Prieš kelias dienas rašėme apie amerikietiškų ir europietiškų sunkvežimių skirtumus. Abu tipai turi savų trūkumų ir privalumų, kurie straipsnyje buvo išvardinti, stengiantis paaiškinti, kodėl vienas tipas taip plačiai naudojamas JAV, o kitas – Europoje. Visgi, Facebook grupėse atsirado žmonių, kurie šias mašinas pažįsta iš arti, su jomis dirba ir todėl pastebėjo dar vieną skirtumą – amerikietiški sunkvežimiai yra saugesni avarijos atveju. Bet ar tikrai?

Amerikietiško tipo sunkvežimiai turi ilgas nosis, taip atitolindami vairuotoją nuo vilkiko priekio. Tai bent jau turėtų reikšti, kad amerikietiški sunkvežimiai yra saugesni – tarp vairuotojo ir smūgio taško yra pakankamai didelis atstumas. Tačiau samprotavimai be specialistų skaičiavimų ir bandymų ir lieka tik samprotavimais. Todėl mes paieškojome keleto saugumo bandymų, kad galėtume bent jau vizualiai, neprofesionaliai palyginti, kuriame sunkvežimyje avarijos metu būti yra saugiau.

Visgi, čia yra problema. Internete ne taip jau lengva surasti amerikietiškų sunkvežimių saugumo bandymų ir jų rezultatų. Įvairūs saugumo bandymai, kuriuose specialiai tam skirtose laboratorijose daužomi automobiliai, autobusai ir kitos transporto priemonės, internete yra gana populiarūs, todėl juos į tokius portalus kaip YouTube kelia ir gamintojai, ir už eismo saugumą atsakingos agentūros. Visgi, amerikietiško tipo sunkvežimių saugumo bandymų rasti nėra taip jau lengva. Štai vienas, kurį pavyko aptikti:

Sunkvežimis visai be krovinio, tačiau deformacijas salone tikrai galima pastebėti. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad šiame vilkike nėra oro pagalvių. Tai – visai ne atsitiktinumas, o valstybės politikos rezultatas. JAV įrengti oro pagalves sunkiosiose komercinėse transporto priemonėse tiesiog nereikalaujama – galima sakyti, tik Volvo sunkvežimiai jas turi. Daugelis kitų gamintojų nesivargina montuoti oro pagalvių, taip taupydami lėšas, o galbūt ir nematydami jų naudos tokiuose dideliuose vilkikuose.

Taigi, nors pateiktas vaizdo įrašas nebuvo pakankamai detalus, galime jį palyginti su šiuo:

Viena iš priežasčių, kodėl sunku rasti gerų, nesenų amerikietiškų sunkvežimių saugumo bandymų yra ta, kad jie retai kada bandomi. Reikalavimų įvertinti sunkiųjų sunkvežimių saugumą avarijų metu nėra. Čia veikia ir amerikietiškas saugumo supratimas – kuo daugiau metalo supa vairuotoją ir keleivius, tuo jis saugesnis. Tuo tarpu europiečiai galvoja kitaip.

Europietiškų sunkvežimių gamintojai patys nuolat išbando savo vilkikus saugumo testuose ir siekia smūgio jėgą nukreipti šalin nuo kabinos. Kitaip tariant, europietiškų sunkvežimių konstrukcija yra kuriama ir tobulinama turint omenyje kurios vilkiko dalys gali sugerti smūgio jėgą, o kurios turi ją nukreipti. Toks europietiškas saugumo supratimas kartais randa kelią ir į JAV greitkelius.

Volvo garsėja savo dėmesiu transporto priemonių saugumui, todėl išbando visus savo sunkvežimius, tarp jų – ir amerikietiško tipo. Bet tai – labiau išimtis nei taisyklė. Juk, kaip minėjome, amerikietiško tipo Volvo vilkikai yra vieninteliai turintys oro pagalves.

Volvo VNL saugumo bandymas

Tai kurie saugesni? Amerikietiškų sunkvežimių gamintojai saugumu perdėtai tikrai nesirūpina – jokių saugumo bandymų, jokių oro pagalvių, jokių saugumo zonų (crumple zones) -, tačiau yra masyvūs ir tvirti. Manoma, kad to turėtų pakakti atlaikyti stiprius smūgius. Tuo tarpu europietiški sunkvežimiai neturi ilgos nosies, bet yra nuolat išbandomi, dažniau turi oro pagalves, naujausias saugumo sistemas, smūgio jėgą sugeriančias zonas.

Šį klausimą uždavėme ir Linui Brazauskui – itin didelę patirtį turinčiam sunkvežimių vairuotojui. Jis tolimųjų reisų vairuotoju dirba nuo 1984 metų, nuo 2001 metų važinėja JAV. Jo nuomone, svarbiausios saugumo sistemos yra vairuotojų galvose – jos padeda avarijų išvengti apskritai. Visgi, jei reikėtų rinktis, kuriame sunkvežimyje būti avarijos metu, Linas mieliau rinktųsi amerikietiško tipo vilkiką. Tiesiog jie atrodo saugesni, o juk įspūdžio ir psichologinio pasitikėjimo naudos negalima nuvertinti.

Tai tokie tat pamąstymai – be išvadų. Galima tik pasakyti, kad sunkvežimių saugumas susiveda į visą eilę faktorių, kurių negalima nuvertinti. Galbūt europietiško tipo sunkvežimiu lengviau avarijų išvengti? O galbūt jie yra saugesni kitiems eismo dalyviams – tai taip pat yra labai svarbu. O galbūt europietiški sunkvežimiai yra saugesni važiuojant lėtesniu, o amerikietiški – didesniu greičiu?

Ką manote Jūs?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia