Ovaliojo Baltųjų rūmų kabineto nuotraukose tikriausiai esate pastebėję, kad JAV prezidentas turi didelį ir gražų stalą. Šis didingas ąžuolinis baldas turi vardą – Resolute. Ir jis jam suteiktas dėl to, kad jo mediena kadaise buvo arktyje plaukiojusio burlaivio dalis.

Billo Clintono katinas prie Resolute stalo. (The U.S. National Archives, Wikimedia)

1845 metais kapitonas Johnas Franklinas su dviem burlaiviais iškeliavo į arktinį Kanados regioną, ieškoti šiaurinių laivybos kelių tarp Atlanto ir Ramiojo vandenynų. Atšiaurus klimatas galiausiai pražudė šią ekspediciją, tačiau 19 amžiuje efektyvio ryšio priemonių tiesiog nebuvo ir gimtojoje Didžiojoje Britanijoje apie Franklino lemtį nebuvo žinoma. Nuo 1858 metų karališkoji valdžia pirko laivus ir juos siuntė ieškoti Franklino pėdsakų. Vienas iš tokių laivų buvo gražus naujas 35 metrų ilgio burlaivis Ptarmigan, kuris karališkajame laivyne virto HMS Resolute.

Resolute kartu su kitais laivais arktiniuose Šiaurės Amerikos vandenyse pirmą kartą plaukiojo 1850-1851 metais, o tada sugrįžo į Angliją. Nors buvo surasti menki Franklino ekspedicijos pėdsakai, tiksli kapitono ir jo laivų įgulos lemtis liko neaiški. Resolute kartu su kitais ekspedicijos laivais 1852 metų balandį vėl paliko Angliją, kad surastų nors kokių žinių apie Frankliną.

Resolute, Intrepid, Pioneer ir Assistance 1852-ųjų vasarą. Vėliau šie laivai išsiskyrė. (William T. Domville, Wikimedia)

Štai, ką turite žinoti, apie burlaivių veikimą arktyje – žiemą jie įšaldavo ir virsdavo keistomis trobelėmis baltoje Žemės kepurės dykynėje. Štai 1852-53-iųjų žiemą Resolute praleido įšalęs šalia kito laivo Intrepid ir tai buvo visiškai įprasta, nors ir beprotiškai sunku. Vienas ankstesnės ekspedicijos laivas Investigator lede buvo įšalęs nuo 1850-ųjų, todėl 1853-iųjų pradžioje buvo apleistas. 1853-iųjų vasarą Resolute ir Intrepid vėl pajudėjo, bet į rytus plaukė tik iki rugpjūčio, kai laivus įkalino ledas.

Toks įšalimas buvo įprastas, tačiau laikais, kai palydovinės informacijos nebuvo, o virš galvų neskraidė atsargas gabenantys sraigtasparniai, tai vis tiek kėlė siaubą. Įgula paruošė Resolute žiemai – užsandarino denį, tvarkingai paslėpė bures. Šįkart laivui grėsė ir kitas pavojus – burlaivis buvo įstrigęs judančiame lede, kuris per dieną pasislinkdavo po 2,8 km. Paprastai tariant, laivas galėjo būti sutraiškytas. 1854-ųjų pavasarį ekspedicijos vadovas Edwardas Belcheris įsakė Resolute kapitonui Henryiui Kellettui palikti laivą. Šis prieštaravo, bet buvo priverstas paklusti, nes vargšas gražuolis Resolute vis dar buvo įkalintas lede.

HMS Resolute ir Intrepid 1852-1853-iųjų žiemą. (Master George Frederick McDougall; Michael Hanhart; Nicholas Hanhart, Wikimedia)

Lygiai taip pat buvo apleistas ir Resolute brolis Intrepid. Taigi, 1854-ųjų balandį ledu iki kito ekspedicijos laivo nužingsniavo trijų laivų įgulos – 1853-iais apleisto Investigator, Resolute ir Intrepid. Tiesą sakant, tame arktiniame lede liko ir daugiau tos nelaimingos ekspedicijos laivų, bet vyrai grįžo namo.

Resolute buvo apleistas, bet vis dar geros būklės. Jis buvo paliktas ne dėl laivo pažeidimų, o dėl sudėtingos įgulos padėties ir neaiškios situacijos ateityje. Resolute liko plūduriuoti vienišas iki pat 1855-ųjų rugsėjo 10 dienos, kai jį aptiko amerikiečių banginių medžioklės laivas George Henry.

Resolute suradimas ir kelionė namo

George Henry įgula visiškai atsitiktinai surado Resolute ir netrukus buvo ant burlaivio denio. Nuo 1854-ųjų balandžio iki suradimo vienišas Resolute nukeliavo 1900 km. Amerikiečiai smalsiai vaikštinėjo po Resolute kajutes, stebėdamiesi, kaip viskas buvo tvarkingai palikta – Resolute neatrodė kaip apleistas skubotai, nes toks ir nebuvo. Kapitono kėdė buvo užklota Didžiosios Britanijos vėliava, taip tarsi perspėjant atvykėlius, kad čia sėstis nevalia.

HMS Resolute sugrįžimas 1856 metais – laivą lanko Karalienė Viktorija. (Edwin Weedon, Wikimedia)

George Henry įgula buvo padalinta per pusę ir jau per Kūčias Resolute buvo Konektikute. George Henry kapitonas Jamesas Buddingtonas pagal JAV įstatymus buvo naujasis Resolute savininkas, tačiau Didžiosios Britanijos spauda rašė, kad Resolute vis dar yra Karalienės nuosavybė.

JAV Kongresas nusipirko Resolute už 40 tūkstančių dolerių, laivą restauravo ir 1856-ųjų gruodžio 13 dieną atidavė burlaivį Karalienei Viktorijai. Tai buvo gražus žestas, atliktas norint pabrėžti draugystę tarp dviejų valstybių. Laivų pasaulyje tokie malonės ženklai nėra pamirštami.

Namo sugrįžęs Resolute ir toliau tarnavo Karališkajame laivyne, bet į tolimas keliones jau nesileido. 1879 metais pasenęs Resolute buvo nurašytas, bet čia jo istorija nesibaigia.

Resolute virsta stalu

1879 metais Karališkasis laivynas paskelbė konkursą rašomojo stalo dizainui sukurti. Iš pat pradžių buvo planuojama, kad iš Resolute burlaivio medienos pagamintas rašomasis stalas bus padovanotas JAV prezidentui, taip atsidėkojant už laivo grąžinimą. Konkursą laimėjo Morant, Boyd and Blandford kompanija, atsiuntusi net kelis skirtingo dizaino eskizus.

Ankstyvas Resolute stalo eskizas – užbaigtas stalas atrodo visiškai kitaip. (Wikimedia)

Karalienė Viktorija galiausiai užsakė tris skirtingus iš Resolute medienos pagamintus stalus – vieną JAV prezidentui, vieną ekspedicijas rėmusio Niujorko verslininko Henryio Grinnello našlei ir vieną sau. Stalus pagamino talentingas, bet nežinomas stalius Williamas Evendenas.

Resolute stalas JAV prezidentą Rutherfordą B. Hayesą pasiekė 1880 metų pabaigoje. Įspūdingas ąžuolinis baldas buvo įkurdintas Baltuosiuose rūmuose, kuriuose yra ir šiandien. Baltuosius rūmus Resolute stalas buvo palikęs tik 1964-1977 metais, kai buvo eksponuojamas įvairiose JAV vietose. Skirtingi prezidentai šį stalą norėjo matyti skirtinguose rūmų kambariuose – Resolute stalas ne visada buvo Ovaliajame kabinete.

Resolute stalas 20 amžiaus pradžioje. (Wikimedia)

Dydis ir dizainas

Resolute stalas – dideliu partnerių tipo rašomasis stalas. Įprastai prie partnerių tipo stalo sėdėdami vienas priešais kitą gali dirbti du žmonės, todėl Resolute stalas yra gana platus – 1,2 m. Tiesa, šią funkciją Resolute stalas prarado 1945 metais, kai anga kojoms buvo uždengta skydu su amerikietiškais simboliais. To prašė prezidentas Franklinas D. Rooseveltas, nes norėjo paslėpti ortopedinius įtaisus, kuriuos ant kojų nešiojo, nes vaikystėje persirgo poliomelitu.

Jonhas F. Kenedyis prie Resolute stalo 1961 metais. (Robert L. Knudsen, Wikimedia)

Tai nebuvo vienintelė Resolute stalo modifikacija – jis ne kartą buvo aukštintas, kad būtų patogesnis aukštesnio ūgio prezidentams. Todėl apačioje matote stalo kontūrus sekančią platformą. Ji tyčia inkorporuota taip, kad būtų matoma – stalą ir platformą skirianti linija padeda išlaikyti gražias originalias Resolute proporcijas. Resolute stalo aprašymuose teigiama, kad jo aukštis – 83 cm, ilgis – 1,8 m.

Ronaldas Reaganas 1988 metais. Kojas dengiantis skydas ir stalą pakėlusi platforma buvo pridėti jau JAV. (Reagan White House Photographs, Wikimedia)

Resolute stalas yra labai ornamentuotas, tačiau ant jo nėra prezidento Hayeso ir Karalienės Viktorijos atvaizdų, kuriuos čia norėjo matyti dizaino kūrėjai. Nepaisant to, drožinių delikatumas rodo staliaus Evendeno kruopštumą. Vertindami Resolute stalo grožį turite prisiminti, kad jis pagamintas iš kietos ąžuolo medienos, kuri net nebuvo nauja. Be to, Evendenas neturėjo šiuolaikinių elektrinių įrankių.

Resolute stalo grožis. Centrinis skydas buvo sumontuotas 1945 metais. (Wikimedia)

Masyviuose pjedestaluose, kurie sudaro pagrindinę stalo konstrukcija, yra už spintelės durelių paslėpti stalčiai, dar vienas stalčius yra centre. Čia, tiesiai virš nišos kojoms, yra ir metalinė plokštelė, kurioje išgraviruota Resolute laivo ir šio stalo istorija. Joje pabrėžiama, kad ši Jungtinės Karalystės dovana buvo padėkos ženklas už grąžintą HMS Resolute burlaivį.

Donaldas Trumpas kalbasi su astronautais Tarptautinėje Kosminėje Stotyje, 2017-ieji. (The White House, Wikimedia)

Ąžuolo mediena yra sunki, o Resolute stalas yra didelis, todėl prireikus yra pernešamas dalimis. Jis sveria apie 590 kg. Be to – tai istoriškai svarbus baldas, kurį būtina išsaugoti. Tiesa, jo būklė yra labai gera – prezidentas Barackas Obama buvo dažnai matomas sėdintis tiesiai ant Resolute stalo.

Obama rodo Resolute stalą princui Charlesui. Fone – viceprezidentas Joe Bidenas, kuris vėliau tapo JAV Prezidentu.(Obama White House, Wikimedia)

Iki mūsų dienų išliko ir kiti du Resolute stalai. Grinnellio našlei padovanotas stalas dabar yra Naujojo Bedfordo Banginių medžioklės muziejuje Masačusetse. Karalienė Viktorijos stalas buvo naudojamas jachtoje HMY Victoria and Albert, o dabar yra saugomas Kensingtono rūmuose.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia