Tikriausiai dauguma esate matę mažą dėžutę su nedideliu jungtuku. Įjungus mechanizmą, iš dėžutės išlenda žaislinio katino ar lėlės ranka ir jį išjungia. Dažnai šis žaislas vadinamas pačiu nenaudingiausiu daiktu pasaulyje, tačiau juo žavėtis neverta. Įspūdingiausias visai nieko nedarantis mechanizmas buvo kuriamas net 15 metų ir dabar traukia minias smalsuolių.

Lawrenceas Wahlstromas, landšafto dizaineris ir pensiją išėjęs laikrodininkas, kartą po Antrojo pasaulinio karo aptiko įdomiai atrodantį bombonešio taikiklį. Jis turėjo daugybę mažų krumpliaračių, kurie labai žavėjo Wahlstromą. 1948 metais jis pradėjo žaisti ir eksperimentuoti su šiuo mechanizmu, kaskart prie jo pridėdamas dar keletą krumpliaračių, kurie neatliko jokios funkcijos.

Wahlstromas prie šio keisto mechanizmo dirbo net 15 metų, kasmet pridėdamas nemažą skaičių įvairių krumpliaračių, sraigtų ir kitų dalių. Jas gaudavo iš mechaninių laikrodžių, automobilio ir net senų itališkų vargonų. Žurnalistai jau seniai domėjosi šiuo keistu išradimu ar meno kūriniu, bet Wahlstromo tai nestebino – jis teigė jau seniai pastebėjęs, kad žmonės nori pramogų, o ne žinių, todėl nieko nedarantis aparatas jiems tikrai turi patikti.

Mechanizmas pasiekė neįtikėtiną krumpliaračių skaičių – įvairiais skaičiavimais jis siekia 744-764. Keisčiausia tai, kad visi jie buvo idealiai sureguliuoti. Mechanizmas sukosi sklandžiai, buvo galima valandų valandas tyrinėti įvairių formų krumpliaračių, svirčių ir grandinių judesius. Apie jį rašė rimti, garsūs žurnalai, tokie kaip Life (1953 m), Popular Mechanics (1954 m), Mechanix Illustrated (1955 m) ir dar daug kitų. Žurnalistai ir žmonės niekaip negalėjo atsistebėti kruopščiu Wahlstromo darbu – kiek pastangų ir laiko buvo įdėta kuriant aparatą, kuris visiškai nieko nedaro. Wahlstromo mechanizmas neturi jokio kito tikslo, kaip tik jo paties veikimas ir judesys. Kitaip tariant, tai – mechaninis meno kūrinys.

Nieko nenuveikiantis mechanizmas buvo demonstruojamas įvairiose parodose ir mugėse. Po Wahlstromo mirties mechanizmą prižiūrėjo Earlas Wolfas, kuris šį kūrinį dar demonstravo įvairiose mugėse. Dabar Wahlstromo mechanizmas yra nuolatinėje Miniatiūrinės inžinerijos meistriškumo muziejuje (Miniature Engineering Craftsmanship Museum) Karlsbade, Kalifornijoje. Per daugiau nei 60 nesibaigiančių demonstracijų metų Wahlstromo aparatas kiek nusidėvėjo, sukasi jau ne visi krumpliaračiai. Tačiau lankytojai vis tiek susižavėję jį apžiūrinėja ir stebisi šiuo keistu, bet išties nuostabiu kūriniu.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia