Mažieji rankiniai sodininkų įrankiai yra didžiųjų kopijos. Tai yra maži grėbliukai, kultivatoriai ir, žinoma, kastuvėliai, telpantys į paprastą įrankių dėžę ir dažnai matomi gėlininkų rankose. Tačiau japoniškas hori hori, kuris po truputį įgauna populiarumą ir Vakaruose, techniškai neturi didelio analogo.

Ar žinote, kodėl kirvių rankenos įprastai gaminamos iš karijos ar uosio? O kodėl arklių pasagų vinis pirko ir tie, kurie arklių neturėjo?

Šiuolaikinis hori hori su nerūdijančio plieno geležte.

Hori hori – tai platus sodininko peilis-kastuvėlis-pjūkliukas su trumpa medine rankena. Ir taip, hori hori yra visų trijų įrankių – peilio, kastuvėlio ir pjūkliuko – kombinacija. Jis turi smailią geležtę, kuri yra įgaubta kaip kastuvėlis. Vienoje jos pusėje yra tiesūs peilio ašmenys, kitoje – pjūkliuko dantys. Dabar hori hori geležtės gaminamos iš nerūdijančio plieno ir dažnai turi išgraviruotą liniuotę. Jau yra ir įvairių vakarietiškų šio įrankio interpretacijų. Bet kadaise hori hori Japonijoje buvo kaldinami iš paprasto (na, rūdijančio) plieno.

Hori hori dabar sparčiai populiarėja Vakaruose, nors čia sodininkams jis dar yra šiokia-tokia naujovė – dėl to šis įrankis ir atsirado Nodum.lt akiratyje. Tuo tarpu Japonijoje hori hori naudojamas jau kelis amžius ir net tiksliai nežinoma, kada jis buvo sukurtas. 16 amžiuje hori hori jau egzistavo, net jei atrodė ir vadinosi kitaip. Tokius įrankius, aišku, gamino kalviai – tikėtina, kad tie, kurie praktikavosi, tobulino savo įgūdžius prieš imdamiesi ginklų gamybos. 1588 metais Japonijoje ūkininkams buvo uždrausta turėti ginklų, todėl tokie įrankiai kaip hori hori prireikus buvo naudojami ir savigynai. Be to, sumažėjusi kardų paklausa skatino kalvius ieškoti kitų pajamų šaltinių, todėl jie kūrė aukštos kokybės įrankius – tobulino ir hori hori. 1876 metais daugumai žmonių Japonijoje buvo uždrausta nešiotis kardus, o tai vėl paskatino įrankių vystymą.

Dabar hori hori geležtę dažnai žymi liniuotė. Taigi, tai yra peilis, pjūkliukas, kastuvėlis ir, matyt, liniuotė.

Neaišku, kada patys pirmieji hori hori pasiekė Vakarus, bet po Antrojo pasaulinio karo amerikiečių kariai parsivežė nemažai įvairaus azijietiško turto, įskaitant įrankius. Ir hori hori dėl savo universalumo ir praktiškumo po truputį ėmė populiarėti.

Kam skirtas hori hori? Japonai kadaise šiuo įrankiu rinkdavo laukines daržoves. Pakankamai siauras, smailus hori hori lengvai įsiskverbdavo tarp akmenų, padėdavo iš neišdirbto kieto dirvožemio iškasti laukinius augalus. Daug tų laukinių daržovių auga kalnuose tarp akmenų. Hori hori pjūkliukas padėdavo pašalinti krūmus, kurie galėjo neleisti pasiekti geidžiamų laukinių daržovių. Taigi, rinkėjams pakako į žygį neštis vieną lengvą įrankį.

Dabar, aišku, hori hori naudojamas sode, darže, prižiūrint vazoninius augalus terasose. Peilio ir pjūklo ašmenys pjauna velėną ir šaknis daug lengviau nei įprastas kastuvėlis. Hori hori dažnai naudojamas persodinimui, gilias šaknis turinčių piktžolių šalinimui, šakniavaisių derliaus rinkimui, preciziškam velėnos šalinimui. Kartais, kai po ranka nėra pjūkliuko, hori hori gali būti panaudotas ir kokio nereikalingo krūmo ar medelio pašalinimui. Tai yra universalus įrankis – vienas daiktas pakeičiantis kelis.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia