Jei dažnai keliaujate lėktuvu ir esate pakankamai pastabus, tikriausiai matėte ant durų kabinamą raudoną juostą. Ji dažnai uždedama vos tik lėktuvui pajudėjus link pakilimo tako ir eina įstrižai per duryse esantį langą. Kam ši juosta reikalinga? Kokią funkciją ji gali atlikti? Nors ne vienas žmogus spėlioja, kad ji atlieka rankenos vaidmenį, tikroji jos paskirtis yra visai kitokia.

Iš karto reikia pasakyti, kad tokią raudoną juostą turi ne visi lėktuvai. Ją galėjote pamatyti, pavyzdžiui, Boeing 737 orlaivyje, kuriuos naudoja ir pigios oro linijos. Įdomu ir tai, kad ji nėra nuolat pritvirtinta savo pagrindinėje vietoje – kodėl ji priešingus durų lango kampus jungia tik skrydžių metu? Skrydžių palydovės šią juostą dažniausiai prisega vos uždariusios duris ar kai lėktuvas pajuda link pakilimo tako. Kodėl? Kam ji reikalinga?

Kaip ir galima numanyti, ši juosta yra tarsi įspėjamasis ženklas gelbėtojams. Durų apačioje yra gana didelė dėžė, kurioje yra automatiškai prisipučianti čiuožykla. Nelaimės atveju, ja evakuojami keleiviai. Ši čiuožykla dėl savo paskirties turi prisipūsti labai greitai, todėl ji suveikia tarsi oro pagalvė. Lėktuvui patekus į nelaimę, lauke esantys gelbėtojai turi žinoti, ar čiuožyklos mechanizmas yra aktyvuotas, nes ji gelbėtojus gali nemenkai sužeisti.

Boeing 737 lėktuvuose naudojama raudona juosta – kai čiuožykla nėra aktyvuota, juosta nuo lango patraukiama. (Vasyatka1, Artem Katranzhi, Wikimedia)

Automatinė čiuožykla yra aktyvuojama vos tik lėktuvas pajuda, todėl nuo to momento užsegama ir ši raudona juostelė. Jei skrydžio metu kas nors visgi nutiktų, gelbėtojai gali patekti į orlaivio vidų, tačiau procedūra skirtųsi, priklausomai nuo to, ar čiuožykla yra aktyvuota. Tai kodėl juosta nėra tiesiog paliekama skersai langą visą laiką, jei čiuožykla yra aktyvuojama kaskart kai lėktuvas pradeda judėti? Juk gelbėtojai nelaimės atveju žino, kad lėktuvas judėjo, tai ir čiuožykla turi būti aktyvuota.

Čiuožyklą galima išjungti ir, kai kuriais atvejais, tai būtų atliekama prieš evakuaciją. Pavyzdžiui, įsivaizduokite atvejį, kad lėktuvas dėl važiuoklės gedimo nusileidžia ant pilvo ir yra stipriai apgadinamas. Gali taip nutikti, kad orlaivio durys iš vidaus dėl mechaninių pažeidimų nebeatsidarys. Tuomet lėktuvo durys būtų atveriamos iš lauko, bet prieš tai, jei sąlygos tai leistų, įgula išjungtų čiuožyklos mechanizmą.

Į šį klausimą, kuris knietėjo ne vieno keliautojo galvoje, atsakė Mentour Pilot YouTube kanalo kūrėjas. Kviečiame pažiūrėti jo vaizdo įrašą:

Šiame vaizdo įraše atskleidžiama ir dar viena įdomi detalė – durų, per kurias laipinami keleiviai, skrydžio metu atidaryti neįmanoma. Ir ne dėl kokių nors užraktų, o dėl orlaivyje palaikomo oro slėgio, kuris yra kur kas aukštesnis nei lėktuvo išorėje. Jis spaudžia duris ir išlaiko jų sandarumą. Kviečiame prenumeruoti Mentour Pilot YouTube kanalą – ten rasite labai daug įdomios informacijos.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia