Kastetas – tai bukas šaltasis ginklas, kuris įvairiomis formomis egzistuoja tikriausiai jau kelis tūkstančius metų. Dabar daug kur kastetai yra uždrausti, nors dar yra ir karinių pajėgų, kurios naudoja šiuos ginklus. Štai keli įdomūs faktai apie baimę keliantį kastetą.

Iš tikrųjų, niekas nežino, kada žmonės ėmė naudoti kastetus. Smūgiuoti kumščiais mums yra natūralu – taip kovoja ir kiti primatai. Taigi, tikėtina, kad visokiomis priemonėmis savo smūgius kietino dar pirmykščiai žmonės, tačiau duomenų apie tai nėra.

Kažkas panašaus į mūsų dienų kastetą pirmiausia vystėsi Azijoje (ten, beje, buvo išrastas ir arbaletas). Pirštus juosančius pasagos formos ginklus kūrė japonai, o Indijoje 12 amžiuje pasirodė Vajra mushti – savotiškas sportas, suderinantis imtynes su kovojimu šaltaisiais ginklais. Vėliau panašūs ginklai buvo naudojami savigynai, nes juos lengva paslėpti.

Japoniškas Tekkō – ginklas-pasaga. (Chris, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Kastetai karinėse pajėgose

Kastetai Vakarų pasaulyje ypač išpopuliarėjo per JAV pilietinį karą 1861-1865 metais. Kariai kastetus dažnai gaminosi patys – vakare prie laužų jie buvo liejami iš švino. Toliau nuo mūšių laukų kastetai buvo liejami iš geležies ir žalvario. Kai kurios kastetų versijos turėjo ir įvairius smaigus ar paslėptus peilius. Tuo metu, žinoma, šaunamieji ginklai jau buvo naudojami gana plačiai, tačiau jie buvo lėti ir nelabai tinkami artimai kovai.

Kastetai buvo plačiai naudojami ir Pirmojo pasaulinio karo metais. Dėl savo efektyvumo artimoje kovoje ir pirštams suteikiamos apsaugos jie buvo naudojami apkasų reidų metu. Kastetas būtent Pirmojo pasaulinio karo metais tapo standartiniu JAV pėstininkų ginklu – buvo išduoti specialiai apkasams skirti kastetai-peiliai. Tuo tarpu britai dažnai kastetus įsigydavo ar gaminosi patys.

Amerikiečių Pirmojo pasaulinio karo kastetas-peilis, skirtas apkasų reidams ir artimai kovai. (Carl Malamud, Wikimedia(CC BY 2.0)

Antrasis pasaulinis karas pasižymėjo visiškai kitokia karyba – tai nebebuvo tas apkasų karas kaip Pirmasis pasaulinis. Visgi, kastetai vis dar buvo naudojami ir britų, ir amerikiečių, rečiau – ir kitose pajėgose. Tiesą sakant, amerikiečių desantininkai gavo 1918-ųjų modelio kastetus-peilius.

Kastetus vėliau naudojo ir įvairios privačios apsaugos pajėgos bei asmens sargybiniai. Tarp jų – ir JAV prezidentus saugoję vyrai. 20 amžiaus viduryje kastetai karyboje jau nebebuvo taip plačiai naudojami, nes įprastiniame mūšio lauke tarp priešų jau buvo didesnis atstumas.

Savigynai skirtas kastetas, 20 amžiaus pabaiga. (Rama, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Tiesa, yra pajėgų, kurios kastetus naudoja iki šiol. Pavyzdžiui, kastetai-peiliai vis dar yra standartiniai Argentinos desantininkų ginklai.

Kodėl kastetą vadiname kastetu?

Pats žodis kastetas jums gali pasirodyti keistas – ką jis apskritai reiškia? Šis žodis kildinamas iš prancūzų casse-tête – tiesiogine tų žodžio prasme, galvos sulaužymas. Tačiau prancūzai kastetus patys vadina poing américain – amerikietišku kumščiu. Tai kodėl mes kastetą taip vadiname?

O todėl, kad taip jie vadinami Rusijoje. Greičiausiai nuo Napoleono laikų arba dar seniau. Kitose šalyse kastetai vadinami žalvariniais krumpliais, anglišku kumščiu, smūgio žiedu ir kitais vardais.

JAV prezidento Lincolno sargybinio naudotas kastetas. (Wikimedia)

Uždraustasis kastetas

Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme kastetai įtraukti į 7 straipsnį – Draudžiami ginklai, ginklų priedėliai ir šaudmenys. Įstatyme kastetai įtraukti į civilinėje apyvartoje draudžiamų ginklų sąrašą. Ir Lietuva čia toli gražu nėra išskirtinė.

Pavyzdžiui, Prancūzijoje 18 metų sulaukę asmenys gali pirkti kastetus, bet tik asmeninei kolekcijai – juos draudžiama naudoti net ir savigynai. Jie taip pat visiškai uždrausti ar stipriai ribojami Lenkijoje, Vokietijoje, Kanadoje, Austrijoje, Belgijoje, Turkijoje, Ispanijoje, Norvegijoje, Taivane, Nyderlanduose, Malaizijoje, Rusijoje ir daugybėje kitų šalių.

Kastetai daug kur yra nelegalūs. (Apostoloff, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Brazilijoje, Italijoje, Meksikoje ir kai kuriose kitose šalyse kastetai nėra uždrausti. Tačiau net ir ten, kur kastetas yra legalus ginklas, jo naudojimas savigynai gali užtraukti nemalonę, nes jis gali būti mirtinai pavojingas – padaryta žala ar net sukelta grėsmė užpuoliko sveikatai negali būti didesnė už atremtą grėsmę.

Kodėl kastetas yra toks pavojingas?

Net ir vidutinio sudėjimo žmogus kumščiu gali suduoti labai stiprų smūgį, tačiau tą smūgio jėgą daugeliu atveju riboja maži mūsų plaštakų kaulai. Kaukolė yra nepalyginamai stipresnė už rankų kaulus, todėl jei kas ir lūžta, dažniausiai tai bus mušanti ranka. Aišku, ir muštynės plikomis rankomis gali būti pavojingos, tačiau kastetas keičia absoliučiai viską.

Visų pirma, kastetas yra pakankamai mažas – smūgio jėga yra koncentruojama į mažą paviršiaus plotą. Antra, tinkamai laikomas kastetas apsaugo pirštų ir plaštakos kaulus, todėl smūgiuoti galima su daug didesne jėga. Trečia, ta smūgio jėga per delne laikomą konstrukciją yra nukreipiama į gerokai stipresnius dilbio kaulus. Be to, išvengiama riešo nestabilumo, todėl kiekvienas smūgis yra daug stipresnis, nes smūgio jėga yra perduodama tiesia linija.

Tuo pat metu kastetai neatrodo tokie jau pavojingi. Kastetas lengvai pasislepia kišenėje ir tiesiog neatrodo toks grėsmingas kaip šaunamieji ginklai ar peiliai. Ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl jie yra uždrausti – žmonės dažnai neįvertina tokių ginklų ir juos sunku reguliuoti įstatymiškai.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia