Kai labai šalta, pirštinės yra įprasta jūsų kasdienės aprangos dalis. Žmogaus kūnas taip veikia – kai šalta, įsijungia išgyvenimo mechanizmai ir šiluma rezervuojama gyvybiškai svarbiems organams, todėl galūnės greitai tampa dideliu nepatogumu. Vaikai dažnai dėvi kumštines pirštines ir suaugusieji jų taip pat neturėtų pamiršti.

Ar žinote, kodėl vairuotojai anksčiau dažnai dėvėdavo specialias odines pirštines? O kodėl anksčiau miego kepurės buvo pakankamai populiarios?

Iš tikrųjų, nors vaikiškos pirštinės dažniau yra kumštinės, tokios formos rankų apsaugą nuo šalčio dažnai naudoja ir suaugusieji. Jei užsuktumėte į sporto prekių parduotuvę ir paprašytumėte padėti išsirinkti slidinėjimo aprangą, jums gali būti pasiūlytos kumštinės pirštinės. Jos tikrai turi savų trūkumų, bet jums reikėtų apie jas bent jau pagalvoti, nes kumštinės pirštinės yra daug šiltesnės.

Megztos kumštinės pirštinės. (Petritap, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Kumštinės pirštinės leidžia pirštams dalintis šiluma, kai tuo tarpu pirštuotos pirštinės izoliuoja pirštus vienas nuo kito. Didesnėse pirštinėse net ir kumštį galima suspausti, greitai sušildant nuo šalčio skaudančius pirštus. Be to, išorinis kumštinės pirštinės paviršiaus plotas yra daug mažesnis – jos mažiau kontaktuoja su šaltu oru.

Aišku, kumštinės pirštinės turi savų trūkumų. Vienas iš jų akivaizdžių trūkumų – apribotos galimybės naudoti pirštus. Sugriebti smulkius daiktus su kumštinėmis pirštinėmis būna sunkiau. Jei tenka dažnai nusiimti pirštinę, nes su ja nieko negalite sugriebti, jos šiltumas mažai ką reiškia. Be to, skonio reikalas, bet pirštuotos pirštinės yra stilingesnės. Gestikuliuoti su kumštinėmis pirštinėmis taip pat sudėtinga, nors galima parodyti slaptą vidurinį pirštą.

5 įdomūs atsitiktiniai faktai apie kumštines pirštines

Vienos seniausių kumštinių pirštinių buvo rastos Latvijoje – jos buvo pagamintos prieš maždaug tūkstantį metų. Žmonės tokias pirštines naudoja daug ilgiau, bet vilna tiesiog ilgai neišlieka. Latvija turi gilią kumštinių pirštinių tradiciją. Tradicinėse latvių vestuvėse, nuotaka turi dovanoti kumštines pirštines jaunojo šeimai. Panašias tradicijas turi ir skandinavų tautos.

Vikingai naudojo kumštines pirštines. 8-11 amžiuje europiečius šiurpinę vikingai, žinoma, buvo skandinavai ir gerai žinojo, kas yra šalta žiema. Jie naudojo kumštines pirštines. Apskritai, šimtus metų kumštinės pirštinės buvo žieminės karinės uniformos dalis. Kai kur ir tebėra, tik rodomasis pirštas karinėse kumštinėse pirštinėse irgi gauna atskirą kišenę.

Suomijos gynėjas 1944 metais Laplandijoje. (Wikimedia)

Buvo ir šarvuotų kumštinių pirštinių. Plieniniai viduramžių šarvai dažnai (tikrai ne visada) turėjo kumštines pirštines. Jas lengviau nukaldinti. Be to, jos geriau apsaugo pirštus mūšių metu. Slidininkai kumštines pirštines dažnai renkasi dėl to, kad jos šiltesnės, bet jos taip pat sumažina pirštų traumų riziką, nes neatskirti pirštai griūvant niekur neužsikabina.

Žemaičiai kumštines pirštines vadino tompėnėmis. Tiesa, Nodum.lt autorius yra žemaitis ir šio žodžio nesu girdėjęs, todėl tikėtina, kad tompėnė – retas senas žodis.

Irkluotojo pirštinės su dviem nykščio kišenėm. (Bin im Garten, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Kumštinė pirštinė su dviem nykščiais. Šiaurės šalyse kadaise naudotos ir kumštinės pirštinės su dviem nykščio kišenėmis. Aišku, skandinavai kaip ir mes turi po vieną nykštį ant kiekvienos rankos. Dviejų nykščio kišenių esmė yra ta, kad tokias kumštines pirštines galima apsukti, kai vienas nykštys labai sušlampa. Tokias pirštines dažniau naudojo plaukiojantys baidarėmis.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia