Autonominiai sunkvežimiai gali būti labai naudingi ne tik tolimųjų pervežimų vykdyme. Iš tikrųjų, automatizuotas sunkiojo transporto valdymas gali pagerinti ir tikslumą bei saugumą. Pavyzdžiui, Volvo Trucks išbando autonominius sunkvežimius požeminėse kasyklose, kur jie gali savarankiškai važinėti, nepaisant tamsos ir siaurų kelių. Panaši technologija išbandoma ir atliekų surinkimo sunkvežimiuose.
Surinkinėti atliekas mieste nėra toks jau lengvas darbas. Sunkvežimiams reikia ne tik dažnai stovinėti, bet ir brautis pro užstatytus kiemus bei manevruoti siaurose gatvėse. Teigiama, kad net ir tuomet, kai sunkvežimio greitis yra itin mažas, iš esmė prilyginamas žmogaus ėjimo greičiui, pavojus vis tiek yra gana didelis – apgadinti žmonių ar miesto turtą pakanka ir nedidelės klaidos. Patyrę vairuotojai susitvarko su šia užduotimi, nepaisydami spaudžiančio laiko ir prasto matomumo, tačiau darbas yra kupinas streso, o nedidelių autoįvykių išvengti vis tiek nepavyksta. Volvo Trucks sukūrė aplinką stebinį atliekų surinkimo sunkvežimį, kuris ne tik padeda išvengti kontakto su kitais automobiliais ar gatvių infrastruktūra, bet ir leidžia vairuotojui pačiam geriau stebėti situaciją.
Visų pirma, šis sunkvežimis mokosi. Atvažiavus į naują gyvenamąjį rajoną vairuotojas dirba įprastai, tačiau aplink sunkvežimį išdėstyti jutikliai ir GPS mokosi naujo maršruto. Į tą pačią vietą atvažiavus antrą kartą, šis maršrutas jau rodomas – sistema žino, kur važiuoti ir kur sustoti. Privažiavus prie pirmojo gatvės namo, vairuotojas išlipa ir, kaip ir visada, susitvarko su atliekų konteineriais. Tačiau nuo čia darbas dabartinės sistemos nebeprimena.
Ištuštinus pirmuosius konteinerius, sunkvežimis pats pradės atbulas važiuoti link kito sustojimo. Vairuotojas eina priešais jį, stebėdamas situaciją ir neatsitraukdamas nuo atliekų preso. Taip jis visada mato sunkvežimio aplinką ir sutaupo nemažai laiko.
Važiuoti atbulam pačiam vairuotojui tikrai nėra pati maloniausia užduotis, nes palei kelkraštį dažnai yra pristatyta automobilių, o ir privažiuoti prie konteinerių labai arti neišeina. Kai kuriose vietose Švedijoje sunkiajam transportui draudžiama važiuoti atbulam, kitose – už atgal važiuojančio sunkvežimio turi eiti kitas žmogus, duodantis vairuotojui nurodymus. Volvo Trucks tiki, kad jų sprendimas šią situaciją gali pakeisti.
Šią sistemą turinti sunkvežimis apvažiuoja ir netikėtas kliūtis, visada laikosi saugaus atstumo. Dar daugiau – sunkvežimis visuomet važiuoja optimaliais variklio sūkiais ir pavara, todėl naudoja mažiau kuro. Vairuotojui nereikia nuolatos lipti ir išlipti iš sunkvežimio, todėl sumažėja jo rizika susižeisti. Kitaip tariant, ši sistema yra visakeriopai pranašesnė už dabar naudojamą atliekų surinkimo sunkvežimių valdymą tiek ekologine, tieks saugumo, tiek ekonomine prasmėmis.
Bandymai tęsis iki šių metų pabaigos. Kol kas rezultatai džiugina – atliekos surenkamos greičiau ir efektyviau, o vairuotojai džiaugiasi pagerėjusiomis darbo sąlygomis. Po to Volvo Trucks detaliau įvertins bandymų rezultatus ir atskiras sistemos veikimo subtilybes. Kas žino, galbūt ši automatizuoto atliekų surinkimo sunkvežimio sistema bus prieinama atliekų tvarkytojams jau artimiausioje ateityje.