Prie saugos patikros punktų oro uostuose dažnai yra plakatai su draudžiamais daiktais. Tai – įvairūs įrankiai, ginklai, narkotinės medžiagos. Tarp jų dažnai pamatysite ir peilio atvaizdą. Bet ar žinojote, kad mažą kišeninį peiliuką į lėktuvą įsinešti galima? Jei žinosite taisykles, tokį naudingą įrankį galėsite vežtis į kitą savo kelionę.

Iš karto būtina pasakyti, kad šis straipsnis neturėtų būti vienintelis jūsų informacijos šaltinis šiuo klausimu. Prieš keliaudami pasitikrinkite oro linijų ir visų oro uostų, kuriuose lankysitės, taisykles. Tai, kas leidžiama mūsų kraštuose, gali būti griežtai draudžiama kitur. Jei nesate užtikrinti, peilį geriau palikite stalčiuje arba įdėkite į registruotą bagažą.

Akivaizdu, kad rankiniame bagaže draudžiamų daiktų sąrašas yra sukurtas galvojant apie saugumą. Juk iš tikrųjų būtų nemalonu, jei kas nors į lėktuvą atvirai neštųsi kirvį aš mačetę. Peiliai gali būti pavojingi, tačiau Europos Sąjungos ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) taisyklės nurodo, kad peilius, kurių geležtės ilgis neviršija 6 cm, galima įsinešti į lėktuvą.

Daiktai, kuriuos draudžiama įsinešti į orlaivio saloną – atkreipkite dėmesį į peilio atvaizdą. (VNO nuotrauka)

Aišku, tai reiškia, kad peilį reikia parodyti saugos patikros punkte, kad jo geležtė galėtų būti pamatuota, tačiau jei oro uostas ar oro linijos neturi kokių nors ypatingų taisyklių, problemų kilti neturėtų. 6 cm geležtė tikrai nėra didelė, tačiau ji gali būti labai naudinga. Pažvelkite į šį Opinel peiliuką.

http://nodum.lt/wp-content/uploads/2019/10/opinel.jpg
Šio Opinel peiliuko geležtės ilgis – maždaug 5 cm.

Šį Prancūzijoje pagamintą kišeninį peiliuką mums atsiuntė draugai iš Kelioniukai.lt – šioje internetinėje parduotuvėje surasite daug įvairių naudingų daiktų keliautojams. Opinel mažylio geležtės ilgis – vos 5 cm, todėl jį galima su savimi pasiimti ir į lėktuvą. Jis yra visai mažas, tačiau toks peilis geriau nei jokio. Dėl jo dydžio jį lengva nešioti kaip raktų pakabutį. Tik kam jo gali prireikti kelionėje? Štai 5 priežastys, kodėl į kitą kelionę lėktuvu galite norėti pasiimti tokį mažą kišeninį peiliuką.

Erzinančios pakuotės

Peiliukas gali praversti dar net neįžengus į lėktuvą. Laukdami skrydžio neretai susigundome pirkiniais. Kietos plastikinės pakuotės gali būti tikra rakštis panagėje, bet net ir mažas peilis gali padėti išlaisvinti jūsų pirkinį. Juo taip pat nupjausite etiketes nuo čia pat įsigytų drabužių ar kitų daiktų. Galiausiai, jei esate vieni iš tų, kurie mėgsta lagaminus suvynioti į plastikinę plėvelę, atvykę į kelionės tikslą tikrai džiaugsitės kišenėje turėdami peilį.

Maisto dalybos

Norėtumėte prie išvykimo vartų ar lėktuve suvalgyti obuolį, bet nenorite valgyti jo odelės? Mažas kišeninis peiliukas leis ne tik nusilupti, bet ir suraikyti obuolį, perpjauti bandelę ar vaikams padalinti paskutinį šokoladinį batonėlį.

Tiesa, airBaltic primena, kad lėktuvuose pateikiamas maistas yra supakuotas taip, kad peiliai keleiviams nebūtų reikalingi. Kita vertus, kai kurie žmonės maisto kelionei pasiima patys, todėl jums spręsti, ar peilis jums praverstų.

Peilis kelionėje labai praverčia.

Gyvenimas viešbutyje

Savuose namuose turime daugybę peilių, o štai viešbučio kambaryje šio nepaprastai naudingo įrankio galite ir nerasti. Aišku, viešbučio darbuotojai visada yra pasirengę padėti, tačiau kai vidurnaktį sugalvosite atsipjauti neseniai nusipirkto sūrio, tikriausiai nenorėsite toli ieškoti tinkamų įrankių. Arba jei ryte pastebėsite, kad iš megztinio išlindo įkyrus siūlas.

Nenumatytos situacijos

Atsilaisvino akinių kojelė? Piršte įstrigo rakštis? Sulūžo krepšio užtrauktukas? Mažytis kišeninis peiliukas tokiose situacijose gali tapti tikru gelbėtoju. Juolab, kad peiliukas kartais gali būti panaudotas ir kaip yla, šakutė ar butelių atidarytuvas. Peiliai apskritai yra vieni iš universaliausių įrankių, kokius tik galima turėti.

Mažylis Opinel gali pasitarnauti kaip praktiškas raktų pakabutis.

Išgyvenimas

Taip taip – toks mažas peiliukas gamtoje nebūtų pats naudingiausias įrankis. Tačiau juo galėtumėte perpjauti drabužius, jei reikėtų padėti sužeistajam, iš marškinėlių pagaminti tvarsliavos, nupjauti automobilio saugos diržą. 5 cm ilgio geležtė yra pakankamai trumpa, tačiau vieną dieną ji gali tapti pačiu svarbiausiu pirmos pagalvos ar net savigynos įrankiu. Žinoma, kalbame ne apie oro uostus ar lėktuvus, o svečias šalis, į kurias nuskridę galite stovyklauti ar leistis į žygius.

O gal neverta?

Apie tokius kelioninius peiliukus pasikalbėjome su Lietuvos oro uostų bei AirBaltic atstovais. Abi organizacijos patvirtino, kad peiliai, kurių geležtės ilgis neviršija 6 cm ilgio, lėktuvuose nėra draudžiami.

„Peilį, kurio geležtė yra ilgesnė nei 6 cm, vežti rankiniame bagaže draudžia tiek Europos Sąjungos, tiek ICAO taisyklės. Tačiau daug šalių ir net kai kurios aviakompanijos neleidžia rankiniame bagaže ar prie savęs gabenti bet kokio ilgio peilių. Todėl esminė rekomendacija keleiviams rankiniame bagaže iš viso negabenti jokių peilių, o jeigu juos būtina gabenti – tai daryti tik registruotame bagaže“, pataria Lietuvos oro uostų atstovas.

„Jei tik peilis atitinka ES bei ICAO reikalavimus, airBaltic leidžia jį naudoti savo lėktuvuose. Visgi mes rekomenduotume su savimi neimti ir mažo kišeninio peilio, kad jis neužkliūtų oro uosto apsaugai.“, pakomentavo airBaltic atstovai.

Galiausiai, jums teks spręsti, ar į kelionę verta pasiimti peilį.

Pabaigai…

Jūs patys geriau už visus žinote, ar kelionėje jums praverstų toks mažas kišeninis peiliukas. Aš pats ne kartą esu patekęs į situaciją, kuomet toks mažas peiliukas būtų labai pravertęs. Tačiau būtinai atsiminkite:

  • į lėktuvą pasiimti peilį, kurio geležtės (ne ašmenų) ilgis neviršija 6 cm ilgio, ES ir ICAO taisyklės nedraudžia, tačiau kai kurie oro uostai ar net oro linijos gali turėti kitokias taisykles – apie tai pasidomėkite prieš kelionę;
  • jei norėtumėte tokio kišeninio peiliuko, rekomenduojame Kelioniukai.lt parduotuvę;
  • kišeninį peiliuką turėsite parodyti saugos patikros punkte, kad jis galėtų būti išmatuotas;
  • geriau rinkitės mažesnį kišeninį peiliuką su nefiksuojama geležte – jie atrodo ne tokie grėsmingi;
  • rinkitės pigesnį peiliuką, jei netyčia jį pamestumėte ar jį tektų palikti saugos patikros punkte;
  • jokiu būdu be reikalo nemosikuokite savo peiliuku ar kitaip neverskite kitų keleivių jaustis nepatogiai;
  • jei kyla bent kokia abejonė, geriau peilį palikite namuose arba dėkite jį į registruotą bagažą.

Taip pat skaitykite:

Ar lėktuvų pilotai taip pat turi pereiti oro uostų saugos patikras?

Ką įdomaus pamatysite Estijos aviacijos muziejuje?

JAWA muziejus Konopištėje;

Nacionalinis technikos muziejus Prahoje, pritrenkęs vertingų eksponatų gausa;

10 įdomių faktų apie Islandiją, kurių galbūt nežinojote;

Ekskursija po „Tomark Aero“ aviacijos gamyklą;

Irbenė – apleistas karinis miestelis Latvijoje;

Skrunda – garsiausias apleistas miestelis Latvijoje.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia