Ponas Bynas – tai britų aktoriaus, komiko Rowano Atkinsono sukurtas personažas. Jį labiausiai išgarsino vos 15 epizodų turėjęs televizijos serialas, nufilmuotas 1990-1995 metais. Jame buvo nemažai įsimintinų motyvų, tarp kurių – ir laimo žalumo MINI.

Beje, ar žinojote, kad Pono Byno (Mr. Bean) personažas iš tikrųjų sukurtas gerokai anksčiau nei pasirodė tas televizijos serialas? Šis keistas, ekspresyvus ir kiek žioplas žmogus Rowano Atkinsono galvoje gimė dar studijuojant elektros inžineriją. Atkinsonas visada buvo labai talentingas komikas ir Pono Byno pirmtakų pasirodymais džiugindavo draugus ir kitus studentus. 1987 metais Atkinsonas pasirodė Monrealio humoro festivalyje „Just for Laughs“ – ten jo nebylus personažas maivėsi prieš prancūzakalbę auditoriją. Tiesą sakant, savo manieromis Ponas Bynas labai primena nebyliojo kino komikus, kurie emocijas privalėjo išreiškti be jokio dialogo.

Rowanas Atkinsonas kaip ponas Bynas. (Gerhard Heeke, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Bynas, žinoma, yra šio personažo pavardė. Vardo jis neturi – 1997-ųjų filme „Bynas“ („Bean“) galite pamatyti jo pasą, kuriame vardo tiesiog nėra. Bean anglų kalboje reiškia pupą. Šis vardas personažui suteiktas tik 1990 metais, kai pasirodė pirmosios „Pono Byno“ serijos. Atkinsonas svarstė panaudoti kitus daržovių pavadinimus, bet žodis Bynas jam atrodė trumpas ir juokingas.

Ponas Bynas tapo vienu garsiausių britiškų personažų televizijos istorijoje. Jam skirti du filmai, animacinis serialas, kelios knygos, daug kitokios formos turinio. Ponas Bynas pasirodė ir 2012-ųjų Londono Olimpinių žaidynių atidaryme.

Tačiau pasakoti, kad ponas Bynas yra kultūrinė ikona, absoliuti legenda ir komedijos žanro šedevras, nėra Nodum.lt darbas. Juolab, kad jūs tai ir taip žinote. Bet gal šį tą galima papasakoti apie pono Byno automobilius.

Oranžinis MINI

Ponas Bynas važinėja ryškiai žaliu 1977-1979-ųjų Mini 1000 (1,0 l variklis) su matiniu juodu kapotu. Saugumo dėlei Bynas jį užrakina pakabinama spyna ir kartais išsineša jo vairą. Su juo dažnai keliauja ir pliušinis meškinas Teddy. Bet jei esate pastabus, žinote, kad pirmasis pono Byno automobilis buvo kitokios spalvos.

Pirmojoje „Pono Byno“ serijoje matomas oranžinis Mini su geltonu dešiniu sparnu. Šis automobilis pasirinktas, nes yra labai žaismingas ir šiek tiek vaikiškas – kaip ir pats Bynas. Be to, Mini tuo metu Jungtinėje Karalystėje dar buvo labai populiarus ir vis dar gaminamas automobilis. Kitokios spalvos sparnas tarsi atspindėjo Byno charakterio chaotiškumą ir perspėjo apie agresyvų vairavimo stilių.

Pirmasis Byno Mini buvo oranžinis, bet jis buvo sugadintas jau po pirmojo epizodo filmavimo. (Ekrano atvaizdas)

Bet antroje serijoje jau matomas ryškiai žalias Mini – toks, kokį ir prisimenate. Ponas Bynas savo Mini sudaužė pirmojo epizodo pabaigoje, bet tai nebūtų sutrukdę automobilio sugrįžimui. Tačiau originalų oranžinį Byno Mini iš tikrųjų pasiglemžė avariją – po filmavimo automobilis buvo sudaužytas, kai važiavo ant tralo. Šis praradimas paskatino žalio Byno Mini sukūrimą.

Kiek Mini turi Bynas?

Mini nėra pats patikimiausias automobilis istorijoje (toli nuo to). Be to, seriale jis atliko nemažai šiek tiek pavojingų triukų. Taigi, nieko keisto, kad „Pono Byno“ seriale suvaidino net trys važiuojantys laimo žalumo Mini. Filmavimų metu sunaudoti ir du kėbulai be variklių – vieną tokį 11-oje serijoje „Back to School Mr. Bean“ sutraiškė tankas. Aišku, jau kitame epizode Bynas važinėjo tokiu pačiu Mini – nuoseklumas tokio tipo situacijų komedijoms nėra būdingas ar būtinas. Šis serialas apskritai neturėjo visus epizodus jungiančios siužetinės linijos. Net ir Mini valstybiniai numeriai keitėsi labai dažnai.

Pono Byno Mini. (Thomas’s Pics, Wikimedia(CC BY 2.0)

1997-ųjų filme „Bynas“ žalias Mini nepasirodė, nors ir buvo nufilmuotas. Į filmą neįtrauktose scenose Bynas juokingai ir pavojingai manevruodamas per kamščius skuba į oro uostą. Tuo tarpu 2007-ųjų filme „Pono Byno atostogos“ („Mr. Bean’s Holiday“) pamatėme net du Mini – vienas priklausė Bynui, kitas – jo Prancūzijoje sutiktai draugei. Šie automobiliai yra labiau geltoni nei žali.

Triratis priešininkas

Jau pirmojoje „Pono Byno“ serijoje sutinkame ir mėlyną 1972-ųjų Reliant Regal Supervan III. Bynas jį dažnai tiesiog nustumia nuo kelio ar kitaip nuskriaudžia. Vargšas triratis furgonas, kurio vairuotojo legendiniame seriale taip ir nepamatėme, dažnai griūva ant šono.

Supervan šiai rolei buvo pasirinktas todėl, kad atrodo juokingai. Be to, vairuotojai kartais skųsdavosi tokių triračių stabdomu eismu, nes Supervan III turi 0,7 litrų variklį, išvystantį tik 22 kW galią, ir yra gana lėtas. Taigi, daug kas Jungtinėje Karalystėje yra pasvajojęs apie Reliant nustūmimą nuo kelio, o ponas Bynas tas fantazijas dažnai paversdavo matomomis.

Į Reliant Regal Supervan Bynas nelips. (Ekrano nuotrauka)

„Pono Byno“ filmavime naudoti du skirtingi Supervan III. Pagrindinis buvo šviesiai mėlynas, o štai 12-oje serijoje pavežti poną Byną sustojo tamsiai mėlynas triratis furgonas. Bynas, aišku, šio pasiūlymo atsisakė. Mėlyno Supervan motyvas atkartotas ir animaciniame seriale, kur kartą šio triračio vairuotojas nusprendė nebesileisti skriaudžiamas ir perėjo į puolimą.

Vairuotojas ant stogo?

9-ojoje „Pono Byno“ serijoje „Do-It-Yourself Mr. Bean“ serialo herojus pervertina Mini talpumą. Bynas nusiperka nemažai namų priežiūros ir remonto prekių, o ant stogo užsikelia naują krėslą. Netrukus pagrindinis serialo herojus supranta, kad viduje neliko vietos jam pačiam, todėl pasitelkęs virvių ir šluotų inžineriją įsirengia vairuotojo poziciją ant stogo. Aišku, tai baigiasi nelaime – nevaldomas Mini nėrė į krovininį furgoną.

Ponas Bynas 2009 metais Gudvude. (Nathan Wong, Wikimedia(CC BY 2.0)

Rowanas Atkinsonas yra labai geras vairuotojas, automobilių entuziastas ir mėgėjas lenktynininkas. Bet ir jam niekas neleistų vairuoti Mini sėdint ant jo stogo. Tikrasis vairuotojas tuomet slėpėsi už automobilio vairo ir vairavo žiūrėdamas į ekraną. Automobilis šiam triukui nebuvo modifikuotas, bet gavo kamerą ir ekraną tikrajam vairuotojui. Strategiškai pasirinkti rakursai, keletas televizijos triukų ir vairuotojo niekas net neieškojo. Šį triuką Atkinsonas atkartojo 2009-aisiais metais Gudvudo trasoje, taip pažymėdamas Mini 50 metų jubiliejų.

Byno Mini šlovė

Yra žmonių, kuriems sunkiai sekasi atskirti personažą ir aktorių, grožinį kūrinį ir gyvenimą. Tikriausiai ir jūs pažįstate žmonių, kurie ekrane išvydę Rowano Atkinsono veidą sušunka „Ponas Bynas!“, net kai komikas vaidina kitą personažą. Pasistenkite su tokiais žmonėmis nebendrauti, nes tai kenkia jūsų sveikatai. Atkinsonas yra sukūręs daugybę įsimintinų vaidmenų ir jo pravardžiavimas Bynu yra riboto išsilavinimo ženklas.

Ir bet koks klasikinis Mini gatvėje dažnai pavadinamas pono Byno automobiliu, nepaisant to, kad tai – klasikinis britiškas liaudies automobilis, Monte Karlo ralio užkariautojas, Lamborghini Miura įkvėpėjas ir inovatyvus genijaus Aleco Issigonio kūrinys, laikomas vienu svarbiausių 20 amžiaus automobilių.

„Pono Byno atostogose“ (2007 m.) panaudotas kiek geltonesnis Mini. Čia jis matomas filmo premjeroje Londone. (S Pakhrin, Wikimedia(CC BY 2.0)

Tačiau, aišku, ponas Bynas ir jo Mini yra sujungti amžiams. Daugybė replikų, suvenyrų ir modelių buvo sukurta siekiant įamžinti žaliąjį Byno Mini. Tuo tarpu originalai yra verti bent penkiaženklių sumų. 1996-ųjų „Bynui“ filmuotas, bet jame nepasirodęs Mini vėliau buvo parduotas už 70 tūkstančių dolerių. Jis greičiausiai kainuotų dar daugiau, jei būtų unikalus – atkurti Byno Mini garaže galima pakankamai pigiai. Štai 1966-ųjų betmobilis, sukurtas vienetinio Lincoln Futura pagrindu, 2013 metais buvo parduotas už 4,2 milijonus dolerių, nes yra visiškai unikalus.

Ponas Bynas yra senas komedijos personažas, tačiau jo vaikiškas žavesys yra juokingas ir dabar. Įdomu, kokį automobilį būtų vairavęs Bynas, jei būtų debiutavęs 2021 metais – naują Mini? Galbūt jam patiktų Vauxhall (ne Opel) Corsa ar Ford Fiesta? O gal net ir dabar jis rinktųsi klasikinį Mini, nes jis geriausiai seka jo charakterio vingius?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia