Grandininis pjūklas yra labai naudingas įrankis, naudojamas tiek miškuose, tiek soduose, tiek ir statybose. Žinoma, saugiam grandininių pjūklų naudojimui reikalingi įgūdžiai, žinios ir apsaugos priemonės. Tačiau vienos iš tokių priemonių galbūt net nesate matę – kodėl kai kurių grandininių pjūklų juostos turi galus dengiančias apsaugas?

Grandininis pjūklas taip vadinamas dėl to, kad jo pjaunantys dantys yra išdėstyti ant besisukančios grandinės. Tokia konstrukcija leidžia sukurti pailgą pjovimo įrankį, kuris gali įveikti ir storus rąstus ar kitus pjaunamus objektus. Pažvelgę į grandinį pjūklą su ilga juosta galite pabandyti įsivaizduoti, kokio dydžio diskinio pjūklo reikėtų, kad pasiektumėte tokį pjovimo gylį – toks įrankis tiesiog būtų nepraktiškas.

Tačiau galingi grandininiai pjūklai dažnai yra laikomi nesaugiais, nes turi tą ilgą neuždengtą pjovimo juostą. Pats pjūklas įprastai yra santykinai lengvas (juk jį turi laikyti vienas žmogus), todėl neatsargiai naudojamas gali staiga pašokti ir sužeisti žmogų. Grandininių pjūklų gamintojai tai supranta, todėl naudoja įvairias saugumo technologijas.

Grandininis pjūklas yra labai naudingas įrankis, bet jam reikalingi įgūdžiai ir žinios. (Carlos Adampol Galindo, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Pavyzdžiui, benzininiai grandininiai pjūklai turi ekscentrines sankabas – grandinė sukasi tik tada, kai spaudžiamas akseleratorius. Absoliuti dauguma grandininių pjūklų turi ir grandinės stabdžius, kurie gali būti aktyvuojami specialiai, kai pjūklas nėra naudojamas, arba užsikerta patys pjūklui netikėtai pašokus atgal. Gamintojai turi apgalvoti ir akseleratorių rankenėles, kad jos nebūtų nuspaustos netyčia, ir nukritusios grandinės gaudymo sprendimus, ir daug kitų detalių, kurios turi sumažinti nelaimingo atsitikimo riziką.

Traumų tikimybę galima sumažinti ir papildomomis apsaugos priemonėmis – šalmais, specialiomis apsauginėmis kelnėmis, batais ir švarkais. Tačiau pačios svarbiausios saugaus darbo sąlygos yra geri įgūdžiai, blaivus aplinkos ir savo galimybių vertinimas bei puikiai prižiūrėtas įrankis.

Kita vertus, grandininiai pjūklai šiais laikais yra siūlomi ir smulkiems sodininkams bei namų savininkams, kurie su šiais įrankiais nėra užaugę, nežino jų naudojimo taisyklių ar su jais siejamų rizikų. Ir būtent dėl to kai kurie iš tokių neprofesionalių grandininių pjūklų turi juostos galo apsaugas. Tik kam jos?

Tokia juostos galo apsauga neleidžia pradėti pjūvio vieta, kur besisukanti grandinė suka į apačią. (Gamintojo nuotrauka)

Žiūrint iš naudotojo perspektyvos, pjūklo grandinė juostos viršuje juda į priekį (tolyn nuo naudotojo). Nesvarbu, kokio gamintojo pjūklą išsirinktumėte, tai yra standartinė grandinės darbo kryptis. Taip pjaunant apatine juostos dalimi pjūklas traukia save į darbą ir tolyn nuo naudotojo. Todėl pats juostos galas, kur grandinė suka žemyn, nėra pati geriausia vieta pradėti pjūviui, jei neturite tam reikalingų įgūdžių ir supratimo. Tai – vadinamoji atatrankos ar atgalinio smūgio (kickback) zona – juostos galu užkabinus pjaunamą objektą, netvirtai laikomas pjūklas šoka aukštyn ir link naudotojo. Tai yra ypač pavojinga, jei kažkas pjaunama virš galvos (pavyzdžiui, genėjamos šakos) arba stipriai pasilenkus. Taigi, ta apsauga padeda sumažinti netikėto pjūklo šuolio riziką – ji nėra skirta apsaugoti nuo susižeidimo palietus būtent tą pjūklo dalį.

Pabrėžiame – grandininio pjūklo šuolis atgal yra pavojingas visiems, bet ypač tiems, kurie nesupranta, kad tai gali įvykti. Prie grandininių pjūklų įpratę žmonės kai to prireikia drąsiai pradeda pjauti ir pačiu juostos galu, nes jie supranta, ko tikėtis ir elgiasi atitinkamai. Ir būtent dėl to tomis juostos galų apsaugomis dažniausiai aprūpinami pigesni, mažesni, dažnai elektriniai pjūklai, o didesni jų tiesiog neturi.

Dažniausiai tokias apsaugas turi mažesni mėgėjiški pjūklai. (Gamintojo nuotrauka)

Juostos galo apsauga tiesiog neleidžia neatsargiai užkabinti tos atgalinio smūgio zonos. Tačiau, aišku, kartu ir riboja maksimalų pjaunamo objekto plotį. Kai žmogus neturi tam reikalingų įgūdžių ir neketina mokytis paprastų saugumo taisyklių, tai yra naudinga apsauga. Vien JAV kasmet registruojama apie 28 tūkstančius su grandininiais pjūklais susijusių traumų, 10 % iš jų yra galvos ir kaklo sužeidimai.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia