Maži daiktai kažkodėl mums atrodo labai mieli. Neįtikėtinai maži lėktuvai nėra išimtis – jie kažkodėl visada traukia žmonių žvilgsnius. Patys mažiausi orlaiviai tikrai nėra tokie praktiški, tvirti ir, tikriausiai, saugūs kaip įprasto dydžio transporto priemonės, tačiau jie vis tiek kažkuo yra labai įdomūs. Juk tokiame mažame korpuse sutalpinti visus būtinus valdymo agregatus tikrai nėra lengva. Šiame straipsnyje aprašomas mažiausias pasaulio vienmotoris biplanas, mažiausias dvimotoris lėktuvas ir mažiausias sraigtasparnis.

Pradėti reikia nuo paties mažiausio lėktuvo. Mažiausias pasaulio lėktuvas pagal Gineso rekordų knygą yra „Bumble Bee II“, kurio sparnų mojis siekia vos 1,68 m. Jis 1988 metais buvo sukonstruotas Roberto Starro, kuris buvo prisidėjęs ir prie prieš tai rekordą turėjusio Rayaus Stitso „SA-2A Sky Baby“ lėktuvo .

„Sky Baby“, sukurtas 1952 metais, buvo mažytis biplanas, kurios sparnų mojis siekė 2,18 metrų. Rekordas jam priklausė ilgai, tačiau Starras devintajame dešimtmetyje nusprendė jį pasiimti sau. Iš pradžių jis sukūrė pirmą „Bumble Bee“ versiją, kuri 1984 metais pelnė išsvajotą rekordą, o šio rekordo netekęs Starras pagamino „Bumble Bee II“.

„Bumble Bee“ – labai trumpai 1984 metais tai buvo mažiausias pasaulio lėktuvas. Afcrna, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

„Bumble Bee II“ biplanas pirmą kartą pakilo 1988 metais ir buvo pripažintas mažiausiu, bet tą pačią dieną sudužo. Starras buvo stipriai sužalotas ir, nors pasveiko, daugiau šio rekordo laužyti nebesirengė. Ir prasmės nėra – vargu ar kas pabandys sulaužyti šį beprasmį ir pakankamai pavojingą rekordą.

„Bumble Bee II“ skrydis lemtingą dieną

Ar žinote, kodėl visi mažiausio lėktuvo titulo pastaruoju metu siekę orlaiviai buvo biplanai? Dvi sparnų poros leidžia sukurti pakankamai didelį bendrą sparnų plotą išlaikant mažą sparnų mojį. Kitaip tariant, biplanas teoriškai gali būti siauresnis. „Bumble Bee II“ svėrė 180 kg ir turėjo 63 kW (85 AG) variklį, leidžiantį pasiekti 305 km/h greitį ir pakilti į 4 kilometrų aukštį. Žinoma, tai tik teoriniai skaičiai – lėktuvas sugedus varikliui sudužo vos tik buvo pripažintas rekordiniu.

Mažiausiais pasaulyje lėktuvas su dviem varikliais yra „Colomban Cri-cri“, aštuntajame dešimtmetyje sukurtas inžinieriaus Michelo Colombano. Šio lėktuvo sparnų mojis siekia vos 4,9 metrus – maždaug tiek, kiek ir didžiausių radijo bangomis valdomų lėktuvų modelių.

Daugelis „Cri-Cri“ lėktuvų naudoja įprastus propelerinius variklius, tačiau egzistuoja ir versija su dviem reaktyviniais varikliais – „MC-15 Cri-Cri Jet“ yra mažiausias pasaulyje pilotuojamas reaktyvinis lėktuvas. Kuriamos ir elektrinės „Colomban Cri-cri“ versijos – vienai jų priklauso greičiausio pasaulio elektrinio orlaivio rekordas.

Šis „Cri-Cri“ 2011 metais pasiekė didesnį nei 282 km/h greitį ir tapo greičiausiu elektriniu orlaiviu pasaulyje (Anubis2202, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Anksčiau entuziastai galėjo įsigyti „Cri-Cri“ rinkinius ir lėktuvą susirinkti patys, dabar parduodami tik planai. Tačiau tai šio mažylio šlovės tikrai nemažina – jo geidžia ne vienas pilotas-mėgėjas.

Galiausiai, šiame straipsnyje reikėtų paminėti ir mažiausią pasaulyje sraigtasparnį. Tai – vienvietis GEN H-4, sukurtas japonų kompanijos „Gen Corporation“. Iš esmės ši orlaivis atrodo tarsi kėdė su dideliu propeleriu. Pilotas sėdi tiesiai po keturiais varikliais, kurie kartu turi 40 AG. Sraigtasparnis gali skristi 50 km/h greičiu. Kadangi GEN H-4 neturi galinio rotoriaus, jis turi du į priešingas puses besisukančius propelerius. Pilotas orlaivį valdo rankena, pritvirtinta tiesiai prie variklių ir propelerių platformos. Kompanija nori pardavinėti rinkinius, kuriuos entuziastai surinktų patys. Tačiau kol kas šis skraidantis aparatas yra vis dar tobulinamas.

Žinoma, egzistuoja kur kas daugiau orlaivių rūšių, kuriuos reikėtų apžvelgti, tačiau juos paminėsime kitame straipsnyje. Ar tokie maži orlaiviai yra saugūs? Popieriai atrodo prastai – GEN H-4 vis dar yra bandomas ir tobulinamas, tačiau jau yra patyręs vieną avariją, o „Bumble Bee II“ sudužo vos pasiekęs išsvajotą rekordą. Tačiau iš esmės maži orlaiviai, jei yra kuriami ir gaminami laikantis tam tikrų reikalavimų, gali būti saugūs. „Cri-Cri“ pavyzdys tai įrodo – mažylis netgi užsiima akrobatika!

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia