 401 kūrimą – nežinoma.

Model 401 – vienmotoris reaktyvinis lėktuvas, kuris, tikriausiai, demonstruoja ekonomiškai efektyvius lėktuvų gamybos metodus. (Scaled Composites)

Model 401 yra labai mažas (sparnų mojis ir lėktuvo ilgis yra identiški – 11,58 m) vienvietis lėktuvas su vienu reaktyviniu  Pratt & Whitney JTD-15D-5D varikliu. Model 401 gali pasiekti 9,14 km aukštį ir 735 km/h greitį. Tas pats variklis buvo naudojamas ir populiariame verslo klasės privačiame lėktuve Cessna Citation.

Kam galėtų būti skirtas šis lėktuvas? Kadangi Scaled Composites paminėjo JAV vyriausybę, ekonomiškai efektyvią gamybą ir tyrimus, gali būti, kad Model 401 pats yra eksperimentas, tarkim, medžiagoms bandyti. Tačiau kiti spėlioja, kad šie bandymai – tik didesnio plano dalis. Atsirado žmonių, kurie Model 401 formoje įžvelgia karinį droną. Spekuliuojama, kad Model 401 yra skirtas bendrai formai išbandyti, patikrinti gamybos procesų efektyvumą, tokio drono kainą ir kitas charakteristikas. Sekantys modeliai būtų jau be vietos pilotui.

Pirmieji Model 401 bandymai ore

Tačiau kol kas, kol kompanija pati neatskleidžia daugiau detaliu, apie naujausią Scaled Composites kūrinį galime pasakyti tik tiek. Scaled Composites yra sukūrusi daug bandomųjų orlaivių, kurie toli ir neišsivystė, tačiau šis atvejis kitoks – Model 401 nepasižymi futuristiškomis savybėmis, kurių nebūtų galima atkartoti masinėje gamyboje, o ir klientas yra minimas.

Akivaizdu, kad šis orlaivis nelaužys greičio ir aukščio rekordų, o ir panaudojimas karyboje būtų labai ribotas. Kol pirmasis Model 401 jau skraido, antrasis dar tik ruošiamas pirmam skrydžiui. Savo skrydžio charakteristikomis ir išvaizda jis turėtų būti toks pat, bet galbūt jis jau turės kokios nors įrangos, kurią reikia išbandyti? Tikriausiai teks palaukti, kol sužinosime daugiau.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia