Nuo Pirmojo pasaulinio karo tankai išlieka vieni pagrindinių sausumos pajėgų ginklų. Stipriai šarvuota vikšrinė kovos mašina su pabūklu bokštelyje yra galinga jėga šiuolaikiniame mūšio lauke. Bet ar žinote, kokiu atstumu tankų pabūklai gali naikinti taikinius?
Šiame straipsnyje kalbėsime tik apie šiuolaikinius tankus. Pirmieji tankai karyboje pasirodė dar Pirmajame pasauliniame kare, bet tokios mašinos kaip pirmasis modernus tankas Renault FT dažnai pabūklų net neturėjo. Išvardinti visus tankuose bandytus ginklus tiesiog neįmanoma, todėl kalbėsime tik apie kelis vis dar svarbius pagrindinius kovos tankus, kurių duomenys leis susidaryti bendrą įspūdį, kaip toli šaudo tankų pabūklai.
Tankų pabūklai nėra artilerijos haubicos – į taikinį jie taikosi tiesiogiai, o ne aukšta balistine trajektorija. Maksimalus šūvio nuotolis priklauso ne tik nuo pabūklo, bet ir nuo naudojamos amunicijos – kai kurie sviediniai lekia toliau nei kiti. Svarbios ir aplinkos sąlygos, taikinio padėtis.
Be to, kai kurie tankai gali šaudyti ir raketomis, kurios pasiekia daug toliau esančius taikinius. Net ir kai kurie sviediniai gali turėti primityvius raketinius variklius. Leopard 2, Merkava, Leclerc ir kai kurie kiti tankai gali leisti prieštankines raketas, kurios įveikia net 8 km atstumą. Bet šiame straipsnyje kalbėsime tik apie paprastus sviedinius.
Kokiu atstumu tankai gali naikinti taikinius?
Bet net atmetus raketas nurodyti maksimalų tanko šūvio nuotolį nėra lengva. Dauguma šiuolaikinių tankų įprastu sviediniu gali pasiekti taikinius už 3-5 kilometrų. Bet ne visi sviediniai lekia taip toli. Tankų amunicija yra labai įvairi, specializuota. Skirtingi sviediniai pasižymi skirtingomis aerodinaminėmis savybėmis, svoriu todėl tikrasis šūvio atstumas skiriasi. Be to, čia kalbame apie šūvį į taikinį – visiškai atviroje erdvėje, nesijaudindamas dėl taiklumo, tankas galėtų paleisti ir ilgesnį šūvį. Bet šis straipsnis – ne apie sportinius pasiekimus, o apie efektyvų šūvio nuotolį.
Vokiškas pagrindinis kovos tankas Leopard 1, gamintas 1965-1984 metais, turi graižtvinį 105 mm pabūklą Royal Ordnance L7. Tas pats ginklas, beje, buvo naudojamas daugybėje kitų tankų, o 105 mm kalibras kurį laiką buvo NATO tankų amunicijos standartas. Nurodomas efektyvaus Leopard 1 šūvio nuotolis siekia apie 4 kilometrus, tačiau realybėje šiam tankui būtų labai sunku paleisti tokį tolimą ir taiklų šūvį.
Leopard 2, gaminamas nuo 1979 metų, yra dabartinio NATO tanko ginklo standarto pavyzdys. Jis turi lygiavamzdį 120 mm pabūklą Rheinmetall Rh-120, kurį naudoja ir kai kurios M1 Abrams versijos, Pietų Korėjos K1, Japonijos Type 90. Leopard 2 ir, galima sakyti, beveik visi NATO tankai su 120 mm lygiavamzdžiais pabūklais teoriškai (!) gali pabandyti pasiekti taikinius už 5 km, bet niekada to nedaro.
Pietų Korėjos K2 Black Panther, kuris irgi naudoja lygiavamzdį 120 mm pabūklą, pasak gamintojo, įprastais prieštankiniais sviediniais gali šaudyti 3 km atstumu. Šis skirtumas egzistuoja nebūtinai dėl pabūklų skirtumų (jie gali naudoti tą pačią amuniciją) – jį gali nulemti ir kiti technologiniai veiksniai kaip, pavyzdžiui, taikymosi sistemų patikimumas šaudant į toliau esančius taikinius. Ar net skirtingas taiklumo apibrėžimas. 5 km šūvis Leopard 2 ar bet kuriam kitam tankui jau būtų sudėtingas – tokiu atstumu tankai šaudo ypatingai retai.
Britiškas Challenger 2 šiuolaikinėse NATO tankų pajėgose yra unikalus tuo, kad vis dar naudoja graižtvinį pabūklą. Graižtvos įsuka sviedinį, suteikia jam vadinamo giroskopinio stabilumo. Sukimasis sunaudoja šiek tiek energijos, kuri galėtų būti panaudota tolesniems šūviams, bet efektyvus Challenger 2 šūvio nuotolis vis tiek siekia apie 3-4 km. Tiesą sakant, iš Challenger 2 graižtvų šaipytis nėra ko, nes ilgiausio taiklaus ir sėkmingo tanko šūvio rekordas priklauso Challenger 1.
Rekordinis tanko šūvis į tanką
Persijos įlankos kare britų Challenger 1 pasirodė labai sėkmingai. 1991-ųjų Norfolko mūšyje Challenger 1 sėkmingai medžiojo sovietinius irakiečių T-55, T-62 ir T-72 tankus. Tame mūšyje užfiksuotas ir tolimiausias sėkmingas vieno tanko šūvis kitam – Challenger 1 paleistas sviedinys sunaikino irakiečių T-55 per 4,7 kilometrų atstumą. Vėlesnis Challenger 2 naudoja patobulintą Challenger 1 pabūklo versiją, todėl galima spėti, kad prireikus ir jis galėtų pabandyti sunaikinti priešo tanką per 5 km atstumą.
Sovietų/rusų tankai popieriuje pasižymi panašiu maksimaliu efektyviu šūvio nuotoliu. 125 mm lygiavamzdį pabūklą 2A46 naudojantys rusiški tankai T-64, T-72, T-80 ir T-90 šaudo maždaug 3-4 km atstumu. Bent jau oficialiai, nes viskas priklauso nuo naudojamos amunicijos. Minėtame Persijos įlankos kare amerikiečių M1 Abrams įrodė, kad gali naikinti tankus per 2,5 km atstumą, kuris sovietiniams irakiečių tankams buvo neperšaunamas. Tai amerikiečių ir britų tankams suteikė didžiulį pranašumą.
Visi išvardinti tankai galėtų pabandyti šauti toliau. Aukščiau pakeltas pabūklas, palankios oro sąlygos, reljefas ir galima pabandyti sunaikinti toliau esantį taikinį. Tiesiog tai nėra daroma.
Kitos kartos tankai turėtų būti labai įdomūs. NATO su laiku pereis prie 130 mm standarto- tokie pabūklai jau kuriami. Vokiškas Rheinmetall Rh-130, gamintojo teigimu, turės apie 50 % ilgesnį efektyvų šaudymo nuotolį – teoriškai jis turėtų priartėti prie šaudymo 6 km atstumu. Rusijos T-14 Armata, kurio projektas stringa taip, kad neaišku, ar jis neliks tik paradiniu tanku, gamintojo teigimu turės 5 km efektyvų šaudymo nuotolį. Bet ateityje tankų leidžiamos raketos irgi bus intensyviai tobulinamos