Ar esate pastebėję, kad ant kiekvieno pakilimo tako visuomet yra pora skaičių, šalia kurių kartais būna ir viena raidė? Ką reiškia toks žymėjimas ir kuo jis svarbus pilotams? Akivaizdu, kad tai nėra unikalus tako numeris ir net ne oro uosto naudojamas žymėjimas. Oro linijų lėktuvų pilotai aiškina, kad tikrosios šių skaičių prasmės reikia ieškoti kur kas didesniame mastelyje nei žmonės yra linkę spėlioti iš pat pradžių.

Jei spėjote, kad šie skaičiai yra susiję su navigacija, tikrai nesuklydote. Tai nėra unikalus tako numeris (toks numeris tikrai nebūtų dviženklis) – pasaulyje yra daugybė pakilimo takų su tais pačiais skaičiais. Kaip aiškina Captain Joe YouTube kanalo kūrėjas, šie skaičiai – tai nuokrypis nuo magnetinės Žemės Šiaurės.

Žemė turi du šiaurės ašigalius – geometrinį ir magnetinį. Jie skiriasi palyginti nedaug, tačiau navigacijai beveik visada naudojamas magnetinis Žemės polius, nes jį aptinka ir paprasti mechaniniai kompasai. Taigi, skaičiai ant pakilimo tako galo padeda pilotui susigaudyti, kokia kryptimi turi būti atsukta lėktuvo nosis, kad jis leisdamasis nenuvažiuotų nuo tako.

Ant kiekvieno pakilimo tako galo yra du skaičiai. (Adrian Pingstone, Wikimedia)

Tačiau ant pakilimo takų visuomet būna tik du skaičiai. Jei nusileidimo takas yra pastatytas 80 laipsnių kampu į šiaurinį Žemės polių, ant tako bus užrašoma „08“. Tai yra, paskutinis nulis niekuomet nėra rašomas, siekiant išvengti sunkiai suprantamų radijo žinučių. Laipsniai taip pat yra suapvalinami – nesvarbu, ar ant takas nuo šiaurės pakrypęs 81 ar 84 laipsnius – ant jo bus vis tiek 08.

Šalia skaičių kartais matomos ir raidės. (Olivier Cleynen, Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Kadangi atskrendant iš kitos pusės kompasas rodytų visai kitus laipsnius, kitoje nusileidimo tako pusėje yra kiti skaičiai. Pavyzdžiui, jei vienoje pusėje parašyta 08, kitoje bus 23 – skirtumas visuomet yra 180 laipsnių. Taigi, jokios mistikos čia nėra. O kaip dėl tų raidžių, kurios kartais parašomos šalia šių skaitmenų?

Jas turi ne visi pakilimo-nusileidimo takai. Taip yra todėl, kad tai – vidinė oro uostų nomenklatūra, žyminti skirtingus pakilimo takus. Pavyzdžiui, jei oro uostas turi 3 lygiagrečius takus, vienas bus L („left“ – kairė), kitas C („centre – right), o trečias – R („right“ – dešinė). Tai supaprastina radijo komunikaciją ir padeda išvengti nesklandumų. Oro uosto eismo kontrolieriai praneša pilotui, kuris takas jam yra paruoštas. „23 R“ yra kur kas lengvesnė ir suprantamesnė žinutė nei „232 right“.

Captain Joe nėra tikras kapitonas. Tačiau patirties ir žinių jis tikrai turi, nes jau kurį laiką dirba antruoju pilotu. Antrieji orlaivių pilotai dažnai yra nuvertinami, tačiau jie dažnai valdo lėktuvą kylant ir leidžiantis ir taip renka patirtį, reikalingą norint tapti pilotu. Tuo tarpu mums smagu, kad Captain Joe dalinasi savo žiniomis ir atsako į ne vieną keliautoją kamavusius klausimus. Pavyzdžiui, ar žinote, kam reikalingos tos ant lėktuvo sparno matomos geltonos kilpelės? O ką reiškia ant pakilimo tako galų matomi skaičiai?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia