Daugelis automobilių mėgėjų turi svajonę – kada nors nusipirkti kokį nors seną automobilį ir jį, kaip dažnai sakoma, prikelti. Dažniausiai taip svajojama apie retas mašinas, sportinius ar ypatingai senus automobilius. Tuo tarpu kasdienių automobilių, kurių pagaminti tūkstančiai, niekas restauruoti nenori – gaila pinigų ir laiko. SEAT nusprendė parodyti, kad ir paprastam automobiliui galima suteikti antrą gyvenimą – šešiasdešimtmečio proga restauravo SEAT 600 miesto automobilį.

SEAT 600 buvo pigus, bet pakankamai patikimas automobilis, suteikęs Ispanijos visuomenei daug optimizmo. (Joost J. Bakker (CC BY 2.0) |Wikimedia)

Jei nesidomite automobilių kultūra, toliau galite ir neskaityti – nesuprasite ir gal net kiek pyktelsite. SEAT 600 tikrai nebuvo ypatingas automobilis – tarp to, ką šia proga padarė SEAT ir paties automobilio vertės yra didžiulė praraja. Tačiau juk vertės kartais neįmanoma išmatuoti skaičiais. SEAT 600 buvo labai svarbus tiek markei, tiek Ispanijai ir jos žmonėms. Kodėl?

Nedidelis variklis turėjo tik 19 AG. (euskalherrian (CC BY-SA 2.0) |Wikimedia)

Nors civilinis karas šalyje baigėsi dar 1939 metais, Ispanijai labai ilgai sunkiai sekėsi išbristi iš ekonominės duobės. Žmonės gyveno labai vargingai ir daugelis automobilio įsigyti paprasčiausiai nepajėgė. Arklių traukiamas transportas ir motociklai dominavo Ispanijos gatvėse ir gyventojų nuotaikos tikrai nebuvo geros. Ispanijos automobilių pramonė nebuvo stipri, tačiau ambicijų būta didelių. 1950 metais Nacionalinio Pramonės Instituto, šešių bankų ir Fiat pastangomis buvo įkurta SEAT kompanija.

Pirmasis SEAT automobilis, vadinamas 1400, pasirodė 1953 metais. Tai buvo didelis šeimyninis sedanas, su keturių cilindrų varikliu priekyje ir galiniais varomais ratais. Jis buvo gaminamas pagal Fiat 1400 pavyzdį ir kurį laiką naudojo Italijoje pagamintas detales. Iš tiesų, SEAT automobiliai buvo kuriami pagal Fiat modelius iki pat 1982 metų. SEAT 1400 nebuvo labai prabangus automobilis, tačiau didžiajai atsigaunančios Ispanijos žmonių daliai jis vis tiek buvo neįperkamas.

Viskas prasideda nuo idėjos ir žmonių – senuko restauracijai skirta 30 specialistų komanda. SEAT nuotrauka

1957 metų gegužę pasirodė naujas SEAT 600, pagamintas naudojant Fiat 600 platformą. Naujasis automobilis kainavo apie 60 000 pesų (šiandieniniais pinigais maždaug 360 eurų), todėl buvo įperkamas daugeliui šeimų. Ispanijos žmonės pagaliau įgavo optimizmo ir galėjo keliauti, dirbti ir vykdyti kitą veiklą. Dabar istorikai teigia, kad SEAT 600 svariai prisidėjo prie „Ispaniškojo stebuklo“ – ekonomikos šuolio 1959-1973 metais.

SEAT 600 mėgavosi populiarumu. Kartu buvo gaminamas ir kiek didesnis 800 modelis, bet jį panoro įsigyti daug mažiau žmonių. SEAT 600 buvo varomas 0,633 l varikliu, išvystančiu 19 AG (maždaug 14 kW), o SEAT 800 – 0,767 l varikliu, turinčiu net 21,5 AG (16 kw). Žmonės dievino šį automobilį ir juo didžiavosi – Ispanija pagaliau tapo automobilius eksportuojančia šalimi.

Restauracijai prireikė daugiau nei 1500 darbo valandų. SEAT nuotrauka

Laikui bėgant pradėjo ryškėti trūkumai. Automobilis buvo lėtas ir labai mažas. Gale sumontuotas variklis nepaliko daug vietos bagažui, o ploni statramsčiai neleido sumontuoti saugos diržų. 1973 metais SEAT 600 pakeitė naujas SEAT 133 – vienas iš dviejų savarankiškai SEAT sukurtų automobilių. Iš viso buvo pagaminta 797 319 SEAT 600 automobilių ir dar 18 tūkstančių SEAT 800 modelių.

Taigi, šiemet sukanka 60 metų nuo pirmojo SEAT 600 pasirodymo. Ką dabar jau Volkswagen koncernui priklausanti markė nusprendė nuveikti, kad paminėtų šią sukaktį? SEAT nusprendė tobulai restauruoti 25 metus stovėjusį SEAT 600 kabrioletą.

Interjere panaudota specialiai sukurta prabangi medžiaga – prireikė net 50 jos metrų. SEAT nuotrauka

Šį automobilį savininkas įsigijo 1965 metais, jis iš pradžių buvo gerai prižiūrėtas ir labai mylimas. Visgi, aplinkybės nulėmė, kad pastaruosius 25 metus automobilis buvo apleistas. SEAT subūrė 30 aukštos kvalifikacijos inžinierių komandą, kad šis SEAT 600 būtų restauruotas kaip istorinė vertybė.

Prireikė 1500 valandų, kol automobilis buvo išardytas ir buvo restauruota kiekviena detalė, kuri buvo to verta. Komanda aptiko ir daug neoriginalių dalių – tūkstantį jų reikėjo keisti. Surasti (ar pagaminti) tūkstantį originalių detalių buvo didelis iššūkis.

Išsaugotas originalus vairas ir stogo nuleidimo mechanizmas. SEAT nuotrauka

Buvo panaudota 15 litrų dažų. Pasirinkta pilkai mėlyna spalva, nes ji atitiko laikmečio dvasią, o ir atrodo neprastai. Interjerui atnaujinti panaudota specialiai šiai progai sukurta raštuota medžiaga – jos prireikė net 50 metrų. Automobilis tol atrodo mažas, kol neprireikia jo iš pagrindų atnaujinti.

Manote, kad neliko nieko originalaus? Liko – automobilio vairas su garso signalu buvo geros būklės, o ir rankinį stogo nuleidimo mechanizmą pavyko išsaugoti.

Užbaigtas automobilis atrodo kaip naujas – ypač gražiai atrodo laikmetį atitinkanti pilkai melsva spalva. SEAT nuotrauka

Taip populiarūs kasdieniai automobiliai restauruojami retai. Jei skaitytumėte tik apie sunaudotas medžiagas, įdėtą darbą ar specialistų komandos dydį, atrodytų, kad taip dirbta prie kur kas brangesnio automobilio. Senutėlis SEAT 600 tikrai gavo superautomobilio vertas SPA procedūras ir dabar bus eksponuojamas Barselonoje.PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia