Tikriausiai visiems yra tekę girdėti kokių nors vaikiškai paprastų istorijų apie nuskendusius tankus ar lėktuvus. Net ir po daugiau nei 70 metų žmonės vis dar dalijasi šiomis pasakomis, o kiti jomis besąlygiškai tiki, nors ir neketina jų tikrinti. Visgi, kai kuriais atvejais šios istorijos gali būti pagrįstos tikrais faktais – viename ežere Rusijoje neseniai buvo išžvejotas amerikietiškas Bell P-39 Airacobra naikintuvas, sudužęs Antrojo pasaulinio karo pabaigoje.

Taip P-39 Airacobra atrodė sveikas – tai vienas iš geriausių Bell lėktuvų. (US government, Wikimedia)

Bell  P-39 Airacobra – naikintuvas, pirmą kartą į orą pakilęs dar 1938 metais, o jau 1941 metais oficialiai pradėjęs tarnybą. Tai buvo gana įdomus lėktuvas jau vien dėl savo pagrindinių mechaninių mazgų išdėstymo. Pavyzdžiui, variklis buvo sumontuotas fiuzeliažo viduryje, tiesiai už piloto. Tai padaryta dėl tolygesnio svorio pasiskirstymo, bet kartu iškėlė šiokį tokį iššūkį – reikėjo ilgos ašies traukiančiam propeleriui sukti. Airacobra taip pat neturėjo jokio kompresoriaus, todėl skrydis itin dideliame aukštyje buvo neįmanomas. Būtent todėl Karališkosios Oro Pajėgos šių lėktuvų mandagiai atsisakė, o štai sovietai juos mielai priglaudė.

Visai neseniai vienas sudužęs toks lėktuvas buvo ištrauktas iš vieno ežero (Щукозеро) Murmansko srityje. Tai – vienas iš daugiau nei 13 tūkstančių lėktuvų (4 746 iš kurių buvo P-39 Airacobra) , suteiktų Sovietų Sąjungai Antrojo pasaulinio karo metu, tačiau šis sudužo ne atlikdamas kovines užduotis, o treniruotės metu. Naikintuvą pilotavo Fiodoras Varavikas, avarija įvyko 1945 metų kovą, taigi, karas jau artėjo prie pabaigos. Pilotas tiesiog nesuvaldė naikintuvo ir, kaip dabar manoma, rėžėsi į ežerą, kur Airacobra galiausiai ir nuskendo.

Po orlaivio atradimo, Rusijos karinis laivynas suorganizavo jo iškėlimo operaciją. Buvo tikimasi naikintuve, kuris tuo metu jau buvo maždaug 45 metrų gylyje, aptikti ir palaikus, tačiau jų rasta nebuvo. Keista, tačiau yra versijų, kad pilotas išgyveno, nors apie tai duomenų ir nėra. Naikintuve buvo rasta 37 mm patrankos amunicijos ir piloto batas. Deguonies balionai taip pat vis dar buvo orlaivyje.

Su narų pagalba naikintuvas buvo ištrauktas. Tikriausiai dabar jis ras vietą kokiame nors muziejuje, kur ir liks toks, koks yra – autentiškas ir nerestauruotas.

Tikėtina, kad į muziejų lėktuvas nuguls toks, koks ir buvo ištrauktas (Минобороны России)

Rusijoje ne taip jau retai randama pamirštos ar paskendusios karinės technikos. Pernai netoli Kolos pusiasalio buvo ištraukti ir Sovietų Sąjungai skirti Sherman tankai. Jie paskendo kartu su SS Thomas Donaldson laivu, kuomet jį torpedavo vokiškas povandeninis laivas. Ištraukti Sherman tankai buvo stebėtinai geros būklės, nors sūriame vandenyje išbuvo 71 metus. Iš viso Sovietų Sąjungai buvo skirti 4102 amerikietiški Shermanai.

Čia galite pamatyti šio shermano gelbėjimo misiją

Antrojo pasaulinio karo technikos po žeme ir po vandeniu tikrai yra. Visgi, dauguma legendų apie šiuos objektus mūsų šalyje ir tėra legendos. Kita vertus, visada malonu, kai kas nors panašaus yra atrandama – nepraeis daug laiko, kol žemė ir gamta šiuos ginklus pasiglemš visam laikui.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia