Lubiniai ventiliatoriai mūsų regione nėra labai populiarūs. Reikia pripažinti, kad jie neatrodo gražiai, o didžiąją laiko dalį tiesiog kaupia dulkes. Tačiau didelėje pasaulio dalyje lubiniai ventiliatoriai yra labai populiarūs. Tik tie, kurie mano, kad jie padeda sumažinti oro temperatūrą įkaitusiame kambaryje, klysta.
Ar žinote, kodėl duoninės anksčiau buvo daug populiaresnės nei dabar? O kodėl Brazilijoje populiarios elektrinės dušo galvutės? Jums tikriausiai bus įdomu sužinoti ir tai, kad magnetinės šaldytuvų durys buvo sukurtos gyvybėms gelbėti.
Lubiniai ventiliatoriai – tai dažniausiai elektriniai besisukantys kelių menčių vėdintuvai, horizontaliai įrengti kambario viršuje. Jie dažnai turi integruotus šviestuvus, kartais yra labai dekoratyvūs, turi kelis greičio nustatymus. Jie populiaresni Pietryčių Azijoje, Lotynų Amerikoje, Afrikoje, bet sutinkami visame pasaulyje. Savaime aišku, oro kondicionavimo sistema yra visais atžvilgiais pranašesnė, bet kainuoja brangiau ir sunaudoja žymiai daugiau energijos.
Įdomu, kad pirmieji lubiniai ventiliatoriai neturėjo menčių. Didelės vėduoklės, vadinamos punkah, Azijoje kabintos dar prieš 2,5 tūkstančius metų. Ir dabar jos nėra visiškai išnykusios, bet dabar jas judina elektros varikliai, o ne virvių ir švytuoklių sistemos, kaip buvo anksčiau.
Pirmieji besisukantys lubiniai ventiliatoriai JAV pietuose pasirodė antroje 19 amžiaus pusėje ir buvo varomi tekančio vandens energija. 1892 metais JAV garsus išradėjas, imigrantas iš Vokietijos, Philipas Diehlas sukūrė pirmąjį elektrinį lubinį ventiliatorių – tam jis pritaikė siuvimo mašinos variklį. Diehlo išradimas iš karto buvo masiškai nukopijuotas ir savo lubinius ventiliatorius JAV ėmė siūlyti daugybė skirtingų kompanijų. JAV, beje, lubiniai ventiliatoriai buvo labai populiarūs iki pat oro kondicionierių įsigalėjimo 20 amžiaus viduryje. Ir po to šiuos įrenginius bandyta tobulinti įvairiomis inovacijomis – rinkoje yra į šalis besisukiojančių ventiliatorių, taip pat tokių, kurie ypatingos menčių formos dėka veikia labai tyliai.
Straipsnio antraštėje minima, kad lubiniai ventiliatoriai ne tik neatvėsina kambario, bet dar jį ir pašildo. Kaip tai įmanoma? Kodėl lubiniai ventiliatoriai tuomet yra tokie populiarūs didelėje pasaulio dalyje ir kartais yra montuojami net ir pramoniniuose objektuose?
Buitinis ventiliatorius nevėsina oro – jis padeda žmonėms atvėsti. Elektriniai ventiliatoriai sukuria dirbtinį vėją, kuris padeda prakaitui garuoti ir tuo pačiu nupučia kūną supantį šilto oro sluoksnį. Žmogaus kūno temperatūra yra apie 36,6 °C, o aplinka tokį karštį pasiekia retai. Taigi, ventiliatorius tiesiog nupučia tą labiausiai įkaitusio oro sluoksnį nuo žmogaus odos, tačiau bendra vidutinė temperatūra kambaryje nuo to nekrenta.
Tiesą sakant, vidutinė temperatūra kambaryje nuo elektrinio ventiliatorių veikimo gali šiek tiek paaugti. Elektriniai varikliai niekada nėra 100 % efektyvūs – dalis jiems skirtos energijos virsta šiluma. Taigi, elektriniai ventiliatoriai po truputį šildo orą kambaryje, net jei padeda žmonėms atvėsti. Kartais jie, beje, gali padėti ir sušilti – šiltas oras kyla aukštyn, o lubinis ventiliatorius gali jį stumti žemyn, taip tolygiau paskirstydamas šilumą. Tai ypač aktualu žiemą.
Taigi, lubiniai ventiliatoriai gerina komfortą, nes sukuria dirbtinį vėją, kuris padeda prakaitui garuoti (o žmonės biologiškai taip vėsinasi) ir nupučia labiausiai įkaitusį orą nuo odos. Įprasti pastatomi ventiliatoriai irgi veikia taip pat, bet jų poveikis labai priklauso nuo naudojimo būdų. Pavyzdžiui, pastatytas prie atviro lango elektrinis ventiliatorius gali efektyviai išvėdinti patalpas iš atnešti gaivesnio oro iš lauko.