Šiais laikais keliauti lėktuvais jau nebėra tokia didelė prabanga. Skraidyti gali kone visi, tačiau tai kartu reiškia, kad daugybė aviacija nesidominčių žmonių lėktuvuose pastebi keistų įrenginių, ženklų ar daiktų ir niekaip negali suprasti, kam jie skirti. Pavyzdžiui, ar pastebėjote, kad lėktuvo sparnų galuose yra eilė keistų į antenas panašių strypelių? Kam jie reikalingi?

Tai, aišku, visai nėra radijo ryšio palaikymui skirtos antenos, nors su radijo komunikacija jie netiesiogiai yra susiję. Šie lėktuvo ūsai padeda išvengti statinio krūvio keliamų nemalonumų.

Tikriausiai pastebėjote, kad kartais išlipant iš automobilio galima patirti staigią elektros iškrovą. Kartais ji gali būti ir visai skausminga. Taip nutinka todėl, kad automobilis judėdamas per orą įgauna šiokią tokią įkrovą – statinį krūvį. Automobilio kėbulas įgyja neigiamą įkrovą, o tuo tarpu žmogus turi teigiamą. Palietus dureles šios įkrovos išsilygina, todėl patiriamas elektros šokas.

Šie strypeliai leidžia išsisklaidyti elektronams su neigiamu krūviu – taip išvengiama blogų statinio krūvio pasekmių radijo komunikacijai ir navigacijai. Dennis N., Wikimedia

Tai vyksta ir su lėktuvais, kurie skrisdami per debesis ir atmosferoje esančias daleles įgyja tam tikrą statinį krūvį. Šie elektronai noriai palieka lėktuvo korpusą per aštriausius jo taškus. Pavyzdžiui, sparnų galus ar radijo komunikacijos antenas. Tai kelia problemų – trukdo palaikyti kokybišką radijo ryšį bei trikdo navigacijos prietaisų darbą. Sprendimas – šios statinio krūvio iškrovos antenos, kurios leidžia neigiamai įkrautiems elektronams pasišalinti. Jos montuojamos visuose aštriuose lėktuvo kraštuose, tokiuose kaip sparnų briaunos ar uodegos galas.

Šią informaciją savo vaizdo įraše pateikė jau ne kartą šiame puslapyje minėto YouTube kanalo Captain Joe kūrėjas. Siūlome peržiūrėti šį vaizdo įrašą.

Captain Joe dažnai atsako į visokius su aviacija susijusius klausimus, jo kanalas nuolat auga. Pavyzdžiui, ar žinote, kam reikalingos tos ant lėktuvo sparno matomos geltonos kilpelės? O ką reiškia ant pakilimo tako galų matomi skaičiai?

Grįžtant prie statinio krūvio iškroviklių – jei kada nors skrisite naktį ir sėdėsite prie lango, siūlome juos įdėmiai stebėti. Galbūt, jei pasiseks ir bus tinkamos oro sąlygos (pavyzdžiui, artinsis audra), pamatysite iš jų lekiančias pavienes žiežirbas. Tai – neigiamą krūvį turintys elektronai, paliekantys lėktuvo korpusą.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia