Tai, kas leidžiama Lietuvoje, kitose šalyse gali būti uždrausta. Valstybių įstatymai galioja tik jų teritorijose. Tačiau Žemėje yra vietų, kurios nepriklauso jokioms valstybėms – kokie įstatymai galioja tarptautiniuose vandenyse? Ar ten įvykdžius sunkų nusikaltimą pavyktų išsisukti nuo bausmės?

Jūs tikriausiai žinote, kad tarptautinė laivyba turi savo taisykles. Tarptautinės organizacijos yra numačiusios, ką pasaulio vandenynuose keliaujantys laivai gali daryti, o ko – ne. Yra ir atskiros konvencijos, sprendžiančios tam tikrus klausimus. Pavyzdžiui, Tarptautinė konvencija dėl teršimo iš laivų prevencijos, trumpai vadinama MARPOL, draudžia iš laivų mesti šiukšles ir pilti kitas atliekas. Tačiau tokios konvencijos labiau liečia valstybes ir laivybos kompanijas, o ne atskirus asmenis.

Beje, jei jums įdomus šis klausimas, tikriausiai norėsite sužinoti ir ar boksininkas, ringe sudavęs mirtinus smūgius, būtų teisiamas už nužudymą. Karas irgi turi savo taisykles – ar žinote, ar tikrai karo sąlygomis besigelbėjančių parašiutininkų šaudymas yra nelegalus?

Net ir tarptautiniuose vandenyse negalima daryti nusikaltimų – jei tik yra auka, visada bus norinčių už tai nuteisti.

Pradėkime nuo lengviausio atvejo – nusikaltimas dideliame laive. Praktiškai visi didieji laivai plaukioja su valstybių vėliavomis. Vėliavos valstybės įstatymai ir galioja laive, kai jis yra tarptautiniuose vandenyse. Tiesa, laivai dažnai priklauso vienos šalies kompanijai, o plaukioja su kitos šalies vėliava. Pavyzdžiui, Nyderlandų bendrovės laivai gali plaukioti su Panamos vėliava. Taip kompanijos ieško mažesnių mokesčių. Jei tokiame laive įvykdomas sunkus nusikaltimas, gali būti priimtas sprendimas teisti ir bausti žmogų laivo savininkės šalyje. Tai priklauso nuo tarptautinių susitarimų, kito uosto laivo maršrute ir kitų faktorių.

Apskritai, laivybos kompanijos nenori būti siejamos su nusikaltimais, todėl rūpinasi, kad jų laivuose būtų laikomasi įstatymų taip, kad teisėsaugai nebūtų prie ko prisikabinti. Pavyzdžiui, alkoholio vartojimas kruiziniuose laivuose gali būti apribojamas ne pagal laivo vėliavos šalies įstatymus, o pagal lankomus uostus, net kai keliaujama tarptautiniuose vandenyse. Tarkime, jei vėliavos šalyje leidžiama vartoti alkoholį nuo 18 metų amžiaus, artėdamas prie JAV krantų, kur galima gerti nuo 21 metų, laivas gali iš anksto, dar tarptautiniuose vandenyse, sugriežtinti taisykles, kad tik išvengtų nesusipratimų.

Aišku, būna laivų ir be jokių vėliavų. Mažieji kateriai gali nesunkiai pasiekti tarptautinius vandenis. Žinoma, tai nelegalu, bet jie gali būti neregistruoti apskritai niekur ir plaukioti be jokios vėliavos. Tačiau ir už juose įvykdytus nusikaltimus tektų atsakyti. Visų pirma, šalis, į kurią įplauktų toks laivas-nusikaltimo vieta, galėtų sulaikyti įtariamąjį. Antra, jei nusikaltimas turi auką (apvogtą, sužalotą ar nužudytą žmogų), jos šalis turi teisę persekioti įtariamąjį, net jei tai įvyko tarptautiniuose vandenyse. Trečia, įtariamojo šalis irgi gali norėti pati susitvarkyti su savo piliečiu. Galiausiai, jei žinoma, kad tarptautiniuose vandenyse vyksta nusikaltimas – kas nors, kas yra universaliai nepriimtina (pavyzdžiui, smurtas) – įsikišti gali bet koks laivas ar orlaivis, kad nusikaltimas būtų sustabdytas. Tai dažnai išmoksta piratai.

Kai kurie kruiziniai laivai siūlo lošimus tarptautiniuose vandenyse.

Teisėje egzistuoja principas vadinamas universalia jurisdikcija, pagal kurį valstybės ar kitos organizacijos gali persekioti žmogų už jo nusikaltimus nepriklausomai nuo įtariamojo pilietybės, šalies ar kur nusikaltimas įvykdytas. Įprastai tai taikoma ypatingai sunkiems nusikaltimams, įskaitant nusikaltimus žmogiškumui. Jei tarptautiniuose vandenyse įvyksta kažkas baisaus ir yra šalių, kurios yra suinteresuotos rasti ir nubausti atsakingą asmenį, jos gali tai padaryti.

Aišku, tarptautiniuose vandenyse dažnai vyksta tai, kas kur nors būtų nelegalu. Pavyzdžiui, azartiniai lošimai ten yra gana dažni. Yra netgi kompanijų, kurios specialiai plukdo žmones į tarptautinius vandenis, kad jie ten galėtų lošti be didesnių apribojimų. Net jei tai peržengia įstatymų ribas, už tokią veiklą tarptautiniuose vandenyse nebaudžiama – tarsi būtumėte lošęs kur nors užsienyje. Tiesa, grįžus namo už laimėjimus vis tiek gali tekti sumokėti mokesčius.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia