Kai koks nors žemesnio ūgio draugas išvyksta atlikti karinę tarnybą, visada yra gerai paklausti „na ir kuo tu tarnausi, tankistu?“ Bet ar tankų įgulos narių ūgis iš tikrųjų yra ribojamas? Kokio ūgio žmogus dar gali tarnauti šiuolaikiniame tanke?

T-72.

Iš tikrųjų, tai yra logiška. Tankai yra plieninės dėžės ir erdvė juose neišvengiamai yra ribota. Inžinieriai labai stengiasi sumažinti tanko siluetą, kad jis būtų sunkiau pastebimas ir būtų mažesnis taikinys priešo taikikliuose. Štai švedų pagrindinis kovos tankas Stridsvagn 103 net neturi bokštelio, o eksperimentinis sovietinis Objekt 775 atrodė tarsi suplotas.

Labai senuose tankuose, tokiuose kaip Pirmojo pasaulinio karo laikų Renault FT, kuris dažnai laikomas pirmuoju moderniu tanku istorijoje, vietos buvo visai mažai. Visiškai išsitiesęs net vidutinio sudėjimo žmogus būtų netilpęs.

Renault FT vidaus erdvės vizualizacija.

Vėlesni, kad ir Šaltojo karo pabaigos tankai, yra palyginti dideli, bet vietos viduje vis tiek yra mažai. Juk tik tilpti nepakanka – kiekvienas įgulos narys turi vykdyti jam priskirtas užduotis. Be to, svarbu, kad žmogus nestrigtų ir prireikus evakuotis. Tai kokio ūgio žmogus dar gali tarnauti šiuolaikiniame tanke? Šiame straipsnyje rasite kelis pavyzdžius.

Antrojo pasaulinio karo laikais apribojimas dažnai buvo labai paprastas – žmogus turėjo tilpti ir galėti efektyviai veikti. Daugelyje tankų buvo ypatingai ankšta, todėl į juos iš tikrųjų buvo sodinami mažesni kariai. Vėliau tai keitėsi ir griežti ūgio apribojimai neišliko.

Leopard 2A4 ir T-72. Vokiškas tankas yra žymiai aukštesnis.

Sovietinis T-72 ir dabar yra naudojamas labai plačiai. Jis pasižymi pakankamai žemu siluetu – žemesniu, nei turi vakarietiški tankai. Tai pavyko pasiekti automatinio užtaisymo mechanizmo dėka, kuris leido atsisakyti ketvirtojo įgulos nario. T-72 sviediniai guli ne atskirame skyriuje, o yra šiurpiai žiedu išdėstyti aplink įgulos narius tiesiai po bokšteliu. Taigi, vietos čia tikrai nedaug. Sklandė mitas, kad maksimalus T-72 įgulos nario ūgis yra vos 1,65 m, bet oficialus apribojimas yra 1,75 m, o tai yra labai arti vidutinio vyro ūgio Rusijoje. Tiesa, tas apribojimas nėra griežtas – jei ir šiek tiek aukštesnis žmogus telpa tanke, tikėtina, kad jam bus leista tarnauti. Naujesni rusų tankai yra senų tankų versijos, todėl panašus apribojimas taikomas ir kituose tankuose. Pavyzdžiui, T-90 iš tikrųjų yra T-72 versija, o T-80 – T-64 su T-72 komponentais.

Nuotraukoje viršuje, darytoje Parolos tankų muziejuje Suomijoje, šalia T-72 matote Leopard 2A4, kuris NATO pajėgose yra labai populiarus. Atkreipkite dėmesį į tai, kad jis yra pastebimai aukštesnis. Jo sviediniai yra atskirame skyriuje bokštelio išorėje, nes Vakarų (šiuo atveju, Vokietijos) inžinieriams rūpi įgulos išgyvenamumas. Bet erdvė Leopard 2 viduje neišvengiamai vis tiek yra labai ribota. Bundesveras į Nodum.lt klausimą apie tai atsakė, kad oficialaus griežto apribojimo nėra, bet aukštesni nei maždaug 1,85 cm ūgio žmonės Leopard 2 viduje, ypač vairuotojo vietoje, sunkiai rastų patogią padėtį. Šis, sakykime, neoficialus apribojimas apima visų versijų Leopard tankus, įskaitant ir pačius naujausius. Ankstesnis Leopard 1A5 šiuo atžvilgiu yra panašus – geriausiai jame telpa iki 1,85 cm ūgio žmonės. Vidutinis europiečio ūgis yra žemesnis.

Leopard 2A4 .

Beje, Bundesvero atsakyme Nodum.lt buvo ir dar vienas įdomus pastebėjimas – atnaujinant tankus montuojama papildoma įranga, todėl kartais erdvė viduje gali netgi sumažėti. Kitaip tariant, nereikėtų manyti, kad naujesnis tankas būtinai bus erdvesnis.

Amerikietiškas M1 Abrams yra panašaus aukščio kaip ir Leopard 2, todėl nieko keisto, kad ir įgulos narių ūgio apribojimas yra tas pats – 1,85 m. Vėlgi, net ir šiek tiek aukštesni nei vidutinio ūgio amerikiečiai, australai ir europiečiai vyrai gali tarnauti Abrams tanke. Britiškas Challenger 2 šiuo atžvilgiu irgi yra panašus – aukštesnis nei 1,83-1,85 m ūgio žmogus ten tikriausiai nenorėtų būti, bet griežto apribojimo nėra.

Ir šioje vietoje reikia pasakyti, kad tankus žmonėms kuria žmonės. Inžinieriai žino, koks yra vidutinis vyro ūgis ir pasirūpina, kad tanke pakaktų vietos ne tik įsisprausti, bet ir judėti, veikti. Reikia erdvės, kad žmogus nesijaustų per daug klaustrofobiškai, galėtų pasisukti, greitai evakuotis, nenukristų jo galvą dengiantis šalmas. Jei tankai iš tikrųjų būtų tokie ankšti, kaip teigia kai kurie internete sklandantys mitai, kare jiems pritrūktų įgulos narių. Tankai kuriami taip, kad juos fiziškai galėtų valdyti kiek įmanoma didesnė populiacijos dalis.

Specialiai Japonijai sukurtas pagrindinis kovos tankas Type 10. (首相官邸ホームページ, Wikimedia (CC BY 4.0)

Bet juk yra kraštų, kur žmonės yra mažesni. Japoniškas pagrindinis kovos tankas Type 10 dėl šalies gynybos doktrinos net negali būti eksportuojamas, todėl buvo kuriamas išskirtinai tik japoniškoms įgulos. Negana to, Type 10 buvo kuriamas veikti ir siaurose Japonijos miestų gatvėse, kirsti senus tiltus, todėl tikrai nėra vienas iš didžiausių šiuolaikinių pagrindinių kovos tankų. Tačiau doktrinos kartais keičiasi, ypač karo metu, todėl Type 10 kūrėjai nesukūrė labai ankšto tanko. Jame taip pat telpa iki maždaug 1,85 m ūgio žmonės. Tiesiog dėl visa ko.

Taigi, šiuolaikinių tankų įgulas sudaro nebūtinai labai žemi žmonės. Vidutinio ūgio ar net šiek tiek aukštesni vyrai juose tikrai telpa. Bet žemesniems ten tiesiog patogiau.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia