Ginklų muziejai visada yra įdomūs. Galbūt ne visada norime sau tai pripažinti, bet kardas ir kulka yra įrankiai, kuriais atspausdinta mūsų istorija. Švedijos kariuomenės muziejus Stokholme turi puikią kolekciją ir yra viena iš tų vietų, kurią paliksite bent šį tą išmokę.

Jums patinka karinės technikos muziejai? Pasvajokite apie apsilankymą Parolos tankų muziejuje Suomijoje. O jei būsite Švedijoje, pasidomėkite Volvo muziejumi ir Småland laivu.

Švedijos kariuomenės muziejus Östermalmo rajone Stokholme buvo atidarytas dar 1879 metais. Tiesa, iš pradžių tai buvo ne didelis kariuomenės, o mažas artilerijos muziejus. Įdomu tai, kad vieta, kurioje jis yra, karybai naudojama nuo 17 amžiaus. Anksčiau čia buvo artilerijos arsenalas. Per ilgus istorijos dešimtmečius Švedijos kariuomenės muziejus buvo atnaujintas ne kartą ir dabar sulaukia beveik šimto tūkstančių lankytojų per metus.

Švedijos kariuomenės muziejaus rūmai.

Švedijos kariuomenės muziejus siekia papasakoti ne tik Švedijos ginkluotųjų pajėgų, bet ir karybos istoriją apskritai. Jame yra daug kone teatro scenas primenančių maketų, tikro dydžio modelių ir deaktyvuotų ginklų, kuriuos galima paimti į rankas. Žinoma, ten yra ir įspūdingų, neįkainojamų istorinių eksponatų, įskaitant trofėjines vėliavas (įskaitant ir paimtas iš Lietuvos), kurias švedų kariai surinko per mūšius 17-18 amžiuje. Švedija ilgą laiką buvo karinga valstybė, didžiulė jėga Europoje. Prisiminkite, kad Poltavos mūšyje 1709 metais švedai su rusais susipešė ten, kur dabar yra Ukraina, toli toli nuo dabartinės Švedijos sienų.

Tik šiame straipsnyje nepamatysite visų įspūdingų Švedijos kariuomenės muziejaus eksponatų. Čia – vos keli įdomūs (net ne įdomiausi) daiktai, kurie, tikiuosi, paskatins jus kito apsilankymo Švedijos sostinėje metu užsukti į šį gražų muziejų. Skirkite jam porą valandų.

Prie muziejaus vartų lankytojus pasitinka sunkioji technika – pagrindinis kovos tankas Stridsvagn 103.

Stridsvagn 103 – švediškas pagrindinis kovos tankas be bokštelio.

Jis ypatingas tuo, kad neturi bokštelio. Įprastai tokios mašinos vadinamos savaeigiais pabūklais, bet Strv 103 pagrindiniams kovos tankams priskiriamas dėl vaidmens, kurį jam patikėjo švedai. Apie Strv 103, žinoma, galite paskaityti Nodum.lt.

Na, o tai – miestų naikintojas:

R-12 raketos kovinė galvutė. Fone – besipešančios beždžionės, kaukolės ir ginklai.

Tai – sovietinės raketos R-12 kovinė galvutė, čia atvežta iš Estijos. Tokia branduolinė galvutė gali sunaikinti visą miestą ir Sovietų Sąjunga buvo pasiruošusi žengti tokį žingsnį, jei būtų kilęs karas. 22 metrų ilgio (na, aukščio) R-12 galėjo nuskrieti apie 2000 km. Taigi, ji buvo paruošta kokio nors Europos miesto sunaikinimui.

Artilerijos dirbtuvių pavyzdys. Tai – svarbus stendas, nes šis muziejus veikia ten, kur švedai anksčiau laikė ir remontavo savo patrankas ir amuniciją.
17 amžiaus šaunamieji ginklai.
19 amžiaus karo mediko rinkinys. Daugiausia, žinoma, skirtas amputacijoms, kulkų ir skeveldrų šalinimui.
Prieštankinis suomiškas Antrojo pasaulinio karo laikų šautuvas Lahti L-39. Šiuo 20 mm ginklu reikėjo taikytis į silpniausias tanko vietas. Jis sveria apie 50 kg, todėl yra sumontuotas ant slidžių. Vienas iš ginklų, kurį muziejuje galima paliesti.

O štai čia – įdomus susinaikinantis Antrojo pasaulinio karo laikų robotas. Turint omenyje, kad įvairūs robotai (bepiločiai orlaiviai, kateriai, antžeminės ginklų platformos) dabar karyboje naudojami nuolat, Goliath yra labai įdomus žvilgsnis į praeitį.

Vokiškas prieštankinis Antrojo pasaulinio karo robotas Goliath Sd.kfz 302.

Vokietijos pajėgos Goliath robotus naudojo 1942-1945 metais. Kai kurie buvo benzininiai, kai kurie – elektriniai. Paprastai tariant, pilotas laidiniu pulteliu nugindavo šitą vikšrinuką po tanku ir susprogdindavo jo 60-100 kg užtaisą. Pultelį ir robotą jungiantis laidas buvo 650 metrų ilgio. Vokietija pasigamino daugiau nei 7,5 tūkstančius tokių robotų.

Britiškas 1914-ųjų kulkosvaidis Lewis. Jo vamzdis iš tikrųjų yra įprasto dydžio – tas didelis apvalkas yra tik aušinimo sprendimas.
Vokiška Antrojo pasaulinio karo laikų šifravimo mašina Siemens & Halske T52. Daug didesnis daiktas nei garsioji Enigma.
Šaltojo karo laikų civilių slėptuvės modelis.
Švediška oro gynybos raketa RBS 70. Tokias naudoja ir Lietuva.

Švedijos kariuomenės muziejus turi labai didelę rankinių ginklų kolekciją. Joje – ir labai reti modeliai. Kaip kad austriškas Kolibri, kurio šūvis, kaip esate skaitę, yra silpnesnis nei smūgis kumščiu:

Austriškas pistoletas Kolibri. Vos 2,7 mm kalibro pistoletas buvo sukurtas moterims, bet yra labiau mechaninio meno kūrinys nei tikras ginklas.
Keli ginklai. Antras nuo apačios – garsusis M72 LAW, naudojamas nuo 1963 metų.
Vokiškas 19 amžiaus pabaigos pistoletas su trimis vamzdžiais.

Švedijos kariuomenės muziejuje nėra daug didesnės technikos. Jos turėtumėte ieškoti kituose muziejuose. Bet porą pavyzdžių galima parodyti:

Bandvagn 206 – vikšrinis dviejų dalių visureigis, naudojamas nuo 1980 metų. Gale telpa 11 karių, priekyje – vairuotojas ir 5 keleiviai.
Prancūziškas žvalgybinis dronas SAGEM Sperwer. Tokie dronai naudoti 1999-2010 metais.

Švedijos kariuomenės muziejus yra labai įdomi vieta su maždaug šimtu tūkstančių skirtingų eksponatų. Ten yra labai daug įvairių ginklų ir nemažai jų galima apžiūrėti iš labai arti ar net paliesti. Tai – puiki vieta išmokti šį tą naujo. Užsukite pakurstyti savo smalsumą – pamatykite kuo žmonija rašė, braukė ir redagavo savo istoriją.

Švedijos kariuomenės muziejus

Adresas – Riddargatan 13, Stokholmas, Švedija.

Internete Armemuseum.se

Darbo laikas – antradienį-sekmadienį – 11:00-17:00, pirmadieniais nedirba.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia