Mažos įprastų daiktų versijos mums dažnai atrodo labai mielos. Mažytis arbatinukas nėra toks praktiškas kaip didelis, bet puikiai veikia kaip akį traukianti dekoracija. Mažiausias JAV karinio jūrų laivyno laivas yra mažesnis už kai kuriuos automobilius, todėl atrodo labai mielas, bet iš tikrųjų yra pakankamai naudingas.

Ar žinote, kad ilgiausias karo laivas istorijoje buvo ir pirmasis atominis lėktuvnešis? Komerciniai laivai būna dar ilgesni – ilgiausias laivas istorijoje buvo tankeris Seawise Giant. Tuo tarpu Ramform Titan greičiausiai yra plačiausias vieno korpuso laivas pasaulyje.

JAV yra supervalstybė ir turi galingas ginkluotasias pajėgas. JAV laivynas yra didelis ir turtingas, bet jam neišvengiamai reikia ir mažų nekovinių laivų. Pavyzdžiui, JAV laivynas turi įvairių vilkikų, techninės pagalbos laivų, krovininių katerių. Boomin Beaver yra mažiausias iš tų nekovinių karinių laivų. Ir tik pažiūrėkite į jį!

Boomin Beaver – mažiausias JAV karinio jūrų laivyno laivas. (Rama, Wikimedia (CC BY-SA 3.0 fr)

2020 metais kažkas internete pasidalino Boomin Beaver nuotrauka ir žmonės griūdami puolė klausti, kas tai ir kam JAV laivynui gali reikėti tokio daikto. Kodėl jis atrodo kaip maža didelio laivo versija?

Iš tikrųjų, Boomin Beaver (laisvas vertimas, Barjerų Bebras) nėra naujas. JAV laivynas dar amžiaus pradžioje užsakė 13 tokių laivelių ir pirmuosius ėmė naudoti 2003 metais. Tai – Chuck’s Boat and Drive kompanijos Vašingtono valstijoje pastatytas universalus vilkikas/kateris.

Boomin Beaver ilgis – 5,8 m. (Rama, Wikimedia (CC BY-SA 3.0 fr)

Šis dizainas egzistavo ir anksčiau – panašūs laivai upėse statė barjerus, reikalingus medkirčių plukdomiems rąstams surinkti. Kai kuriuose JAV regionuose, kur veikia didelė miškininkystės pramonė, nupjauti rąstai yra metami į upes, kur jie plaukia pasroviui iki vietos, iš kurios juos galima surinkti. Taip keliaujantiems rąstams kartais reikia šiek tiek padėti, kad jie nepaklystų, neužstrigtų ir sustotų ten, kur reikia – tai ir buvo pirmoji tokių laivų paskirtis.

JAV laivynas rąstų neplukdo. Tiesą sakant, oficialiai šis laivas net nevadinamas Bebru – jo vardas popieriuose yra Barrier Boat (Barjerų Laivas). Bebru jį vadina jūreiviai, tikriausiai dėl jo šaknų miškininkystės pramonėje. JAV laivynas tokius laivus pirko darbui uostuose, kur jie tampo, atidaro ir uždaro, barjerus, saugančius rimtesnius karinius laivus nuo smalsių civilių akių ar priešiškų valstybių povandeninių laivų. Be to, tokie laiveliai gali atlikti ir kitas užduotis – nugabenti porą jūreivių į šalia uosto dreifuojantį laivą, pastumti kokį sugedusį katerį ir panašiai.

JAV laivyno bazė Norfolke, Virdžinijos valstijoje. Už laivų matote barjerus, kuriuos reikia atidaryti ir uždaryti – tai yra Boomin Beaver darbas. (Wikimedia)

Boomin Beaver yra 5,8 metrų ilgio, 3 metrų pločio. Jo širdis – 5,9 litrų Cummins dyzelinis variklis, išspaudžiantis apie 194 kW. Jis turi mažą kabiną, didelę įrankių dėžę, gerą navigacijos sistemą ir sutvirtintą korpusą su visą perimetrą juosiančiu guminiu bamperiu stūmimui. Boomin Beaver gali gabenti 3 žmones, bet prireikus ten tilptų ir dar pora, jei laivui tektų atlikti keleivinio bebro užduotis.

Beje, įdomus faktas – nors Boomin Beaver yra mažas, jis privalo būti labai manevringas. Todėl jis gali apsisukti vos 8,7 metrų pločio erdvėje.

Boomin Beaver tarnauja nuo 2003 metų, bet internete išgarsėjo 2020 metais. (Rama, Wikimedia (CC BY-SA 3.0 fr)

Aišku, tikėtina, kad ateityje Boomin Beaver bus pakeistas kažkokiu modernesniu sprendimu. Bet vilkikai tarnauja stebėtinai ilgai, todėl gali būti, kad šis mažylis dar ilgai bus mažiausiu JAV karinio jūrų laivyno laivu.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia