Dakaro ralis kasmet prikausto daugybės Lietuvos sporto gerbėjų dėmesį. Dakaro dalyviai iš mūsų šalies demonstruoja neblogus rezultatus ir mes jiems linkime tik sėkmės ir ištvermės. Visgi, kad ir kaip dažnai linksniuotume Dakaro vardą, reikia prisiminti, kad Senegalo sostinėje ralio finišo nėra nuo 2007 metų. Kodėl? Kaip buvo nuspręsta ralį iškelti iš Afrikos?
Dakaro ralis kadaise įprastai vykdavo tarp Europos ir Afrikos (nors buvo ir viena išimtis). Daugiau nei 500 dalyvių prie starto linijos Lisabonoje turėjo stoti ir 2008 metais, tačiau tuomet renginys buvo atšauktas.
2007 metų gruodžio 24 dieną Mauritanijoje buvo užpulta prancūzų turistų grupė. Penki žmonės tiesiog iškylavo, kai šaltakraujai nusikaltėliai juos užpuolė ir nušovė keturis iš jų. Gyvas likęs turistas išgyveno su sunkiais sužeidimais. Incidentas susilaukė didelio tarptautinės žiniasklaidos dėmesio, iš karto pasigirdo įtarimai dėl suaktyvėjusių teroristinių grupuočių. Jie, beje, ir pasitvirtino, – vėliau sulaikyti įtariamieji buvo siejami su al-Qaeda. Baiminantis galimų teroristinių išpuolių 2008 metų Dakaro ralis buvo atšauktas.
Tai buvo didžiulis smūgis Dakarui. Tapo aišku, kad ilgą laiką protestų lydimas renginys nėra saugus. O juk kaip tik tuomet Dakaro populiarumas buvo pasiekęs iki tol neregėtas aukštumas. Sprendimas 2008-aisiais ralio nerengti apskritai buvo sveikintinas, nes situacija regione nebuvo pakankamai saugi. Juk akivaizdu, kad ralio dalyviai buvo teroristų ir nusikaltėlių taikiniai, o ir įvairūs smulkūs sukilėlių konfliktai Afrikoje nebuvo reti. Tačiau visiškai atsisakyti jau legenda tapusio renginio niekas nenorėjo.
Dar 2008 metais Čilė ir Argentina pasisiūlė Dakaro ralį rengti savo šalyse. Gamtinės sąlygos, nors jos toli gražu nėra identiškos Afrikos smėlynams, raliui tiko, tačiau buvo baiminamasi, kad renginys tiesiog nepritrauks tiek žiūrovų ir dalyvių. Kritikai netgi teigė, kad 2009-2010 metais Dakarui bus paskutiniai. Visgi, organizatoriai ryžosi pokyčiui ir 2009 metais Dakaras startavo Buenos Airėse.
2009 metų Dakare dalyvavo 501 dalyvis (palyginti su 595 dalyviais 2004 metų ralyje). Sumažėjęs dalyvių skaičius buvo siejamas su nauja vieta, kuri buvo ne taip lengvai pasiekiama kaip Europos miestai.
Net ir išsikraustęs Dakaro ralis išlaikė savo pavadinimą. Aišku, patys aršiausi ralio mėgėjai kabinėjosi ir prie to. Buvo svarstoma pavadinimą keisti į Odisėja, tačiau Dakaro vardas su šiuo renginiu jau yra per daug suaugęs, kad jį būtų galima taip lengvai pakeisti. Dakaro ralio vardas išsaugotas ir 2020 metais, kai renginys persikėlė į Saudo Arabiją.
Taip pat skaitykite:
10 įdomių faktų apie Dakaro ralį, kurių galbūt nežinojote;
„500 šiknaskylių prie starto linijos“ – kodėl kas nors taip pavadintų dainą? (Video);