Tikriausiai esate girdėję apie jūrinę fanerą ir įspūdingas jos savybes. Bet kokia tai medžiaga iš tikrųjų? Negi jūrinė fanera tikrai yra visiškai atspari vandeniui?

Štai ką per ilgą laiką drėgmė padaro su fanera. (W.carter, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Yra medžiagų, kurių savybes išpučia keisti mitai. Pavyzdžiui, Damasko plienu šiais laikais vadinami patys įvairiausi raštuoti ašmenys, nepriklausomai nuo plieno rūšies. Tuo tarpu chirurginis plienas apskritai yra labai keistas ir iš esmės nieko nereiškiantis apibūdinimas. Bet medžiagų mitai nėra susiję tik su metalais – ar žinojote, kad verstos odos automobiliuose iš tikrųjų beveik niekada nebūna?

Jūrinė fanera yra kitas atvejis – ji egzistuoja. Tai yra tikras techninis terminas, kuris šį tą reiškia. Tačiau tie, kurie mano, kad jūrinė fanera turi kažkokių ypatingų, kone stebuklingų savybių ir yra visiškai atspari vandeniui, klysta. Tai yra aukštos kokybės medžiaga, bet mediena yra mediena.

Aukštos kokybės fanera. (W.carter, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Fanera įprastai vadiname sluoksniuotą pramoninį medienos produktą. Ploni medienos sluoksniai klijuojami kryžiuojant medžio raštą, taip sukuriant labai tvirtas kompozitines plokštes. Tokia konstrukcija fanerai suteikia stabilumo – ji taip nesiplečia ir nesusitraukia nuo aplinkos drėgmės pokyčių kaip natūrali mediena. Egzistuoja daugybė skirtingų faneros rūšių. Aukštos kokybės fanera įprastai gaminama iš plonesnių sluoksnių. Joje negali būti oro tarpų, vabzdžių išgraužų, o ir didesnės šakos yra laikomos defektais. Tokia fanera naudojama baldų gamyboje bei apdailoje. Tuo tarpu pigesnė fanera turi storesnius sluoksnius, gali turėti pjuvenų užpildą ir atrodo ne taip gerai – ji dažniausiai naudojama ypatingo tvirtumo nereikalaujančiose vietose, kur jos niekas nemato.

Jūrine fanera vadinamas gaminys, kuris, kaip galite įsivaizduoti, yra atsparesnis aplinkos poveikiui, ypač drėgmei. Tačiau stebuklų nebūna – ji nėra neperšlampanti, nes nėra dengta plastiku ar kita panašia danga. Tiesą sakant, daugelis gamintojų  nurodo, kad jūrinė fanera neturėtų tiesiogiai kontaktuoti su vandeniu, nes jis ją sugadins. Egzistuoja kelios tropinės medžių rūšys, kurios demonstruoja neblogą atsparumą drėgmei ir tokia mediena yra naudojama jūrinei fanerai gaminti. Tiesa, amerikietiška jūrinė fanera gali būti gaminama iš vietinės didžiosios pocūgės ar vakarinio maumedžio medienos. Bet jūrinės faneros paslaptis yra ne mediena.

Egzistuoja keli jūrinės faneros standartai. Britiškas jūrinės faneros standartas BS 1088 turi bene išsamiausią aprašymą. Jame teigiama, kad išoriniai jūrinės faneros sluoksniai negali turėti defektų, didesnių šakų, nelygaus, pasišiaušusio rašto ir galais sujungtų medienos lopų. Jūrinė fanera turi būti nušlifuota iš abiejų pusių, nes nelygus medienos paviršius lengviau įsileidžia drėgmę. Vidiniuose sluoksniuose gali būti viena-kita šaka ar įskilimas, bet jungimai galais ir čia nėra galimi.

Fanerinė upių valtelė. (Grand Canyon National Park, Wikimedia (CC-BY 2.0)

Jūrinė fanera pagal britišką standartą turi būti pagaminta iš natūralios tropinės medienos. Tačiau už ją dar svarbesni klijai, kurie privalo būti labai atsparūs vandeniui. Jūrinės faneros sluoksniai privalo būti suklijuoti net verdančiam ar labai šaltam vandeniui, garams bei karščiui atspariais klijais. Tarp sluoksnių negali būti jokių tarpų, kuriuose galėtų įstrigti drėgmė.

Ar visa tai reiškia, kad jūrinė fanera yra visiškai atspari vandeniui? Ne. Bet ji yra žymiai atsparesnė už įprastą statyboms skirtą fanerą. Tai pasiekiama tvirtomis cheminėmis jungtimis tarp skirtingų tropinės medienos sluoksnių, aukštais kokybės standartais, nepaliekančiais vietų drėgmei įstrigti. Dėl to jūrinės faneros sluoksnių atsiskyrimas (delaminacija) yra mažai tikėtinas. Be to, jūrinė fanera yra atsparesnė grybų puolimui, todėl ilgiau atsispiria puvimui. Bet net ir jūrinė fanera privalo būti apsaugota dažais, laku ar kitokia danga.

Suomiška karinė fanerinė valtis m50. (MKFI, Wikimedia)

Taigi, jūrinė fanera nėra kažkokia ypatinga medžiaga, kuri stebuklingai atsispirtų vandeniui. Sušlapusi ir ji ims deformuotis, o ilgiau pabuvusi drėgname ore ji vis tiek ims pūti. Iš jūrinės faneros dažnai gaminami lauko baldai, laivų ir prieplaukų apdaila. Gaminamos ir fanerinės valtys, nors jos kartais kalamos ir iš faneros, kuri nevadinama jūrine. Jūrinė fanera yra labai brangi, o gerai apsaugota kokybiška statybinė fanera irgi gali būti pakankamai atspari aplinkos poveikiui.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia