Jei jūsų automobilis buvo pirktas Europoje, tikėtina, kad šoniniai jo veidrodėliai neturi jokių užrašų. Tiesą sakant, gali būti, kad jūs net neįsivaizduojate, kad gali būti kitaip. Tačiau pagal JAV galiojančias taisykles, ten parduotų naujų automobilių veidrodėliai turi būti pažymėti specialiu perspėjimu. Jį vairuotojai mato kasdien, todėl nieko keisto, kad jis pasiekė ir populiariosios kultūros kūrinius.

Automobiliams galinio vaizdo veidrodėliai vis dar yra būtini, nors kai kur juos jau keičia kameros – Nodum.lt galite paskaityti apie paprastų veidrodėlių pranašumus prieš modernias kameras. Veidrodėlių montavimą ant automobilių įprastai apibrėžia taisyklės. Pavyzdžiui, Japonijoje šoniniai veidrodėliai kadaise buvo montuojami ant automobilio sparnų priešais priekinį stiklą. O kartais tenka spręsti neįprasto dizaino keliamus iššūkius ir veidrodėlį išrasti iš naujo – štai pirmieji Lamborghini Countach turėjo periskopą.

Objektai veidrodėlyje yra arčiau nei atrodo. (Andrey Zharkikh, Wikimedia(CC BY 2.0)

Pirmą kartą nuvykę į JAV ir įsėdę į išsinuomotą automobilį galite nustebti ant veidrodėlio perskaitę perspėjimą – Objects in mirror are closer than they appear (Veidrodėlyje matomi objektai yra arčiau nei atrodo). Nemažai teksto ant tokios mažos automobilio detalės. Kam jo reikia?

Apie ką tas perspėjimas ant veidrodėlio?

Automobilio veidrodėlio užduotis – informuoti vairuotoją apie tai, kas yra už jo peties. Važiuodami greitkeliu negalite atsisukti visu kūnu, kad įsitikintumėte, kad persirikiuoti yra saugu. O ir parkuojant automobilį vien per langus matomo vaizdo dažnai nepakanka. Tačiau šoniniai veidrodėliai privalo būti labai maži, kad nesugadintų inžinierių ilgai tobulintos aerodinamikos, todėl turi būti išgaubti, kad tame mažame korpuse sukoncentruotų daugiau informacijos.

Matote perspėjimą? Kamerai susifokusavus į vaizdą už jo, perspėjimo nematyti. Taip jo nemato ir prie tokių perspėjimų pripratę vairuotojai. (Joe Mabel, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Išgaubti veidrodėliai, panašiai kaip plačios aprėpties objektyvai, leidžia vairuotojui pamatyti didesnę dalį to, kas vyksta šalia ir už automobilio. Problema tame, kad dėl to išgaubimo objektai veidrodėlyje atrodo mažesni. Daugelis yra pripratę prie paprastų plokščių veidrodžių, todėl jūsų smegenys gali būti apgautos – visai šalia esantis automobilis ar medis gali atrodyti kaip toli už nugaros esanti kliūtis.

Kodėl JAV veidrodėliai žymimi tuo perspėjimu?

Tačiau reguliariai vairuodami savo automobilį jūs perprogramuojate savo smegenis ir automatiškai suvokiate tikrąjį daiktų dydį bei atstumą iki jų pagal šoniniuose veidrodėliuose matomą vaizdą. Jūs tai žinote – jei tie perspėjimai būtų gyvybiškai svarbūs, jie tikrai būtų naudojami ir Europoje.

Naktį to lazeriu išgraviruoto perspėjimo net nematyti, kol jo neapšviečia kito automobilio žibintai. ( Mark Sebastian, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Iš tikrųjų, pagrindinė priežastis yra ne skirtingi vairuotojų įpročiai ar eismo kultūra, o skirtingi visuomenės sugyvenimo dėsniai. Teismai reguliuoja didelę dalį amerikiečių ginčų, todėl automobilio gamintojo ar Transporto Departamento aplaidumas sukurtų priežasčių teistis. Koks nors šešiolikmetis vairuotojas persirikiuodamas sukeltų avariją ir vėliau bandytų bylinėtis su automobilio gamintoju ar Transporto Departamentu, teigdamas, kad nežinojo, kad veidrodėliai aplinką vaizduoja šiek tiek iškreiptai. Tas mažas užrašas (numatytas raidžių aukštis – 4,8-6,4 mm) yra tarsi apsidraudimas – „žinojai, vaikeli, juk parašyta“.

JAV šis reikalavimas taikomas nuo 1972-ųjų, o netrukus po to pasiekė ir Kanada, Indiją, Pietų Korėja, Nepalą ir kitas šalis. Šių šalių vairuotojai to užrašo jau nebepastebi – jie tikrai neskaito to teksto kaskart pažvelgę į veidrodėlį.

Perspėjimas ant veidrodėlio Pietų Korėjoje. (Scheinwerfermann, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Dėl tos pačios priežasties amerikiečių automobiliai yra tiesiog nusėti įvairiausių perspėjimų. Pavyzdžiui, šalia veidrodėlio ant saulės skydelio yra perspėjimas, kad jo negalima naudoti vairuojant. Galite juoktis, kad lengvai į teismus besikreipiantys amerikiečiai susikūrė keistą perspėjančių lipdukų kultūrą, bet europiečiai iš šalies atrodo ne ką mažiau juokingi. Be to, tas mažytis užrašas bent jau nedarko viso automobilio išvaizdos, kaip tie seni didžiuliai amerikietiški bamperiai.

Kalbant apie kultūrą, amerikiečiai taip ilgai žiūri į tą perspėjimą, kad jis pasiekė ir meno pasaulį. 1994-ųjų daina „Objects in the Rear View Mirror May Appear Closer Than They Are“, kurią atliko amerikiečių dainininkas ir aktorius Meat Loaf, yra neblogas to pavyzdys. Bet vienokia ar kitokia forma ta frazė naudota ir knygose, filmuose, serialuose. Dažnai taip apibūdinami dalykai, kurie vejasi mus visus: senatvė, mirtis, pasaulinės ekonominės problemos – viskas yra arčiau nei atrodo.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia