Visko žinoti tikrai neįmanoma, tačiau savaitės pradžioje visada smagu pamiklinti smegenis. Ir šįkart kviečiame paskaityti 10 faktų, kurių galbūt nežinojote. Dalis jų jau buvo skelbti NODUM Facebook puslapyje, dalis yra negirdėti. Kviečiame skaityti ir dalintis su draugais.
Tai – jau dvyliktasis pirmadienis, kuomet skelbiame įdomius faktus. Kviečiame paskaityti ir praeitos savaitės dešimtuką.
Ar žinojote, kurie seniausi pasaulio lėktuvai yra vis dar tinkami skrydžiui? Tai – keli Blériot XI egzemplioriai. Nors nuo žemės aukštai jie nebekyla, džiugu žinoti, kad šimtamečiai paukščiai vis dar išskleidžia sparnus. 1911 metų spalio 23 dieną Blériot XI lėktuvas tapo pirmuoju panaudotu karinėms reikmėms. Būtent nuo tos dienos reikėtų skaičiuoti karinės aviacijos istoriją. O kuris šiandienos karinis lėktuvas skraidys po šimto metų? Daugiau apie Blériot XI galite paskaityti šiame straipsnyje.
Vaikystėje daugelis mūsų žaidė muilo burbulais. Jie žaismingai skrajoja ore, o ir pasiekti kiemo rekordą buvo didelis pasiekimas. Visgi, burbulais žaidžia ir suaugusieji. Štai Stefano Righi šių metų pradžioje pasiekė įspūdingą Gineso rekordą – sudarė 40 muilo burbulų grandinę.
Tikriausiai esate skridę dvimotoriu lėktuvu, tačiau galima užtikrintai pasakyti, kad nesate skridę tokiu, kurio varikliai yra išdėstyti vienas už kito ir turi atskirus propelerius. Būtent toks ir buvo Dornier Do 335, pirmam skrydžiui pakilęs 1943 metų spalio 26 dieną. Šis sunkusis naikintuvas turėjo du propelerius – vienas stūmė, o kitas traukė orlaivį pirmyn. Yra teigiančių, kad tai – greičiausias nemodifikuotas (gamyklinis) propelerinis lėktuvas pasaulyje. Daugiau apie greičiausius propelerinius lėktuvus – šiame straipsnyje.
Kitąmet Estija, kaip ir Lietuva, švęs valstybės šimtmetį. Ta proga rengiama daugybė įvairių koncertų, bus leidžiamos filmai, knygos, filmuojamos televizijos laidos. Tačiau vienas originalus Estijos žmonių pasveikinimas jau pasirodė. Tai – šie Premia ledai. Jei lankysitės Estijoje, būtinai nusipirkite, paragaukite, ir pasakykite, ar yra tokie skanūs, kaip ir atrodo.
Pasaulyje yra daugybė mažų gyvūnų, kurie gali nužudyti žmogų. Įvairūs nuodingi skorpionai, vorai, o kur dar vabzdžiai, kuriems žmonės gali būti alergiški. Tačiau, pasirodo, daugiausia gyvybių nusineša uodai. Taip yra todėl, kad jie platina maliariją, kuri kasmet pražudo daugiau nei milijoną žmonių.
Tikriausiai pastebėjote, kad elektriniai ir hibridiniai automobiliai neturi mechaninės pavarų dėžės. Teoriškai, tai yra įmanoma, tačiau toks sprendimas būtų nepraktiškas – elektromobiliams pavarų dėžė nėra reikalinga, o hibridiniai automobiliai veikia efektyviau su automatinėmis transmisijomis. Visgi, yra poras sprendimų, kurie, kad ir nepraktiški, yra visai įdomūs. Pavyzdžiui, šis Kilduff pavarų perjungimo mechanizmas automatinėms General Motors transmisijoms (apie kurį galite paskaityti čia):
O štai kaip Toyota sugalvojo automatinę transmisiją priartinti prie mechaninės – kompiuterinis mechanizmas veikia kaip mechaninės transmisijos perjungimo mechanizmas, nors sankabos pedalo ir nėra (straipsnį apie šį automobilį skaitykite čia):
O vakar buvo pakankamai ypatinga diena. 1960 metų spalio 29 dieną Casius Clay laimėjo pirmąją savo profesionalią bokso dvikovą prieš Tunney Hunsaker. Vėliau jo karjera pasiekė iki tol neregėtas aukštumas. Casius Clay vėliau pasikeitė vardą ir tapo Muhammadu Ali. Savo ilgoje profesionalo karjeroje jis laimėjo 56 kovas ir 5 pralaimėjo. Muhammadas Ali taip pat aktyviai kovojo su rasizmu, rasiniais stereotipais ir už pasirinkimo laisvę. Paskutiniame gyvenimo etape jis nemažai paaukojo Parkinsono sindromo tyrimams – šia liga sirgo ir pats dėl patirtų smegenų sužalojimų.
Žinome, kad greičiausi pasaulio automobiliai įsibėgėja iki didesnio nei 430 km/h greičio. Tačiau greičiausias pasaulio kateris iš tokio greičio juokiasi. Spirit Of Australia 1978 metais pasiekė 511.121 km/h greitį, kuris iki šiol tebėra rekordinis. Beje, šis kateris buvo medinis, pagamintas entuziasto Ken Warby kieme.
Ar mėgstate važinėti dviračiu? Tikriausiai smagiausia yra lėkti nuo kalniuko, tačiau Lietuvoje nėra tokių kalnų, nuo kurių važiuodami galėtume sulaužyti pasaulio greičio rekordus. Aišku, tam ir dviračio reikia ne bet kokio. Galite pažiūrėti dabartinį rekordą ir būtinai atkreipkite dėmesį į dviratį ir dviratininko aprangą.
Brookesia micra – mažiausias pasaulio chameleonas ir vienas iš mažiausių roplių. Šios rūšies gyvūnai, kurie gyvena Nosy Hara saloje Madagaskare, gali užaugti iki 29 mm dydžio, tačiau dažnai būna mažesni.
Kviečiame paskaityti ir anksčiau skelbus atsitiktinių faktų dešimtukus:
Pirmoji savaitė – didžiausia medinė arena, ilgiausias kelių traukinys, BMW E30 įdomybės ir t. .t