Stabdymas varikliu yra nemaža automobilių mėgėjų diskusijų tema. Vieni teigia, kad tai – reikalingas įgūdis ir normali praktika, kiti sako, kad taip gadinamas variklis, trumpinamas jo darbinis gyvenimas. Tai kaip yra iš tikrųjų? Ar vairuotojai turėtų vengti stabdymo varikliu automobiliuose su mechanine pavarų dėže?

Visų pirma, reikia išsiaiškinti, kas laikoma stabdymu varikliu. Kai kurie žmonės galvoja, kad stabdymas varikliu yra veiksmas, kuomet vairuotojas siekdamas sumažinti automobilio greitį transmisiją perjungia į žemesnę pavarą ir lėtai atleidžia sankabą, taip efektyviai stabdydamas variklį. Toks stabdymas neabejotinai yra žalingas automobiliui – be reikalo dėvima sankaba. Dar daugiau – taip galima sujaukti automobilio balansą, jis tokio stabdymo metu nebus stabilus, ypač jei važiuosite vingiuotu keliu.

Tikrasis stabdymas varikliu yra veiksmas, kuomet vairuotojas nespaudžia akceleratoriaus pedalo (ir jokių kitų pedalų), kuomet automobilis rieda su įjungta pavara. Kadangi, paprastai kalbant, tuo metu automobilio ratai yra tiesiogiai sujungti su varikliu, o vairuotojas nekelia apsisukimų akceleratoriaus pedalu, automobilis sparčiai lėtėja. Tikriausiai taip daro dauguma vairuotojų, nors kai kurie teigia, kad tokia praktika yra žalinga ir vengtina – esą ji gadina variklį, pavarų dėžę ar kitus komponentus.

Stabdyti varikliu greitai jungiant vis žemesnes pavaras nepatartina – dėvisi sankaba ir automobilis per sekundę gali prarasti stabilumą. (kallerna, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Iš tikrųjų, akceleratoriaus pedalo atleidimas sumažina oro ir degalų kiekį, patenkantį į cilindrus. Kai kurie naujesni automobiliai visiškai nutraukia degalų įpurškimą, taip pagerindami sąnaudas. Toks sulėtinimo būdas niekaip varikliui nekenkia ir tikrai netrumpina jo gyvenimo. Stabdydami įprastais stabdžiais mes kinetinę energiją paverčiame karščiu. Lygiai tas pats vyksta ir stabdant varikliu, juk kinetinė energija turi kažkur pasišalinti. Tačiau variklis turi gerą aušinimo sistemą ir dėl to bėdų vien dėl stabdymo varikliu tikrai nekils.

Dar daugiau – kartais varikliu stabdyti yra tiesiog geriau. Tas karštis, apie kurį ką tik kalbėjome, mažina stabdžių efektyvumą, jei stabdžių diskai perkaista. Važiuojant nuo ilgo kalno geriau automobilį palikti žemesnėje pavaroje ir stabdyti varikliu. Taip išvengsite stabdžių perkaitimo ir išlaikysite automobilio stabilumą.

Apie tai kalba labai populiaraus YouTube kanalo kūrėjas Jasonas Fenske

Taigi, stabdymas varikliu nėra įgūdis – greičiausiai jūs tai darote pakankamai dažnai. Staigus pavarų žeminimas gali sujaukti automobilio balansą, trumpina sankabos gyvavimą ir nėra naudinga praktika, tačiau tai nėra tas stabdymas varikliu, apie kurį kalba inžinieriai ir vairavimo ekspertai.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia