Rankinis laikrodis turi būti atsparus aplinkai. Juk lietus kartais užklumpa netikėtai, todėl labai svarbu, kad laikrodis nesugestų nuo kelių vandens lašų. Daugelis modernių rankinių laikrodžių yra bent šiek tiek atsparūs vandeniui, to atsparumo laipsnis žymimas barais arba metrais. Tik ką reiškia tas žymėjimas? Negi laikrodis su 50 metrų žyma gali būti panardintas į 50 metrų gylį?
Geriausi rankiniai laikrodžiai yra atsparūs ne tik vandeniui, bet ir įbrėžimams. Tai užtikrina safyrinis stiklas, kuris yra labai kietas. Apie tai, kas yra safyrinis stiklas, kokiais privalumais ir trūkumais jis pasižymi, galite paskaityti šiame straipsnyje.
Ant kone kiekvieno šiuolaikinio rankinio laikrodžio galima pamatyti jo atsparumą vandeniui nurodančius skaičius barais arba metrais. 3 barų ar atmosferų (žymimas BAR arba ATM) atsparumo vandeniui reitingas atitinka 30 metrų žymą, 5 barų – 50 metrų ir taip toliau. Būtų lengva pamanyti, kad 30 metrų atsparumu besigiriantis laikrodis tinka narams-mėgėjams, tačiau taip tikrai nėra. Bandydami plaukioti su 3 BAR žymę turinčiu laikrodžiu beveik garantuotai jį sugadintumėte.
Laikrodžių atsparumo vandeniui standartas
Tarptautinė Standartizacijos Organizacija (ISO) tik 1990 metais pristatė standartą, kuris apibrėžė kasdienių laikrodžių atsparumą vandeniui. Tas standartas, vadinamas ISO 2281:1990, apibrėžė bandymų procedūras, bet nebuvo labai konkretus, todėl 2010 metais pristatyta atnaujinta versija ISO 22810:2010.
Laikrodžiai bandomi įvairiai. Pavyzdžiui, vienas iš bandymų yra laikrodžio įkaitinimas, ieškant viduje susidarančio kondensato. Bet, žinoma, mums įdomiau tai, kaip pigus laikrodis gauna 30 metrų žymą.
Bandymus atliekanti laboratorija pasirenka naują laikrodį ir panardina jį į aplinką, kuri imituoja, pavyzdžiui, 3 barų vandens slėgį. Tam, kad laikrodis gautų 3 BAR žymą, vanduo negali patekti į jo vidų ar juo labiau jį sugadinti. Bet nardyti negalima ir su šį testą išlaikiusiu laikrodžiu.
Minėtas ISO standartas nenumato pakartotinio laikrodžio panardinimo. Tai, kad laikrodis atlaikė vieną tokį bandymą, nereiškia, kad jis atlaikytų ir antrą. Be to, neapibrėžta ir pakartotinių panardinimų trukmė. Pats bandymas yra visiškai statiškas – laikrodis nėra judinamas ir vanduo nėra maišomas. Galiausiai, bandomas laikrodis visada yra visiškai naujas – kas žino, ar vos kelis mėnesius nešiotas, saulėje iš šešėliuose buvęs laikrodis nepraranda savo sandarumo. Tiksliau, mes tai žinome – nešiojamas, kratomas, šilumą ir šaltį ištveriantis laikrodis garantuotai yra mažiau atsparus aplinkai nei visiškai naujas daiktas. Buvote atvėrę savo laikrodį baterijai pakeisti? Tikriausiai galite atsisveikinti su jo įspūdingu 10 BAR reitingu.
Tai, beje, negalioja narų laikrodžiams, kurių atsparumą apibrėžia visai kitas standartas ISO 6425. Šie laikrodžiai bandomi kur kas rimčiau. Pavyzdžiui, šis standartas numato, kad laikrodis privalo atlaikyti 125 % gamintojo nurodyto slėgio. Tai reiškia, kad 200 metrų reitingą turintis naro laikrodis privalo atlaikyti ir 25 barų slėgį. Taip stengiamasi simuliuoti pakartotinį laikrodžio naudojimą nardant ir natūralų laikrodžio senėjimą. ISO 6425 standartą atitinkantys laikrodžiai dažnai žymimi kitaip – 20 BAR žymė gali būti pritaikyta ir pagal ISO 2281, bet tai nereikš, kad laikrodis tinka nardymui.
Kaip yra iš tikrųjų?
3 BAR (3 ATM ar 30 metrų) žymę turintis laikrodis yra atsparus taškomam vandeniui. Nereikėtų jo panardinti, bet jei laikrodis yra naujas ir puikios būklės, jis galbūt išgyvens trumpą panirimą po vandeniu (pavyzdžiui, įkritęs į kriauklę). 3 barų reitingą gauna absoliuti dauguma testuojamų laikrodžių, todėl didelio atsparumo iš jo nesitikėkite. Kita vertus, toks laikrodis neturėtų bijoti lietaus, o ir plaudami rankas galėsite jo nenusisegti.
5 BAR (5 ATM ar 50 metrų) žymę turintis laikrodis greičiausiai išgyvens trumpą panardinimą, ypač jei yra naujas. Su juo galite plaukioti, bet tai yra šiek tiek rizikinga ir nerekomenduotina.
10 BAR (10 ATM ar 100 metrų) žymę turintis laikrodis nebijo pasiplaukiojimų. Tiesą sakant, su juo jau galite ir pasinerti į nedidelį gylį. Jei norite tik sulaikę kvėpavimą pažvelgti, kas vyksta po vandeniu, 100 metrų laikrodis neturėtų jūsų nuvilti. Bet jei jau segatės rimtą nardymo įrangą, šį laikrodį palikite sausumoje. Be to, jei ryšitės nardyti su taip pažymėtu laikrodžiu, po vandeniu nesukiokite jo rankenėlių ir nespausdykite jo mygtukų, jei jis tokius turi.
20 BAR (20 ATM ar 200 metrų) žymę turintis laikrodis vis tiek nėra skirtas ilgam buvimui po vandeniu, bet plaukiodami įprastai galite jo nenusisegti. Tai nėra narams skirtas daiktas, bet jis vandens nebijo. Vis tiek po vandeniu nieko nesukiokite ir nespaudykite, o galvodami apie didesnį gylį ar šokinėjimą į vandenį geriau tokį laikrodį palikite sausumoje.
30 BAR (30 ATM ar 300 metrų) žymę turintis laikrodis jau žengia į narų aksesuarų teritoriją. Na, beveik – tai vis tiek nėra pagal minėtą ISO 6425 standartą sertifikuotas laikrodis. Bet jį vis tiek jau galite naudoti drąsiai, ypač jei jis yra naujas. Šokinėjimo į vandenį vis tiek reikėtų vengti. Be to, jei jau ketinate nardyti dažnai, geriau pagalvokite apie ISO 6425 laikrodį. 30 BAR žymę turintis laikrodis išgyvens vieną-kitą pasinėrimą, bet kiekvienas dugno tyrinėjimas trumpins jo tarnavimo laiką.
Šią dalį būtų galima tęsti, bet jūs greičiausiai jau supratote esmę. 3 BAR ar 30 metrų žymė neturėtų jums daryti didesnio įspūdžio, bet jei neketinate plaukioti su laikrodžiu, to jums greičiausiai pakanka.
Naro laikrodis (Diver‘s, ISO 6425) – taip vadinami labai vandeniui atsparūs laikrodžiai. Jie įprastai yra didesni, bet puikiai dera ir prie hidrokostiumo, ir prie klasikinio frako. Toks laikrodis ne tik gali išgyventi pakartotinius pasinėrimus, bet dar ir veikia po vandeniu. Kai 20 BAR žymą turintis laikrodis pradėtų streikuoti vos po kelių pasinėrimų, tikras naro laikrodis gali būti perduodamas iš kartos į kartą, nepriklausomai nuo savininko pomėgio nardyti. Žymė, nurodanti, kad tai – naro laikrodis, gali būti tiesiai ant ciferblato ar nugarėlės – norėdami būti užtikrinti, ieškokite ISO 6425 standarto žymos.
Tiesa, naro laikrodis ilgaamžiškumą išsaugo tik jei yra tinkamai prižiūrimas. Kaip jūsų automobilis turi reguliariai lankytis techninio aptarnavimo centre, taip ir naro laikrodis turi būti prižiūrimas profesionaliame servise.
Patarimas
Jei tik galite, palikite savo laikrodį sausumoje. Tik tikri narų laikrodžiai yra pakankamai atsparūs, kad atlaikytų pakartotinius panirimus į vandenį, o visi kiti nuo to dėvėsis greičiau. Taip pat nepamirškite, kad šie standartai neapima apyrankių – vanduo gali pakenkti natūraliai odai. Galiausiai, supraskite, kad senstantis laikrodis po truputį praranda savo atsparumą aplinkai, o labai seni laikrodžiai, sukurti prieš aprašytų standartų publikavimą, greičiausiai net nebuvo testuoti.
Be to, gamintojai kartais perspėja naudotojus vengti chloruoto ar karšto vandens. Perskaitykite savo laikrodžio instrukcijas ir laikykitės gamintojo rekomendacijų.
Daugelis šiuolaikinių laikrodžių visiškai nebijo lietaus ir jų nereikia nusisegti prieš plaunant rankas. Jei norite reguliariai plaukioti su savo laikrodžiu, rinkitės bent 10 BAR (idealiu atveju, 20-30 BAR ar diver) žymę turintį daiktą, pasirūpinkite vandeniui atsparia apyranke ir susitaikykite su mintimi, kad kiekvienas pasiplaukiojimas trumpins laikrodžio tarnavimo laiką.