Įvairiuose senuose filmuose tikriausiai esate matę žalius skydelius, kuriuos ant galvų dėvi pinigus skaičiuojantys buhalteriai, kortas dalinantys krupjė ar juodraščius skaitantys laikraščių redaktoriai. Bet ar žinote, kam jie buvo skirti?

Iš tikrųjų, tokie skydeliai ir šiandien nėra pamiršti. Kartais juos dar galima išvysti įvairiuose filmuose, komiksuose ir net kazino. Tačiau dabar jie nebėra tokie svarbūs – jų dėvėjimas dabar yra sietinas su tradicija, o ne praktine tokių skydelių funkcija.

Žalieji skydeliai paplito 19 amžiaus pabaigoje, nors tikrai buvo naudojami ir anksčiau. Nėra aišku, kas juos išrado, nes panašiu metu panašius skydelius patentavo ne vienas žmogus. Juos pamėgo tų profesijų atstovai, kurių akys darbe dažnai buvo stipriai nuvarginamos. Būtent dėl to tokius skydelius dėvėjo buhalteriai, krupjė, redaktoriai, telegrafo operatoriai, bilietų pardavėjai ir kiti žmonės, valandų valandas skaičiuojantis pinigus ar skaitantys smulkų tekstą.

Antono Graffo autoportretas, 1813 metai. Panašius skydelius žmonės dėvėjo ir anksčiau, bet jie paplito tik 19-20 amžiuje. (Anton Graff, Wikimedia)

Reikalas tame, kad ankstyvosios kaitrinės lemputės skleidė nemaloniai ryškią šviesą. Toks skydelis neleido tai šviesai tiesiogiai pasiekti žmogaus akių. Taip ryškus apšvietimas apšviesdavo tik tai, ką reikia – popierių, o ne darbuotojo akis. Kai kurie skydeliai dengė visą viršutinę veido pusę, kad pakeltą popieriaus lapą būtų galima skaityti per žalią filtrą.

Kai kurie žalieji skydeliai dengė visą viršutinę veido pusę. (Cndrblw26, Wikimedia)

Tradiciniai akių skydeliai buvo gaminami iš celiulioido – koloksilino plastiko. Kitaip tariant, iš nitrintos celiuliozės, kuri yra labai degi. Nors didesnių nelaimių nėra užfiksuota, su tokiais skydeliais dirbantys žmonės turėjo būti atsargūs prie žvakių ir židinių. Tradiciškai šie skydeliai buvo žali ar žalsvai mėlyni.  Tiesa, kartais jie buvo gaminami ir iš odos ar popieriaus.

Žalieji akių skydeliai ypač paplito 20 amžiaus pradžioje. Vėlgi, ir kaip profesinis aksesuaras, ir kaip praktiškas daiktas. Su laiku šie skydeliai tiesiog išėjo iš mados, nors prie to tikrai prisidėjo ir pagerėjęs biurų apšvietimas.

Studentas studijuoja futbolo taisykles, dėvėdamas akių skydelį. 1909-ųjų karikatūra. (Olaf E. Caskin, Wikimedia)

Žalieji akių skydeliai tebėra gaminami ir pardavinėjami ir šiais laikais. Dabar jie dažniau siejami su kortų dalintojais, o ne bankininkais ar buhalteriais. Tačiau šnekamojoje anglų kalboje pinigus skaičiuojantys žmonės kartais patys yra pavadinami žaliaisiais akių skydeliais.

Žali akių skydeliai toli gražu nėra vienintelis funkcionalus aksesuaras, kuris su laiku išėjo iš mados. Ar žinote, kodėl vairuotojai anksčiau dėvėdavo specialias odines pirštines?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia