Šiemet JAWA motociklai švenčia 90 metų jubiliejų. Ši praeityje labai garsi, o dabar daugybei žmonių nostalgiją kelianti čekų motociklų markė, ir šiandien nestokoja gerbėjų. Daug jų apsilanko net dviejuose JAWA muziejuose Čekijoje. Viename iš jų apsilankėme ir mes – štai ką ten galima pamatyti.

Kaip žinote, visai neseniai sugrįžome iš Čekijos ir ten aplankėme net kelias su istorine technika susijusias vietas. Apie Nacionalinį technikos muziejų jau pasakojome, o artimiausioje ateityje pasidalinsime ir dar keliais įdomiais aplankytais objektais. Bet pirmiausia – JAWA muziejus Konopištėje.

JAWA motociklų gamintojas buvo įkurtas 1929 metais Prahoje, Čekoslovakijoje. JAWA įkūrė verslininkas Františekas Janečekas, kuris įsigijo Vokietijos kompanijos Wanderer motociklų diviziją. Tiesą sakant, taip buvo suformuotas ir JAWA pavadinimas – JAnečekas ir WAnderer. 1987 metais buvo pagaminta jau 3 milijonai JAWA motociklų.

Savo istorijos pradžioje JAWA aktyviai dalyvavo ir motociklų sporte. Deja, su laiku tobulesni Vakarietiški ir Azijietiški motociklai ėmė dominuoti rinkoje ir neprisitaikiusi JAWA išnyko. Tiesa, ne visiškai – šiandien klasikiniai JAWA motociklai yra gaminami Indijoje.

Kaip minėjome, Čekijoje yra net du JAWA muziejai – vienas, atrodo, didesnis Rabakove ir vienas mažesnis Konopištėje. Apie pastarąjį šiandien ir papasakosime.

Muziejus Konopištėje yra visai netoli pilies, jo vietą žymi kelio ženklai. Šį muziejų, tikriausiai, patogiausia aplankyti svečiuojantis Prahoje – nuo sostinės centro automobiliu tenka vykti šiek tiek mažiau nei valandą. Labai smagu tai, kad absoliuti dauguma muziejaus motociklų yra išsaugoję originalius dažus, beveik visi yra veikiantys. Salės sienas puošia įvairios nuotraukos, laikmečio reklamos ir apdovanojimai.

Vienintelėje muziejaus salėje – motociklų gausybė. Pirmame plane – Suzuki ir Hercules motociklai su rotoriniais varikliais.
Sienas puošia menas, sportininkų ir JAWA kūrėjų portretai bei laikmečio reklamos.
Ypatingas krosinis motociklas – pažvelkite į tuos padangų dyglius.
Dar keli sportiniai JAWA motociklai, kadaise skynę pergales įvairiuose čempionatuose.

Muziejuje nemažai ir ČZ motociklų. ČZ markė, kuri priklausė Česká zbrojovka Strakonice kompanijai, kadaise buvo pagrindinė JAWA varžovė, bet 1948 metais įmonės buvo sujungtos.

Itin senų ČZ motociklų šiame muziejuje taip pat netrūksta.
JAWA markės mėgėjai čia praleis kelias valandas.
Daugelis muziejaus eksponatų yra visiškai originalūs – net ir dažai išliko per kelis dešimtmečius.

O štai ir vienas įdomesnių muziejaus eksponatų JAWA 350 Nanuk. Šis motociklas išsiskiria tuo, kad turi aptakų korpusą, kuris, atrodo, turėtų būti skirtas sportui. Tačiau iš tikrųjų tai – Čekoslovakijos policijos (Veřejná bezpečnost) motociklas.

Policijos pajėgoms skirtas JAWA 350 Nanuk.
Dar vienas krosinis motociklas – tokie motociklai buvo skirti trumpoms žvyro trasoms.
Pakraštyje – seniausi JAWA modeliai. Kai kuriems jau daugiau nei 80 metų.
Kolekcijoje yra ir markės jubiliejui skirtų motociklų.

Iš tikrųjų, nesu didelis motociklų entuziastas, tačiau šis muziejus yra pakankamai įdomus, nors ir gana mažas ir ankštas. Tikri JAWA mėgėjai čia praleis kelias valandas, o visi kiti – maždaug pusvalandį ar 45 minutes. Po to galima žingsniuoti link garsiosios Konopištės pilies.

JAWA muziejus Konopištėje 

Adresas – Konopiště 30, 256 01 Benešov, Čekija.

Nedirba tik pirmadieniais.

Taip pat skaitykite:

Nacionalinis technikos muziejus Prahoje, pritrenkęs vertingų eksponatų gausa;

Skrundos karinis miestelis Latvijoje (lankėme 2017 metais);

10 įdomių faktų apie Islandiją, kurių galbūt nežinojote;

Keistas ir neprigijęs vikšrinis motociklas;

Sėkmingiausia markė Dakare;

10 įdomių faktų apie motociklus;

Motociklų karietų lenktynės – keista pramoga ar sporto šaka?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia