Antrasis pasaulinis karas baigėsi daugiau nei prieš 70 metų. Per šį laiką technologijos šuoliais judėjo į priekį ir kariuomenės stipriai pasikeitė. Visgi, kai kurie Antrojo pasaulinio karo ginklai buvo tokie geri, kad be problemų atlaikė laiko išbandymus ir yra plačiai naudojami iki pat šių dienų net ir labai moderniais ginklais aprūpintose kariuomenėse. Nors jų yra gerokai daugiau, šįkart pateikiame septynis Antrojo pasaulinio karo laikų ginklus, kurie naudojami ir šiandien.
Iš karto reikėtų pasakyti, kad dauguma to laikmečio ginklų viena ar kita prasme yra naudojami ir šiais laikais. Pavyzdžiui, originalūs tankai, šarvuočiai ir kitos mašinos važinėja filmuose ir mūšių rekonstrukcijose, o rankose laikomi ginklai yra mėgstami kolekcionierių.
Tačiau šis sąrašas sudarytas tik iš tų ginklų, kurie naudojami oficialiai ir pakankamai plačiai. Į jį neįtraukti ginklai, kurie naudojami išskirtinai tik besivystančių šalių kariuomenėse. Galiausiai, reikia paaiškinti, kad „Antrojo pasaulinio karo laikų ginklai“ nereiškia, kad kiekvienas konkretus ginklas kariuomenės arsenale guli jau daugiau nei septynis dešimtmečius – kalbame apie modelius, o ne ginkluotės vienetus.
MG-42 kulkosvaidis. Šis kulkosvaidis buvo vienas iš geriausių visame Antrajame pasauliniame kare. MG-42 Vokietijos kariuomenėje pasirodė 1942 metais (todėl toks ir vardas) ir pasižymėjo puikiomis charakteristikomis. Tai buvo labai patikimas, taiklus ir greitas kulkosvaidis. Todėl nieko keisto, kad po karo kariuomenės ir toliau norėjo juos naudoti. Šiuo metu sutinkamos tik atnaujintos MG-42 versijos, tačiau jos mažai kuo skiriasi nuo originalo. Pagrindinis Vokietijos kariuomenės daugiafunkcinis kulkosvaidis šiuo metu yra MG3 – šeštajame dešimtmetyje sukurta MG-42 modifikacija pritaikyta 7,62 x 51 mm NATO kalibrui. Jis naudojamas ne tik Vokietijos, bet ir Austrijos, Pakistano ir dar keliose kariuomenėse. Tiesa, Austrijos kariuomenėje dažniau sutinkamas MG-74 – kita MG-42 modifikacija, iš esmės labai panaši į MG3.
Ka-Bar peilis. Iš pažiūros, niekuo neišskirtinis kareiviškas peilis į Jungtinių Valstijų jūrų pėstininkų rankas pateko 1942 metų lapkritį. Ka-Bar peilis turi medinę rankeną ir 1095 plieno ašmenis. Tai labai tvirtas ir patikimas peilis, kuris greitai neatbunka. Šiais laikais kariai jį retai naudoja kautynėms, tačiau jis puikiai tinka ir kitoms užduotims – šaknims, laidams, virvėms ir kitiems daiktams pjauti ar maisto skardinėms atidaryti. Ka-Bar peilis JAV pajėgose plačiai naudojamas ir šiandien, jį mėgsta ir medžiotojai bei stovyklautojai.
Browning Hi-Power pistoletas. Ar pastebėjote, kad seni žmonės žodį „brauningas“ naudoja kaip „pistoleto“ sinonimą? Prie to tikriausiai šiek tiek prisidėjo ir pusiau automatinis Browning Hi-Power, JAV pradėtas naudoti dar 1935 metais. Antrojo pasaulinio karo pradžioje jis buvo gaminamas Belgijoje ir tiekiamas sąjungininkų pajėgoms, tačiau kai Vokietija okupavo Belgiją jos kariams atiteko ir čia gaminti Browning Hi-Power pistoletai. Todėl šį ginklą Antrajame pasauliniame kare galima sutikti abiejose fronto pusėse. Jų patikimumas neliko pamirštas ir po karo – jie iki šiandien naudojami įvairių šalių kariuomenėse ir policijos pajėgose.
Mosin-Nagant šautuvas. Šis šautuvas, sukurtas dar XIX amžiaus pabaigoje, buvo plačiai naudojamas Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metu. Mosin-Nagant šautuvas yra vienas iš plačiausiai gamintų rankenėle pertaisomų („bolt action“) ginklų – įvairiais skaičiavimais, jų pagaminta daugiau nei 37 milijonai. Modernesnės Mosin-Nagant versijos ir šiandien naudojami įvairių šalių kariuomenėse – ne tik Rusijoje, kur šis ginklas ir buvo sukurtas, bet ir Lenkijoje, Estijoje, Suomijoje ir dar ne vienoje kariuomenėje visame pasaulyje.
M2 Browning kulkosvaidis. Šis ginklas JAV arsenale atsirado dar 1933 metais, tačiau yra naudojamas iki šiol. Tai – sunkusis kulkosvaidis, naudojantis .50 kalibro šovinius ir dėl to puikiai tinkantis montavimui ant šarvuotų automobilių ir kitų mašinų. Moderni M2 versija, kuri nedaug skiriasi nuo originalo, yra pagrindinis NATO sunkusis kulkosvaidis.
M1911 pistoletas. Tai – legendinis ginklas, matęs visus praeito šimtmečio karus, kuriuose dalyvavo JAV, ir beveik visus, kuriuose JAV pajėgų nebuvo. Tiesa, šiais laikais JAV pajėgos taip plačiai kaip anksčiau M1911 pistoletų nebenaudoja, tačiau jų dar galima rasti ne vienose kitų šalių pajėgose. Iš tikrųjų, tai bene dažniausiai dabar naudojamas ginklas, tarnavęs ir Antrojo pasaulinio karo metu.
M101 haubica. Šią 105 milimetrų haubicą Antrojo pasaulinio karo metu pradėjo gaminti ir naudoti JAV, vėliau ji pasitarnavo ir Korėjos bei Vietnamo karuose. Šiuo metu JAV pajėgos M101 haubicos nebenaudoja, tačiau ji vis dar gaminama. M101 haubicas naudoja ir Lietuvos kariuomenė – jos mūsų į mūsų šalį atkeliavo iš Danijos.
Antrasis pasaulinis karas baigėsi prieš daugiau nei 70 metų ir absoliuti dauguma šio konflikto metu naudotų ginklų modernių reikalavimų nebeatitinka. Tačiau kai kurie paprastesni, bet kartu ir genialūs sprendimai randa vietą ir modernių laikų karinėse pajėgose. Tiesa, šie ginklai, nors išvaizda primena savo Antrojo pasaulinio karo laikų pirmtakus, dažniausiai yra modernizuoti.