Audi yra Vokietijos automobilių gamintojas. Elvis Presley – kadaise labai populiarus JAV dainininkas, miręs 1977 metais. Kas sieja šiuos vardus? Ogi vienas klubais linguojantis žaislas, pasirodęs 2001 metais.

Wackel-Elvis – Audi išpopuliarinta ir pardavinėta figūrėlė. (Thomas R Machnitzki, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Šio žmogaus vardas buvo Elvis Aaron Presley. Jis gimė 1935 metais, o jau 1954-aisiais pradėjo savo muzikanto karjerą. Netrukus jis buvo beprotiškai populiarus. Jo šokti kviečiančios melodijos, ryškus įvaizdis ir charizmatiška asmenybė traukė milžiniškas jaunų žmonių minias. Presley ne tik dainavo, bet ir šoko. Jo greitai, ritmiškai siūbuojami klubai vieniems atrodė kaip kūrybingas ir žaismingas būdas įsilieti į muziką, kitiems – kaip nepadorus, vulgarus būdas įsiteikti paaugliams. Bet kuriuo atveju, tai buvo Presley įvaizdžio dalis, vienas įsimintiniausių ankstyvųjų jo pasirodymų elementų.

Tačiau šis straipsnis yra ne apie Presley. Kaip nutiko, kad Audi ėmė pardavinėti Elvio figūrėles automobiliams?

Klubais linguojantis Wackel-Elvis sulaukė šimtų tūkstančių pirkėjų. (Thomas R Machnitzki, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

2001 metais Audi paleido įdomią reklamą. Mažiau nei minutės trukmės klipas prasideda nuo Presley įvaizdį atkartojančio vairuotojo. Jis klausosi rokenrolo karaliaus muzikos (iš tikrųjų, King of the Road dainuoja Presley pamėgdžiotojas) ir linksmai darda senu amerikietišku automobiliu. Ant jo prietaisų skydelio sukiojasi dabar jau garsi Elvio Presley statulėlė. Staiga šio žmogaus automobilis sugenda ir jam tenka prašyti pravažiuojančiųjų pagalbos. Netrukus jį ir jo salono papuošimą paima Audi A4 vairuojanti moteris. Tik Audi salone Presley figūrėlė jau nebešoka. Kodėl?

Ta reklama, sukurta Saatchi & Saatchi agentūros, buvo skirta garsinti ne patį A4 sedaną, o bepakopę transmisiją multitronic, pristatytą 1999 metais. Kaip suprantate iš pavadinimo, ji neturi pakopų – čia nėra pirmos, antros, trečios ir kitų pavarų. Dėl to multitronic veikia kur kas sklandžiau nei kitos 21 amžiaus automatinės transmisijos. Ir būtent tai turėjo pavaizduoti ta nebešokanti Elvio Presley figūrėlė – Audi važiuoja taip sklandžiai, kad Presley veikiančių jėgų nepakanka jo klubas įsiūbuoti.

Ta figūrėlė, vadinta Wackel-Elvis, buvo sukurta specialiai Audi reklaminei kampanijai. Tačiau žmonėms ji patiko ir Audi sulaukė nemažai klausimų, kur galima įsigyti šokantį Elvį. Audi ėmėsi darbo ir netrukus Wackel-Elvis buvo kompanijos parduotuvėse. Pirmosios figūrėlės buvo pagamintos Vokietijoje, kitos – Kinijoje. Savaime aišku, Presley atvaizdas buvo licencijuotas ir naudojamas legaliai.

Elvio Presley kostiumas iš garsaus 1973-iųjų koncerto Aloha from Hawaii. (Thomas R Machnitzki, Wikimedia(CC BY 3.0)

Wackel-Elvis, kurį pirko ir dabar kolekcionuoja žmonės, yra kitoks nei tas, kuris pasirodė reklamoje. Tame klipe matėme auksinį apdarą dėvintį dainininką, o komercinis produktas vaizduoja aštuntojo dešimtmečio laikų Presley su kostiumu iš 1973-ųjų koncerto Aloha from Hawaii. Tačiau šokio mechanizmas yra toks pat.

Maždaug 15 cm aukščio plastikinė figūrėlė yra sudaryta iš keturių pagrindinių dalių. Kojas ir kūną su galva jungia lanksti spyruokliuojanti jungtis – taip Elvis judina klubus. Ranka su mikrofonu prie kūno tvirtinama nejudamai, o kita spyruoklės pagalba gali judėti aukštyn-žemyn. Automobilyje Elvis siurbtuku kabinamas prie stiklo, jo dešinė koja su maždaug 5 mm ilgio smeigtuku tvirtinama ant prietaisų skydelio ar galinės palangės. Važiuojant nelygiu keliu, bėgėjantis ar stabdant Wackel-Elvis linguoja klubais, mojuoja ranka ir kartais apsisuka aplink dešinį kulną.

Išardytas Wackel-Elvis. (Thomas R Machnitzki, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Dabar Wackel-Elvis tampa kolekcine vertybe, nors kainoms kilti trukdo didelis kiniškų kopijų kiekis. Ir originalus Wackel-Elvis nebuvo labai retas – jis sulaukė šimtų tūkstančių pirkėjų.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia