Praėjo dar viena savaitė ir atėjo dar vienas pirmadienis. Tai reiškia, kad skelbiame dar vieną įdomių faktų suvestinę. Šįkart jie labai įvairūs – ir apie gamtą, ir apie techniką, ir apie oro linijų maistą, ir apie istoriją. Praeitą savaitę įvyko taip pat šis tas svarbaus NODUM svetainei ir jūs turite tai žinoti, bet apie viską iš pradžių.

Tai – jau septintoji įdomių faktų savaitę. Pastebime, kas susidomėjimas skelbiamomis įdomybėmis tik auga ir tikimės ir toliau stebinti vis įdomesniais negirdėtais faktais. Štai ką NODUM Facebook puslapyje paskelbėme praeitą savaitę.

Pirmadienis – maistas blogiausių oro linijų skrydžiuose. Šiaurės Korėja vis dažniau linksniuojama žiniasklaidoje dėl ginklų bandymų ir itin agresyvios retorikos. Visgi, ši šalis labai traukia turistus, nors ten vykti ryžtasi tikrai ne visi. Šalia daugybės priežasčių prisibijoti tokio vizito – Šiaurės Korėjos oro linijų Air Koryo reputacija. Jos laikomos blogiausiomis pasaulyje dėl daugelio priežasčių, įskaitant senus lėktuvus ir skrydžio metu rodomą propagandą. Štai kuo maitinamai avialinijų keleiviai – dažnai pietūs pateikiami ir vos dviejų valandų skrydžio metu.

Nepasakytume, kad atrodo labai įspūdingai – apetito tikrai nekelia. (Kristoferb, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)
Tačiau kartais būna ir taip. Taip, ten alus. (calflier001, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Antradienis – termitų būstas su oro kondicionieriumi. Termitų lizdas – tikriausiai tobuliausiai vėsinama gyvūnų buveinė Žemėje. Termitai gyvena po šiuo keistu, bet įspūdingu statiniu, žemiau žemės paviršiaus lygio, o šiame iš saulėje degto molio pastatytame statinyje yra daugybė mažų tunelių. Juose cirkuliuoja oras, kuris iš gyvenamųjų patalpų tarsi ištraukia karštį. Sistema iš esmės primena oro kondicionieriumi aprūpintą namą. Pasyvi temperatūros kontrolės sistema užtikrina ir sveiką kiaušinėlių vystymąsi, ir patogią temperatūrą šaltomis naktimis.

Termitai statosi įspūdingo dydžio namus su pasyviomis oro kondicionavimo sistemomis. (Emmanuelbaltasar, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Trečiadienis – Kolumbijos narkotiniai povandeniniai laivai. Praeito amžiaus pabaigoje narkotikų kontrabandininkai Amerikos žemyne susidūrė su sunkumais – naudojami transportavimo metodai nebeveikė taip gerai dėl suaktyvėjusios teisėsaugos. Tačiau pinigų nestokojančios grupuotės sugalvojo išeitį – žemo profilio laivus. Kažkur dirbtuvėse džiunglėse statomo povandeniniai laivai ir kateriai yra gana greiti ir sunkiai pastebimi iš teisėsaugos naudojamų laivų ar orlaivių. Iš stiklo pluošto pagaminti kontrabandininkų laivai, reguliariai kursuojantys nuo Kolumbijos iki Meksikos, dažnai išvengia ir radaro. Šiame straipsnyje daugiau informacijos apie narkotikų transportavimo laivus. O čia – vieno tokio laivo konfiskavimas:

Ketvirtadienis – klasikiniai Porsche traktoriai. Praeitą savaitę kalbėjome apie Lamborghini traktorius, tačiau tai nėra vienintelis garsus automobilių pasaulio vardas ūkininkų garažuose. Porsche irgi gaminto traktorius, nors ir labai trumpai. Pirmieji bandymai ir traktorių kitais vardais kūrimas prasidėjo kur kas anksčiau (dar prieš karą Vokietijos valdžia buvo įsakiusi pradėti traktoriaus liaudžiai gamybą), raudonieji Porsche-Diesel traktoriai iš naujosios gamyklos pradėjo riedėti tik 1956 metais. 1958 metais pasiektos 20 tūkstančių traktorių per metus apimtys, o 1963 metais gamyba nutraukta. Dabar šie traktoriai – grobis kolekcionieriams.

Porsche-Diesel traktoriai dabar laukuose jau nebedirba. (RudolfSimon, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Penktadienis – vienračiai motociklai. Nors iš pirmo žvilgsnio tai skamba kaip kažkokia fantastinė idėja ateičiai, vienračiai motociklai visai nėra naujas išradimas ar fantastikos rašytojo svajonė. Jie buvo gaminami dar pirmoje 20 amžiaus pusėje. Nuotraukoje – Cislaghi & Govetosa vienratis motociklas 1931 metais. Tokių bandymų būta ne taip jau mažai, bet vienračiai motociklai turi akivaizdžių problemų.

Cislaghi & Govetosa vienratis motociklas 1931 metais. (Nationaal Archief, Wikimedia)

Didelis ratas, kuriame sėdi vairuotojas, riboja matomumą, su juo negalime vežti didesnių krovinių, horizontaliai toks motociklas yra labai nestabilus, o ir nusiridenti su juo tikrai įmanoma. Vos didesnis automobilis yra kur kas stabilesnis ir praktiškesnis, net jei neatrodo taip neįprastai šauniai.

Šiais laikais apie vienračius motociklus galvojama kitaip – giroskopai turi palaikyti stabilumą, o pats motociklas yra gana mažas. Tačiau ir tuomet problemų neišvengiama – toks motociklas visą savo ir vairuotojo svorį turi išlaikyti ant vieno rato, o tai mechaniniams mazgams yra per didelis stresas.

RYNO vienratis motociklas su kompanijos vadovu Chrisu Hoffmannu. (Chris Hoffmann, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Šeštadienis – Roland Georges Garros skrenda per Viduržemio jūrą. Tikriausiai Roland Georges Garros vardą esate girdėję, jei domitės tenisu, tačiau šis žmogus buvo prancūzų lakūnas. 1913 metais rugsėjo 23 dieną jis tapo pirmuoju pilotu, perskridusiu Viduržemio jūrą. Tam labai pasitarnavo ir Morane-Saulnier G monoplanas. Jau kitais metais Garros tapo naikintuvo lakūnu, nes prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas. Jo pabaigos jis taip ir nesulaukė – žuvo mūšyje likus vos mėnesiui iki karo pabaigos.

Sekmadienis – Honda gimtadienis. Apie šią įspūdingą automobilių markę galima kalbėti labai ilgai, jos istorija yra ir turtinga, ir įdomi. Korporacija įkurta dar 1948 metų rugsėjo 24 dieną. Soichiro Honda visą gyvenimą domėjosi automobiliais, studijavo inžineriją ir dirbo su metalu. Vaikystėje jis tėvui kalviui padėjo taisyti dviračius, vėliau – padirbinėjo tėvų antspaudus savo bendramoksliams. Honda iki gyvenimo pabaigos prisiminė kaip pamatė pirmąjį į kaimą atriedėjusį automobilį i kaip pasiskolino vieną iš tėvo dviračių, kad galėtų nuvažiuoti pažiūrėti lėktuvo demonstracijos. Jis visą savo paauglystę atidžiai stebėjo Toyotą, stengdamasis iš jos išmokti procesų valdymo paslapčių ir vėliau kurį laiką šiai kompanijai teikė variklių dalis, kurias gamino nedidelėje gamykloje.

Acura NSX – kol kas įvairių nuomonių susilaukiantis Honda automobilis. (Honda nuotrauka)

Honda nuo pat savo įkūrimo augo ir plėtėsi, stipriai peržengė vien automobilių pramonės ribas. Nuo 1959 iki dabar Honda yra pirmaujantis motociklų gamintojas pasaulyje. Honda taip pat gamina variklius žemės ūkio paskirties įrangai, generatoriams ir kitiems įrengimams.

Nuo 1986 metų Honda stipriai domisi dirbtiniu intelektu ir 2000 metais pristatė ASIMO – robotą, kuris iki šiol laikomas vienu pažangiausių humanoidų pasaulyje.Galiausiai, kompanija gamina ir nedidelį privatų lėktuvą HondaJet, kuris konkurentus lenkia kuro sąnaudomis, komfortu, greičiu ir kitomis svarbiomis charakteristikomis. Kada nors apie Honda kompanijos išradimus pakalbėsime išsamiau. Ar turime šios markės fanų? Gal kuriate kokį projektą, kuriuo norėtumėte pasidalinti?

HondaJet – sparčiai populiarėjantis modernus kompaktiškas verslo klasės reaktyvinis lėktuvas. (Honda nuotrauka)

Tiek faktų surinkome praeitą savaitę savo Facebook puslapyje. Tačiau, kaip visada, kad būtų lygus ir apvalus dešimtukas, pridedame dar tris negirdėtus ir neskelbtus įdomius faktus.

Mažieji arkliai yra kur kas mažesni už didžiuosius šunis. Mažiausių veislių žirgai užauga iki 86–97 cm (matuojant kaip priklauso – iki gogo). Didžiausi šunys užauga 120 cm ūgio iki pečių ar daugiau.

Falabella veislės žirgas – tai viena mažiausių žirgų veislių. (Crystal Holt, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Cinamono medis. Cinamonas – visiems gerai pažįstamas prieskonis ir pagardas. Tikriausiai žinote ir tai, kad cinamonas išgaunamas iš kelių rūšių medžių žievės. Bet ar esate matę, kaip šie medžiai atrodo? Egzistuoja apie 300 Cinnamomum rūšių, kurios auga Amerikos žemyne, Azijoje ir Okeanijoje.

Gatvelė su cinamono medžiais. (Los Angeles, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Ar pastebėjote, kad viena aliuminio folijos pusė yra matinė, o kita – blizgi? Taip yra ne dėl kokių nors folijos savybių, o tik dėl gamybos būdo. Ta pusė, kuri liečiasi su kitu folijos lakštu tempimo (ploninimo) metu tampa matine. Daugiau apie tai – šiame straipsnyje.

Raginame paskaityti ir kitas šios straipsnių serijos dalis:

Pirmoji savaitė – didžiausia medinė arena, ilgiausias kelių traukinys, BMW E30 įdomybės ir t. .t

Antroji savaitė – mažiausias branduolinis ginklas, Dole Air Race katastrofa, seniausias vaizdo įrašas YouTube portale ir t. t.

Trečioji savaitė – Audi geležinkeliai, ilgiausias laivas pasaulio istorijoje, mechanizmas, kuris nieko nedaro ir t. t.

Ketvirtoji savaitė: Toyota ir AN-2 gimtadieniai, ilgiausias Ferrari paradas, aukščiausiai skraidantys paukščiai, didžiausia musė ir t. t.

Penktoji savaitė – mažiausia šunų veislė, pirmoji savitarnos parduotuvė, ilgiausia kirmėlė ir kur kas daugiau.

Šeštoji savaitė – Shuttle ant 747 nugaros, didžiausias Liebherr mobilus teleskopinis kranas, Lamborghini traktoriai ir t. t.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia