Jei domitės istorine karine technika, tikriausiai planuose turite didįjį tankų muziejų trejetą – Miunsterį, Bovingtoną ir Kubinką. Tai – įspūdingos karinės technikos kolekcijos, bet šį sąrašą galima stipriai išplėsti. Pavyzdžiui, Parolos tankų muziejus Suomijoje jam labai gerai tiktų.

Jei jums patinka tokie greiti perbėgimai per technikos muziejų kolekcijas, kviečiame pasižvalgyti po Čekijos nacionalinį technikos muziejų – tai yra įspūdinga vieta, kuriai tikriausiai norėsite paskirti bent porą dienų. Vienos technikos muziejus taip pat turi didžiulę kolekciją, kurią Nodum.lt skaitytojai tikrai norėtų apžiūrėti.

Parolos tankų muziejus (Panssarimuseo) oficialiai yra vadinamas Šarvuotų mašinų muziejumi – jame ne tik tankai. Tai – dvi uždaros salės, keli mažesni pastatai ir pora karinės technikos eilių atviroje erdvėje. Eksponatų skaičius ir įvairovė Parolos tankų muziejuje pritrenkia. Viskas nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų mašinų iki šiuolaikinių ginklų čia atrodo labai įdomu.

Sherman tankas pasitinka Parolos tankų muziejaus svečius.

Parolos tankų muziejus yra labai lengvai pasiekiamas, nes yra vos 110 km į šiaurę nuo Helsinkio. Kelionė traukiniu iš Suomijos sostinės trunka maždaug 1,5 valandos, dar maždaug 20 minučių reikia paeiti nuo traukinių stotelės. Vykstant automobiliu labai daug laiko išlošti nepavyks (gal 20-30 minučių), bet muziejus turi didelę stovėjimo aikštelę.

Parolos tankų muziejus buvo įkurtas 1961-ųjų vasarą netoli Suomijos kariuomenės šarvuotosios brigados poligono iš čia susikaupusios senos karinės technikos. Tas poligonas, beje, vis dar veikia ir yra naudojamas – lankydamiesi muziejuje galbūt išgirsite kažkur aidinčius artilerijos šūvius. Mes girdėjome. Parolos tankų muziejaus istorijos pradžioje čia buvo vos 19 tankų ir 12 prieštankinių ginklų. Dabar šios kolekcijos kuklia nepavadinsi.

Svarbu – šiame straipsnyje nepamatysite kiekvieno Parolos tankų muziejaus eksponato (toli gražu). Tiesą sakant, nepamatysite net ir visų eksponatų, kuriuos nufotografavau. Tiesiog trumpai pasivaikščiosime po muziejaus ekspoziciją, kad pajustumėte jos skonį ir, galbūt, išalkę priimtumėte sprendimą bent savaitgaliui nuvykti į Suomiją.

Šis Leopard 2A4 kviečia į muziejų. Tai – tik tuščias kiautas, o ne veikiantis tankas.

Dar einant link muziejaus galima pamatyti pirmuosius karinės technikos vienetus – štai automobiliais važiuojančius žmones kviečia pagrindinis kovos tankas Leopard 2A4. Tiesa, jis kelio nesaugo – tai tėra tuščias šarvų kiautas. Suomiai naudoja vokiškus Leopard tankus, bet šis buvo išardytas.

Na, o priėjus muziejų dar prieš įsigyjant bilietus galima pamatyti šarvuotą traukinį, M4 Sherman tanką, savaeigį tiltą, taikiniu tarnavusį Comet 1 tanką, sovietinį pėstininkų transporterį ir dar kelias mašinas.

Comet 1 tankas, tarnavęs Suomijos pajėgose, o tada naudotas pratybose kaip taikinys. Kai kuriose iš tų skylių yra šaudmenų liekanų.

Bilietai perkami kavinėje-suvenyrų parduotuvėlėje ir yra visai nebrangūs, turint omenyje šios kolekcijos turtingumą, išdėstymą ir puikią priežiūrą. Daug Parolos tankų muziejaus eksponatų yra važiuojantys. O kai kurie, kaip matysite vėliau, galėtų būti panaudoti ir ginkluoto konflikto atveju.

Bet ženkime į pirmąją Parolos tankų muziejaus salę, kur mus pasitinka vienas iš mėgstamiausių Nodum.lt autoriaus istorinių tankų.

Renault FT – suomiai iš viso turėjo 34 tokius.

Tai – prancūziškas lengvasis tankas Renault FT, sukurtas Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje. Tai – pirmasis modernus tankas pasaulio istorijoje, labai plačiai naudotas per visą tarpukarį. Prancūzijoje 1917-1918 metais pagaminta daugiau nei trys tūkstančiai tokių mašinų, 12 iš jų įsigijo tarpukario Lietuvos kariuomenė. Suomija iš viso turėjo net 34 Renault FT tankus, bet išsaugojo tik vieną. Visame pasaulyje iki mūsų dienų išliko kiek daugiau nei 40 Renault FT pavyzdžių, todėl reikia džiaugtis galimybe jį pamatyti.

Parolos tankų muziejuje Renault FT tanką galima apžiūrėti iš labai arti – kviečiu pasivaikščioti aplink jį kartu su manimi ir sužinoti kelis įdomius faktus:

Daugiau įdomių faktų apie Renault FT – Nodum.lt straipsnyje.

Renault FT muziejuje turi neblogą kompaniją:

Pora T-34. Gale – 76 mm pabūklą turintis tankas, priešais jį – naujesnis 85 mm modelis. Parolos tankų muziejuje tai – ne vieninteliai T-34.
Vickers Carden Loyd VI tanketė. Savotiškai mielas daiktas, sveriantis apie pusantros tonos.
Sovietinis T-26 ir Vickers-Armstrongs 6-ton. T-26 pavyzdžių Paroloje yra labai daug.
Sovietinės šarvuotos mašinos – BA-10 ir BA-20M.

Čia yra ne tik tankų ir kitos šarvuotos technikos, bet ir suomių uniformų modeliai, miniatiūros, kai kurie smulkesni ginklai. Parolos tankų muziejus per karinės technikos prizmę bando atpasakoti ne tik Suomijos karinių pajėgų vystymąsi, bet ir karo istoriją. Kaip žinote, Antrojo pasaulinio karo metu Sovietų sąjunga užpuolė Suomiją ir šiai teko gintis – šis konfliktas laike padalintas į Žiemos, Tolesnį ir Laplandijos karus. Dalis Parolos tankų muziejaus kolekcijos mena tuos laikus.

Tarp pirmojo ir antrojo muziejaus pastato randame dar kelias mašinas. Ryškiausiai tarp jų šviečia baltas Daimler Ferret.

Iš viso Jungtinėje Karalystėje pagaminti 4409 šarvuoti žvalgybos automobiliai, nemažą dalį jų Jungtinės Tautos.

Ferret yra britiška šarvuota žvalgybos mašina, aktyviausiai naudota 1952-1991 metais (nors kai kur naudojama iki šiol). Joje įprastai dirba 2 žmonių įgula. Rolls-Royce 97 kW variklio dėka tokia maždaug 4 tonas sverianti mašina gali įsibėgėti iki 93 km/val. greičio. Šis Daimler Ferret yra nudažytas Jungtinių Tautų spalvomis – JTO juos naudojo Afrikoje, Kipre ir kituose karštuose regionuose. Suomiai irgi dalyvavo JTO misijose, kuriose teko naudoti ir Ferret, bet šį pavyzdį Parolos tankų muziejus gavo iš Jungtinės Karalystės.

Greta stovintis sovietinis priešlėktuvinis kulkosvaidis atrodo ne mažiau įspūdingai.

Ferret ir sovietinis ZSU-57-2.
Leopard 2A4 ir T-72. Vokiškas tankas yra žymiai aukštesnis. Be to, šis Leopard 2 yra pasiruošęs aktyviai tarnybai. Tai – ne vienintelis T-72 muziejuje.

Antrojoje salėje – modernesnės mašinos, tarp kurių – Leopard 2A4 ir T72M1 pagrindiniai kovos tankai. Abu, beje, veikiantys. Šalia jų yra laipteliai, kuriais palipus galima pasižiūrėti į šiuos tankus iš aukščiau.

Atkreipkite dėmesį į Leopard 2 ir T-72 aukščių skirtumą. Sovietinis tankas yra žemesnis, nes turi automatinio užtaisymo sistemą ir jo amunicija yra laikoma tiesiai po bokšteliu. Dėl to sėkmingas pataikymas prieštankiniais ginklais nurauna T-72 galvą, nors į žemesnį tanką bent jau teoriškai sunkiau pataikyti. Dėl automatinės užtaisymo sistemos T-72 išsiverčia su mažesne įgula.

Leopard 2A4 – vienas iš svarbiausių tankų NATO pajėgose.

Tas Leopard 2, beje, priešingai nei tas, kurį matėme prie greitkelio, yra visiškai veikiantis ir prireikus būtų naudojamas ginkluotame konflikte. Tai nėra nurašyta mašina – tai yra Suomijos ginkluotose pajėgose tarnaujantis ginklas.

Čia yra ir daugiau modernių karinių mašinų. Pavyzdžiui, Patria XA-360, už Suomijos ribų geriau žinomas kaip tiesiog Patria AMV, yra visai jaunas šarvuotas pėstininkų transporteris, naudojamas nuo 2004 metų. Jame šalia 2-3 žmonių įgulos telpa 8-12 karių.

Patria XA-360 – modernus suomiškas pėstininkų transporteris. Jis pasižymi puikia apsauga nuo minų ir, kaip daug tokių mašinų, gali plaukti. Į jį Parolos tankų muziejuje galima įlipti.

Keliais Patria XA-360 gali riedėti 100 km/val., plaukti – 10 km/val. greičiu. Paroloje į Patria XA-360 galima įlipti, kaip ir į kai kurias kitas šarvuotas mašinas. Lyginant su senais sovietiniais transporteriais, Patria yra labai erdvus, bet tai nestebina, matant išorines XA-360 dimensijas (7,7 metrų ilgis, 2,8 metrų plotis ir 2,3 metrų aukštis).

Šalia modernių mašinų yra iš tiek tiek senesnių – štai Sisu ir Velmet šarvuočiai.

Sisu ir Velmet pėstininkų transporteriai.

Parolos tankų muziejus tikriausiai yra geriausia vieta susipažinti su Suomijos karo pramonės produktais ir istorija.

Einame tolyn. Atskirame mažesniame pastate – variklių ekspozicija. Nemažai šių variklių yra išimti iš ekspozicijoje esančių tankų. Teigiama, kad jie buvo išimti edukaciniais tikslais, bet galima įsivaizduoti, kad sumažėjęs eksponatų svoris irgi yra privalumas.

Variklių salė. Kai kurie varikliai yra išimti iš eksponuojamų tankų.

Ekspozicija lauke – modernių ir istorinių mašinų mišinys.

Svastika savo karinę techniką suomiai žymėjo 1918-1945 metais. Tai yra, dar prieš Hitlerio atėjimą į valdžią.
Parolos tankų muziejuje – labai daug eksponatų.
Priekaba, kurią suomiai kadaise naudojo Renault FT transportavimui. Tankas buvo lengvas, bet su šia priekaba jį buvo sunku išjudinti.
T-60 – sovietinis Antrojo pasaulinio karo laikų tankas su 20 mm pabūklu.
Sovietinis lengvasis tankas T-70 su 45 mm pabūklu.
Vienintelis išlikęs KV-1E pasaulyje.
ISU-152. Tokie savaeigiai 152 mm pabūklai Sovietų sąjungoje gaminti 1943-1959 metais ir daugiausia tarnavo kaip savaeigė artilerija. Manoma, kad Šiaurės Korėja vis dar naudoja šias mašinas.

Ties T-28 verta stabtelti. Tai – 3 bokštelius turintis sovietų tankas, sukurtas Antrojo pasaulinio karo išvakarėse, panašus į sunkųjį T-35, turintį tos pačios konstrukcijos bokštelius.

T-28 – 1921-1941 metais gamintas vidutinis tankas.
T-28 turėjo daug sunkesnį brolį T-35. Abu šie tankai turėjo trijų bokštelių konstrukciją, kuri laikoma nepasiteisinusia.

Iš tikrųjų T-28 buvo nepasiteisinusi idėja – daugiabokštelinė konstrukcija tankuose tiesiog neįsitvirtino. Prie šio eksponato yra lentelė, teigianti, kad pasaulyje išliko 5 tokie tankai ir 4 jų yra Suomijoje – buvo paimti kaip trofėjai Žiemos karo metu.

Teigiama, kad tai – vienas iš 5 išlikusių T-28 pavyzdžių.

Bet šalia yra ir sėkmingesnių mašinų:

Antrojo pasaulinio karo laikų Panzerkampfwagen IV. Savo laiku tai buvo plačiausiai vokiečių naudotas tankas. Jis sveria tik apie 25 tonas.
Vokiškas savaeigis šturmo pabūklas Sturmgeschütz III. Tai – didžiausiu tiražu gaminta vokiška vikšrinė mašina per visą Antrąjį pasaulinį karą. Muziejaus salėje yra perpjauta tokia mašina.
Dar vienas Comet 1 tankas (kitas tarnavo taikiniu). Comet 1 spėjo sudalyvauti Antrajame pasauliniame kare, bet labiau pasižymėjo po jo. Suomija turėjo 41 tokį britišką tanką.
Britiškas Charioteer. Jis buvo sukurtas tarpukariu ir, galima sakyti, yra atnaujintas Cromwell tanko modelis.

Beje, ar žinote, kodėl kai kurie tankai turi tą sustorėjimą ant pabūklų vamzdžių?

BT-42 yra dar vienas Žiemos karo laikų eksponatas. Ir labai retas – tai, ką matote nuotraukose, yra vienintelis išlikęs BT-42 pavyzdys. Tiesa, jų ir tebuvo 18. Ir apie BT-42 galite paskaityti Nodum.lt.

Tai yra vienintelis išlikęs BT-42 pavyzdys.

Suomiai Tolesnio karo (1941-1944 m.) metu iš okupantų atėmė kelis greituosius tankus BT, bet jie jiems pasirodė prastai ginkluoti. Taigi, suomiai ant BT bazių montavo naujus bokštelius su britiškais 114 mm (4,5 colių) pabūklais ir taip sukūrė BT-42. Tai buvo nepasiteisinusi idėja – naujas bokštelis ir ginklas buvo sunkūs ir pavertė tanką nerangiu. Be to, ta haubica buvo ir sena ir sunkiai kovojo su sovietų tankais.

Pasivaikščiojimas aplink BT-42

Dar kelios modernesnės šarvuotos mašinos, kurios vis dar yra naudojamos. Štai šis Patria skiriasi nuo to, kurį matėme viduje, bet ar iš pirmo žvilgsnio pasakysite, kuo?

Dar vienas suomiškas šarvuotas pėstininkų transporteris Patria. Bet kitoks, nei matėme viduje.
Patria su dvivamzde 120 mm mortyros sistema AMOS.

Ir tai – toli gražu ne visi turtingoje kolekcijoje esantys tankai ir kitos šarvuotos mašinos. Parolos tankų muziejus yra daug didesnis ir daug įdomesnis nei gali parodyti šis straipsnis. Tiesiog nenoriu sugadinti jums malonumo – nuvykite ir atraskite.

Kai nuvyksite, atraskite ir nerestauruotą šarvuotą traukinį, naudotą Antrojo pasaulinio karo metu:

Ir prieštankinių ginklų kolekciją:

Parolos tankų muziejus turi didelę prieštankinių ginklų kolekciją.
Vokiškas antrojo pasaulinio karo laikų Panzerfaust.
Prieštankinės minos. Ir taip – tas medinę dėžę primenantis daiktas irgi yra prieštankinė mina.

Tai tokį Parolos tankų muziejaus skonį Jums gali pasiūlyti Nodum.lt. Vienas iš šios svetainės tikslų yra dalintis smalsumu – galbūt juo užsikrėtę įtrauksite Parolos tankų muziejų į savo svajonių kelionių sąrašą. Rekomenduoju.

O jei norite atsidėkoti už geriausią nemokamą turinį Lietuvoje ir paskatinti jo kurti daugiau, galite tapti Nodum.lt rėmėju Contribee platformoje. Ačiū!

Parolos tankų muziejus

Adresas – Hattulantie 334,13720, Parola, Suomija.

Internete Panssarimuseo.fi

Darbo laikas – gegužės 1 – rugsėjo 30 dienomis – 10-18 val.;
spalio 1 – balandžio 30 d. – 10-15 val.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia