Šiais laikais mes nedėvime specialiai vairavimui skirtų drabužių. Na, galbūt moteris aukštakulnius įsidės į bagažinę ir juos apsiaus tik atvykusi  į vakarėlį ar koks žvejys nesiryš vairuoti su dideliais guminiais batais. Ir tiek – mums nereikia specialių rūbų automobilio vairavimui. Tai kodėl anksčiau buvo gaminamos specialios vairavimo pirštinės? Kuo jos buvo ypatingos?

Specialios aprangos vairavimui mums nereikia todėl, kad automobilių gamintojai stengiasi, kad mums būtų kiek įmanoma patogiau. Net pačiuose pigiausiuose automobiliuose yra šilta ir patogu. Na, tik lenktynininkai dėvi specialius nuo ugnies saugančius kombinezonus ir pirštines.

Vairavimo pirštinės atsirado dar 19 amžiaus pabaigoje. Iš pradžių tai buvo įprastos odinės pirštinės, kokias pasiturintys žmonės dėvėdavo, pavyzdžiui, šaudydami ar jodinėdami. Kiek vėliau sukurtos ir specializuotos vairavimo pirštinės, nes jos iš tikrųjų buvo reikalingos.

Vairavimo pirštinės nebuvo sukurtos tik kaip aksesuaras – jos atliko ir kelias svarbias funkcijas. (Wikimedia)

Patys seniausi automobiliai beveik be išimčių buvo atviri. Nuolat rankas glostantis vėjas nėra labai malonus ir pirštai greit ima stingti. Taigi, pirštinės pirmiausia saugojo nuo lietaus, sniego ir vėjo.

Vairavimo pirštinės turėjo pagerinti sukibimą su vairu bei apsaugoti rankas. (Paolo Monti, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Pirštinės taip pat saugojo vairuotojų delnus nuo nuospaudų. Seniau automobilius turėjo tik pasiturintys žmonės, kurių rankos nebuvo pratusios prie fizinio darbo. Tuo tarpu automobiliai turėjo kietus vairaračius be jokio stiprintuvo mechanizmo. Taigi, pirštinių nedėvintys vairuotojai galėjo lengvai prisitrinti nuospaudų.

Vairavimo pirštinės taip pat pagerino sukibimą su vairu. Pirmieji vairai buvo gaminami iš medžio ir metalo. Sušlapęs airo paviršius tapdavo dar slidesnis, todėl valdyti automobilį be pirštinių buvo pakankamai sunku. Kartu tokie kieti vairai buvo nemalonūs liesti, nes vasarą buvo labai karšti, o žiemą – labai šalti.

Vairavimo pirštinės be jokios abejonės buvo ir statuso simbolis bei mados aksesuaras. Tam jos gaminamos ir šiandien. (Paolo Monti, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Galiausiai, pirštinės vairuotojams 20 amžiaus pirmoje pusėje buvo ir mados reikalas. Pasirodęs su tokiomis pirštinėmis mieste žmogus iš karto atskleisdavo, kad vairuoja automobilį. Tai buvo statuso simbolis, kurio daug kas siekė.

Vairavimo pirštinės buvo gaminamos iš plonos minkštos, dažnai perforuotos odos, kuri tampriai apglėbdavo plaštakas ir pirštus. Tokios pirštinės turėjo tikti kone idealiai, kad neslystų nuo pirštų ir netrukdytų vairuoti. Vairavimo pirštinės įprastai turėjo skyles krumplių vietoje (tai pagerindavo jų lankstumą), daug mažyčių skylučių ventiliacijai ir sagtelę vidinėje riešo pusėje. 

Tradicinės vairavimo pirštinės turėjo būti pagamintos iš minkštos natūralios odos, puikiai priglusti prie pirštų, turėti ventiliacijos skylutes, didesnes krumplių angas ir riešo sagtelę. (Wikimedia)

Neskaitant automobilių sporto, šiais laikais vairavimo pirštinės yra paprasčiausiai nereikalingos. Šiuolaikinių automobilių vairai yra aptraukti oda ar minkštomis sintetinėmis medžiagomis, automobiliai nebėra atviri, o ir vairo stiprintuvas padeda išvengti delnų odos problemų. Visgi, kai kurios kompanijos iki šiol gamina vairavimo pirštines. Jas perka istorinių automobilių entuziastai ar tiesiog tokio retro stiliaus mėgėjai.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia