Savaeigiai artilerijos pabūklai yra labai pajėgūs ginklai. Jie gali vykdyti įprastas artilerijos užduoti, bet pasižymi geresne įgulos apsauga ir mobilumu. Tačiau tas mobilumas kainuoja – savaeigė artilerija įprastai negali būti labai didelė. Ir čia 2B1 Oka yra įdomi išimtis – pagal kalibrą ši mortyra greičiausiai yra didžiausias savaeigis vikšrinis pabūklas istorijoje.

Reikia paminėti tai, ką geriau ginkluotės istoriją išmanantys skaitytojai jau spėjo pagalvoti – bėgiais važinėjančių artilerijos ginklų buvo ir didesnių. Tačiau tai – kita ginkluotės kategorija. 2B1 Oka riedėjo ne ant bėgių, todėl jo panaudojimo galimybės galėjo būti lankstesnės.

Iš tikrųjų, 1955 metų pabaigoje Sovietų sąjungoje prasidėjo dviejų didelių savaeigių pabūklų kūrimas. 2B1 Oka turėjo didesnio kalibro pabūklą, bet 2A3 Kondensator 2P buvo šiek tiek sunkesnis. Ši artilerija buvo kuriama kaip atsakas į amerikiečių pabūklą M65, kuris galėjo šaudyti užtaisais su branduolinėmis galvutėmis. Tuo metu M65 patranka jau buvo dislokuota Vokietijoje, todėl sovietai suskubo kurti šį tą didesnio. 

Kolomnoje buvo pagamintas pabūklas, Kirove – vikšrinė važiuoklė. 2B1 Oka ilgis – šiek tiek daugiau nei 20 metrų ir pabūklas yra nusidriekęs per praktiškai visą šį atstumą. 2B1 plotis – 3,08, aukštis – 5,7 m. Ši įspūdingo dydžio mašina sveria 55 tonas. 750 AG dyzelinio variklio pakako, kad 2B1 Oka pasiektų maždaug 30 km/val. greitį. Tiesa, šis pabūklas riedėjo nelabai grakščiai – tas beveik 20 metrų ilgio ginklas buvo rimtas krovinys.

2B1 viduje dirbo tik vienas vairuotojas – likusi įgulos dalis ir amunicija buvo transportuojama kitomis mašinomis. (Mike1979 Russia, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Bet ne šiaip sau. Sovietų inžinieriai svajojo, kad ir 2B1 Oka ir 2A3 Kondensator 2P galės šaudyti sviediniais su branduolinėmis galvutėmis – visai kaip M65. Skirtumas tas, kad amerikietiškos patrankos kalibras siekė 280 mm, o 2B1 Oka – 420 mm. 1957-ųjų lapkritį 2B1 Oka dalyvavo kariniame parade Maskvoje. Neįprastai didelį pabūklo vamzdį turintis 2B1 Oka amerikiečių karininkams priminė muliažą. Bet tai buvo tikras ginklas.

2A3 Kondensator 2P buvo panašus į 2B1 Oka. Jo ilgis irgi siekė 20 metrų, plotis – 3,08 m, o kalibras buvo vos mažesnis – 406 mm. Ši mašina svėrė 64 tonas.

2A3 Kondensator 2P buvo giminingas savaeigis pabūklas, bet jo kalibras – 406,4 mm. (Gandvik, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Techniškai, 2B1 Oka buvo savaeigė mortyra. Jos vamzdis neturėjo graižtvų. Reaktyvinę 670-750 kg svorio miną 2B1 Oka galėjo iššauti net 45-50 km atstumu. Toks įspūdingas šūvio nuotolis buvo būtinas, jei būtų naudojamos branduolinės galvutės. Aišku, 2B1 Oka viduje šaudmenys nebuvo vežami. Mašinos kabinoje dirbo tik vairuotojas – likę 6 įgulos nariai ir amunicija buvo vežami kitomis mašinomis.

2B1 Oka ir 2A3 Kondensator 2P kelis metus dalyvavo kariniuose paraduose, bet tuo pat metu vyko ir bandymai. Juose išaiškėjo, kad šie savaeigiai pabūklai turi rimtų konstrukcinių problemų. Visų pirma, važiuoklės dažnai gedo – jos tiesiog prastai tvarkėsi su nepatogiu svoriu. Galite įsivaizduoti, kaip tokio ilgio pabūklas ant santykinai trumpos važiuoklės svyravo važiuojant raižyta vietove. 20-30 km atstumas be gedimų jau buvo pasiekimas.

420 mm pabūklas ant savaeigės platformos buvo neregėtas dalykas. (Mike1979 Russia, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Be to, šie ginklai buvo labai lėti – buvo galima paleisti 1 šūvį kas 5-10 minučių. Tai buvo neišvengiama, nes amunicija buvo didelė ir sunki. 2B1 Oka buvo laužoma kiekvienu šūviu, nes šis ginklas neturėjo atatrankos amortizavimo mechanizmo – po šūvio 2B1 šokdavo penkis metrus atgal. Amerikiečių M65 šiuo atžvilgiu buvo geresnis ginklas, nes turėjo hidropneumatinį atatrankos sugėrimo mechanizmą ir buvo mažesnis.

2B1 Oka neturėjo atatrankos amortizavimo mechanizmo, todėl po šūvio visa mašina šokdavo 5 metrus atgal. (Mike1979 Russia, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Tačiau ne techniniai trūkumai nustūmė didžiausią vikšrinį savaeigį artilerijos pabūklą į muziejus. Jau šeštojo dešimtmečio pabaigoje tapo aišku, kad raketinė ginkluotė yra pranašesnė už tokius pabūklus. 1960 metais nerangių ir nepatikimų Oka ir Kondensator buvo atsisakyta, nes naujos taktinės balistinės raketos, kaip 2K6 Luna, buvo tiesiog pranašesnės visomis prasmėmis. M65, beje, gyveno ne ką ilgiau – šio ginklo taip pat buvo atsisakyta pirmenybę teikiant raketoms.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia