BT-42 yra suomiškas Antrojo pasaulinio karo laikų savaeigis šturmo pabūklas. Iki šių dienų išliko tik vienas šios mašinos pavyzdys, o ir apskritai jų pagaminta tik aštuoniolika. Daugiau niekam jų ir nereikėjo, nes BT-42 buvo neefektyvi kovos mašina, sulipdyta iš kitų neefektyvių ginklų dalių.

Vienintelis išlikęs BT-42 pavyzdys dabar eksponuojamas Suomijoje Parolos tankų muziejuje, apie kurį galite paskaityti Nodum.lt. Tai – įspūdinga vieta, kurioje istorinės karinės technikos mėgėjai tiesiog privalo apsilankyti. Ten galima apžiūrėti ir Renault FT – pirmąjį modernų tanką pasaulio istorijoje, kuris tarnavo ir tarpukario Lietuvos ginkluotose pajėgose.

Vienintelis išlikęs BT-42 pavyzdys Parolos tankų muziejuje.

Sovietų sąjunga buvo viena iš Antrąjį pasaulinį karą pradėjusių šalių. Nors Antrojo pasaulinio karo pradžia laikoma 1939-ųjų rugsėjo 1-ąją įvykusi Vokietijos invazija į Lenkiją, Sovietų Sąjunga į Lenkiją įsiveržė netrukus po to – jau rugsėjo 17 dieną. Kitas sovietų taikinys buvo Suomija, į kurią Sovietų Sąjunga pradėjo veržtis lapkričio 30-ąją. Šią invaziją tarptautinė bendruomenė pasmerkė kaip nelegalią ir išmetė Sovietų Sąjungą iš Tautų Lygos (Jungtinių Tautų pirmtakės). Taip Suomijoje prasidėjo Žiemos karas, kuris tęsėsi iki 1940-ųjų kovo 13 dienos.

Prieš Žiemos karą Suomija turėjo 32 tankus, nemažai prieštankinių ginklų ir ryžtą gintis. Nereikia nė sakyti, kad Suomijos užpuolikų gretose šarvuotos technikos buvo gerokai daugiau. Tačiau Raudonoji Armija prieš savo valią tapo viena iš pagrindinių Suomijos pajėgų rėmėjų – suomiai perėmė nemažai sovietinės technikos, įskaitant greituosius tankus BT-7.

Sovietų BT-7 tankai. (Wikimedia)

BT-7, gamintas 1935-1940 metais, yra apie 14 tonų sveriantis tankas, galintis įsibėgėti iki 72 km/val. greičio (kai kurios modifikacijos spaudė visus 86 km/val.) Greitis ir buvo didžiausias BT-7 privalumas – sovietų kariai šiuos tankus naudojo kaip savotišką šarvuotą kavaleriją. Dabar 45 mm prieštankinis pabūklas atrodo silpnas, bet juk kalbame apie dar prieš Antrąjį pasaulinį karą sukurtą mašiną. Suomiams pavyko perimti nemažai sovietų BT-7 tankų, kurių jie po Žiemos karo, aišku, savo užpuolikams negrąžino.

Suomijos ir Sovietų sąjungos karas baigėsi Maskvos taikos sutarties pasirašymu. Suomija atsilaikė, bet prarado kai kurias žemes. Todėl šios šalys dar kartą susipliekė 1941-ųjų birželio 25 – 1944-ųjų rugsėjo 19 dienomis – tuomet įvyko vadinamasis Tolesnis karas. Šįkart Suomija kartu su Vokietija puolė Sovietų sąjungą. Teigiama, kad suomiai norėjo atsiimti po Žiemos karo Maskvos taikos sutartimi prarastas teritorijas. Nors Tolesnio karo metu Suomijos ginkluotosios pajėgos puolė Sovietų sąjungą kartu su Vokietijos Vermachtu, suomiai pabrėžia, kad tai sovietai pirmieji pradėjo bombarduoti Suomijos miestus. Tačiau šis straipsnis nėra apie karo istoriją.

Virsdamas BT-42 sovietinis tankas prarado tik bokštelį – visa apatinė BT-7 dalis nebuvo pakeista.

BT-7 + 4,5 colių Mk.II = BT-42

Dėl dosnios netyčinės karinės sovietų paramos, po Žiemos karo suomiai turėjo daugiau šarvuotos technikos nei prieš jį. Ir Tolesnio karo metu suomiams pavyko perimti nemažai sovietinės karinės technikos. Tik ne visa ji atitiko suomių lūkesčius ir poreikius.

Trumpas filmukas-pasivaikščiojimas aplink BT-42

BT-7 tankas turėjo solidžią platformą, bet silpną ginklą. Be to, suomiai gavo britiškų 4,5 colių haubicų Mark II (Suomijoje jos vadintos 114 Psv.H/18) ir amunicijos joms. Taigi, buvo nuspręsta paimti keletą 1937-ųjų modelio BT-7 tankų ir juos perginkluoti britiškomis haubicomis. Taip 1942 metais Suomijoje buvo pagaminta aštuoniolika šturmo pabūklų BT-42.

BT-7 buvo modifikuojamas tik nuo kaklo į viršų – bokštelis buvo pakeistas nauju. 114 mm pabūklas tokiai mašinai yra gana didelis, todėl BT-42 bokštelis išėjo labai aukštas ir masyvus. Jis buvo suvirintas iš plokščių šarvo plokščių. Pati BT-42 idėja šiek tiek primena sovietų KV-2 – tas tankas turėjo masyvų kazematą su dideliu ginklu. BT-42 naudojo tą patį benzininį variklį, išvystantį 370 kW galią, kaip ir BT-7 originalas, tuos pačius 6-10 mm korpuso šarvus ir tą pačią važiuoklę. Tiesa, atrodo, kad BT-42 neturėjo BT-7 kulkosvaidžių – tai greičiausiai nulėmė skirtingos tankams ir savaeigiams pabūklams keliamos užduotys. Tačiau svoris išaugo daugiau nei tona ir pasiekė 15 tonų ribą. Dėl to maksimalus mašinos greitis sumažėjo iki 53 km/val.

Tokia aritmetika BT-42 atveju tiesiog nesuveikė – senas tankas su dar senesniu ginklu netapo geru šturmo pabūklu.

BT-42 karo metais kažkur Suomijoje. (Wikimedia)

Pirmą kartą mūšyje BT-42 panaudotas 1943 metais prie Svirės upės. Savaeigis pabūklas prieš lengvus įtvirtinimus pasirodė neblogai, tačiau bet kokie šarvuoti taikiniai jam buvo neįkandami. Suomiai buvo nukopijavę vokišką prieštankinį sviedinį, bet jis su senamadiškomis 4,5 colių haubicomis veikė prastai. Įgulos nekentė BT-42 dėl jo nerangumo ir aukšto profilio.

1944 metais per didelį sovietų puolimą BT-42 buvo dislokuoti prie Vyborgo. Teigiama, kad viename susidūrime BT-42 į vieną IS-2 iššovė net 18 kartų, bet didesnės žalos sovietiniam sunkiajam tankui taip ir nepadarė. Nė vienas iš suomių turėtų BT-42 mūšiuose teigiamai ir nepasižymėjo. Netrukus po Vyborgo kovų suomiai nurašė visus BT-42, nes gavo vokiškų Panzer IV tankų ir StuG III pabūklų.

Tik vienas iš 18 BT-42 buvo išsaugotas iki šių dienų ir dabar yra eksponuojamas Parolos tankų muziejuje. Suomiai BT-7 pagrindu buvo sukūrę ir pėstininkų transporterį BT-43, kuriame, kaip teigiama, galėjo tilpti net iki 20 karių (nors tuo labai sunku patikėti), bet ir šis dizainas buvo nesėkmingas. Tik vienas BT-43 prototipas buvo pagamintas ir jis nebuvo išsaugotas.

Muziejuje BT-42 atrodo kaip keistų proporcijų tankas.

BT-42 – anime žvaigždė

Štai šis tas įdomaus, ką sužinojau keliaudamas į Parolos tankų muziejų – anime mėgėjai su šypsenomis vaikšto aplink vienintelį BT-42.

Nors BT-42 yra labai retas ir mūšio lauke žymesnių pergalių nepasiekė, jį kažkaip pastebėjo anime „Girls und Panzer“ („Mergaitės ir tankai“) kūrėjai. Šis animacinis TV serialas Japonijoje pasirodė 2012 metais. 2015-aisiais Japonijos kino teatruose pasirodė šios tematikos filmas, o vėliau – dar vienas 6 dalių serialas. Išleistos ir manga komiksų knygelės ir trumpa novelė. „Girls und Panzer“ yra tikras fenomenas, kuris interneto dėka paplito po viso pasaulio anime gerbėjų kompiuterius.

BT-42 buvo daug lėtesnis už tanką, kurio pagrindu buvo sukurtas.

„Girls und Panzer“ siužetas yra gana keistas – mokyklinio amžiaus mergaitės tankų kovomis užsiima tarsi sportu. Viskas vyksta išgalvotame pasaulyje, kur Antrojo pasaulinio karo laikų tankai (ir daug kitos technikos) yra laikomi sporto įranga. Tankų sportas tame pasaulyje tradiciškai yra mergaičių užsiėmimas. Ir tose rungtyse kartais pasirodo ir BT-42, kuriam anime pasaulyje sekasi geriau nei tikrose kautynėse.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia