Iš kokio vandens arenose liejamas ledas sportui? Kokio jis storio? Kaip jis pašalinamas, kai netrukus po čiuožimo reikia pasiruošti krepšinio varžyboms?

Daug tokių klausimų gali kilti stebint elegantišką dailųjį čiuožimą ar dinamišką ir kietą ledo ritulį. Daugybė sporto varžybų vyksta ant ledo, kuris išliejamas tose pačiose arenose, kuriose organizuojamos ir krepšinio rungtynės, koncertai ir kiti renginiai. Pavyzdžiui, 2024-ųjų sausį Kauno Žalgirio arenoje vyko Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Jis baigėsi sekmadienį, sausio 14 dieną, o jau pirmadienį toje pačioje erdvėje buvo suplanuotas renginys, kuriam ledinių grindų nereikėjo.

2024-ųjų Europos dailiojo čiuožimo čempionato Kaune akimirka.

Žalgirio arena mielai su Nodum.lt skaitytojais pasidalino informacija apie savo ledą. Apie sportą jau parašė tie, kurie jį geriau supranta, nors vis tiek noriu priminti, kad Lietuvos čiuožėjai pasirodė puikiai. Geriausią lietuvių rezultatą pademonstravo Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius, kurie šokių ant ledo varžybose pelnė bronzos medalį. Tik ant kokio ledo?

Kaip Žalgirio arena išlaiko ledą?

Šiuolaikinės sporto arenos statomos galvojant apie įvairius renginius, įskaitant čiuožimą. Tokio dydžio arena, kokia stovi Nemuno saloje, negali būti skirta išskirtinai tik krepšiniui. Dar statant Žalgirio areną (o ji atidaryta 2011 metais) buvo numatyta galimybė ten išlieti ledą – arenos betone yra šaldymo sistema. Ir ji buvo panaudota ne kartą.

Ledas Žalgirio arenoje išliejamas sluoksnis po sluoksnio – pilamas vanduo, jis sušaldomas, tuomet pilama dar vandens. Ir taip, kol pasiekiamas reikalavimuose numatytas storis. Ledo zonoje palaikoma maždaug +5°C oro temperatūra (ledas šaldomas iš apačios), o žiūrovai sėdi daug patogesnėje maždaug +18°C aplinkoje.

Žalgirio arenos ledas yra išlietas ant betoninių grindų, kurios turi integruotą šaldymo sistemą.

Koks vanduo naudojamas sportiniam ledui? Kokio jis storio?

Ledas yra ledas. Tiesiog sušalęs vanduo ir tiek. Žalgirio arenos ledas buvo išlietas iš to paties vandens, kurį kauniečiai geria iš čiaupo. Tai, kad dailiajam čiuožimui reikalingas ypatingas vanduo, kuris sušąla į kažkokios ypatingos tekstūros ledą, yra mitas.

2024-ųjų Europos dailiojo čiuožimo čempionato ledas buvo kiek storesnis nei 4 cm. Storesnio ledo išlaikymas pareikalautų daugiau energijos. 4 cm ledas yra labai tvirtas, o po juo yra ne koks ežero vanduo, o storas arenos betonas.

Beje, ten, kur ledas išliejamas vienam trumpam renginiui (pavyzdžiui, ledo ritulio varžyboms), jis gali būti daugiau nei dvigubai plonesnis.

Pertraukos metu valomas ledas. Mašinoms padeda žmonės, kurie sniegu užlygina gilesnes duobes.

Kaip ledas valomas varžybų metu?

Renginio (šiuo atveju, dailiojo čiuožimo varžybų) metu skelbiamos ledo valymo pertraukos. Pačiūžos išraižo ledą, blogina jo paviršiaus kokybę ir ją reikia reguliariai atstatyti. Tai daro specialios ledo valymo mašinos, kurios 2024-ųjų Europos dailiojo čiuožimo čempionatui į Kauną atkeliavo iš Latvijos, Estijos ir Italijos.

Penktajame dešimtmetyje Kalifornijos gyventojas Frankas Zambonis išrado savaeigę ledo valymo mašiną. Iki šiol Zamboni yra geriausiai žinomas prekės ženklas šioje srityje, virtęs bendriniu ledo valymo mašinų pavadinimu. Tokia mašina nugrando viršutinį ledo sluoksnį, nuvalo paviršių ir padengia ledą plonu šilto vandens sluoksniu. Jis, aišku, iš karto suledėja, sukurdamas lygų paviršių čiuožėjams. Gilesnes duobes, kokias čiuožėjai išmuša atlikdami šuolius, kartais tenka užpildyti rankomis – jos užlyginamos nugrandytu ledu (kitaip tariant, sniegu), kuris po valymo mašina susilieja su arenos ledu.

Kaip greitai iš arenos gali būti pašalintas ledas?

Ledo paruošimas užtrunka daug ilgiau nei jo pašalinimas. Žalgirio arenai reikia maždaug dviejų parų, kad suformuotų tinkamo storio ledą. Dar šiek tiek laiko reikia ledo dažymui, paviršiaus paruošimui ir kitiems darbams, kurių gali prireikti, priklausomai nuo renginio.

Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius maudosi gerbėjų ovacijose.

Pašalinti ledą galima labai greitai – žaisti krepšinį Žalgirio arenoje būtų galima po mažiau nei 12 valandų. Kitą dieną po Europos dailiojo čiuožimo čempionato uždarymo Žalgirio arenoje buvo suplanuotas kitas renginys, todėl ledas buvo suskaldytas iš išneštas į lauką. Nebuvo laiko jo ištirpimui viduje.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia