Žemės ūkis maitina mus visus, tačiau daugelis žmonių juo nė kiek nesidomi. Ir tai yra normalu bei suprantama – ne visiems viskas turi būti įdomu. Tačiau technikos mėgėjams patartume pasižvalgyti po senas žemės ūkio mašinas – surasite daug  retų, pas mus beveik nematytų agregatų. Pavyzdžiui, kam skirtas šis geltonuojančiuose laukuose užfiksuotas traktorius? Ką jis ten veikia?

Tai – International Harvester kūrinys. Nors kompanija tokių agregatų pagamino daugybę, šis yra unikalus – savininkas jam atliko eilę modifikacijų, kad šis dirbtų visiškai naują darbą. Tik kokį?

Jei mėgstate panašius galvosūkius, pažiūrėkite ir į keistuolį Pellenc Optimum, kurio taip pat Lietuvoje neišvysite. O dabar pažvelkite į besidarbuojantį International Harvester traktorių.

International Harvester traktorius gėlių laukuose – gamintojas jį buvo sukūręs šiek tiek kitokį. (devra, Wikimedia (CC BY 2.0)

Taigi, ką jis daro? Ogi renka sėklas. Šiame geltonuojančiame lauke auga serentis – oranžinės gėlės, pasižyminčios stipriu, aitriu kvapu. Šios gelės yra dažnai sodinamos kaip dekoracija prie namų. Tačiau jos turi ir praktiškai naudingų savybių. Manoma, kad jų stiprus kvapas atbaido vabzdžius ir kenkėjus, todėl serenčiai gali būti sodinami prie pomidorų ir kitų maistinių kultūrų. Iš serenčių taip pat gaminami maistiniai dažai. JAV jie taip pat yra maišomi į naminių paukščių pašarus.

Kaip ten bebūtų, norint sėkmingai veisti serenčius, reikia rinkti jų sėklas. Juk ir pačios sėklos yra prekė, jų reikia ir siekiant išlaikyti plantaciją – daugelis serenčių rūšių yra vienmečiai arba dvimečiai augalai. Sėklos yra pačiame gėlės centre ir išbyra natūraliai, bet jas galima ir surinkti, ką šis International Harvester traktorius ir daro.

Tai didelis dulkių siurblys ant ratų. Tiksliau, sėklų siurblys. Kaip matote nuotraukoje, priekyje jis turi kelias siurbimo galvas, kurios surenka silpnai besilaikančias sėklas. Tuomet jos ilgomis žarnomis nukeliauja į surinkimo indą traktoriaus gale. Vėliau sėklos keliauja į rūšiavimo cecha, kur yra išvalomos nuo pašalinių šapelių ir lapelių. Po to gali būti supakuojamos ir parduodamos arba pasėjamos naujame lauke.

Šis International Harvester traktorius puikiai tinka šiam darbui. Jis turi siaurus ratus ir yra labai aukštas, todėl gėlės pažeidžiamos minimaliai. Kartu ir vairuotojas sėdi labai aukštai ir gali plačiai apžvelgti laukus. Ir platforma gale yra pakankamai didelė surinktų sėklų talpai bei siurbliui. Tačiau iš tikrųjų šis International Harvester nebuvo sukurtas šiai užduočiai. Gamintojas jį matė kaip medvilnės kombainą, 612 arba 622 modelį. Šie medvilnės kombainai net nėra tokie labai seni – laukuose tebedirba ir gerokai senesni traktoriai, tačiau 21 amžiuje jau reikėjo gerokai didesnės technikos. Kadaise jis atrodė taip (nuo 2:10):

Senas medvilnės kombainas vienu metu apimdavo tik dvi eiles. Taigi, šiems laikams jis yra per mažas dirbti medvilnės laukuose. Todėl ūkininkai šias savotiškai gražias žemės ūkio mašinas perdirbo kitiems darbams. Šis renka sėklas, kiti tapo purkštuvais. Beje, supratote teisingai – šis traktorius turi tik tris ratus – priekiniai yra varomi, o galinis vairuoja.

Taip pat skaitykite:

Pellenc Optimum aukštas traktorius be jokių ašių, mikliai renkantis vynuoges;

Ferrari Sky Jump V95 Dualsteer – mažas keistuolis su vikšrais ir dvigubu vairavimo mechanizmu;

Betmeno traktorius – kodėl šio Valtra priekiniai ratai pastumti taip toli į priekį?

Kaip atrodė pirmasis pasaulio traktorius?

Kodėl Challenger Terra Gator TG 8333 turi tik tris ratus?

10 įdomių faktų apie traktorius, kurių galbūt negirdėjote;

Teisė taisyti – ūkininkai JAV bando išsikovoti teisę taisyti savo traktorius.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia