Šiuolaikinės karinės oro pajėgos naudoja reaktyvinius naikintuvus – taip jau įprasta. Tačiau jie negali atlikti visų funkcijų, juos brangu išlaikyti. Todėl Jungtinių Valstijų karinės oro pajėgos žvalgosi įsigyti kokį nors lengvą atakos lėktuvą. Kokias funkcijas jis atliktų ir kas šiuo metu dalyvauja konkurse?

Lengvasis atakos lėktuvas vykdytų operacijas teritorijose, kuriose priešas neturi stiprių priešlėktuvinės gynybos sistemų. Šie orlaiviai atakuotų taikinius žemėje, teiktų artimą paramą daliniams ant žemės ir rinktų žvalgybinę informaciją. Svarbiausia – tai darytų pigiai, patikimai ir be ypatingų, daugybe inžinierių aprūpintų bazių poreikio. Taigi, toks lėktuvas galėtų būti propelerinis – skristų pakankamai greitai, būtų lengvai prižiūrimas ir taisomas, galėtų nesunkiai teikti paramą pėstininkams. JAV kaip tik bandomi keturi lėktuvai, kurie šias funkcijas galėtų išpildyti ir trys iš jų yra propeleriniai.

Šiuo metu bandomi Textron Scorpion, Hawker Beechcraft AT-6 Wolverine, Sierra Nevada A-29 ir Air Tractor AT-802U. Tik Scorpion lėktuvas šiame sąraše yra reaktyvinis. Pirmą kartą į orą jis pakilo tik 2012 metais ir vis dar yra tobulinamas. Orlaivio konstrukciją sukūrė Textron AirLand, o prototipą pagamino Cessna. Buvo siekiama sukurti pigiausią taktinį reaktyvinį lėktuvą. Jis kitiems nusileidžia kaina, bet yra greitesnis. Kita vertus, Scorpion taip pat dar nėra visiškai paruoštas masinei gamybai, o tai taip pat yra trūkumas.

Textron Scorpion – vienintelis konkurse dalyvaujantis reaktyvinis lėktuvas. (Airwolfhound, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Hawker Beechcraft AT-6 Wolverine taip pat buvo sukurtas specialiai karinėms reikmėms. Šis lėktuvas gali žvalgyti pasienį, vykdyti žvalgybines misijas, ugnimi remti pėstininkus, rengti naikintuvų pilotus ir vykdyti eilę kitų funkcijų. Kitaip tariant, šis lėktuvas yra būtent tai, ko JAV karinės oro pajėgos ir ieško, bet tai jam dar teks įrodyti.

Hawker Beechcraft AT-6 Wolverine buvo sukurtas specialiai karinėms reikmėms. (Airwolfhound, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Sierra Nevada A-29 yra tik kitas Embraer EMB 314 Super Tucano pavadinimas. Šis lėktuvas yra sukurtas Brazilijoje ir pirmą kartą į orą kilo dar 1999 metais. Super Tucano išsiskiria aukštu manevringumu, galimybe veikti itin karštame klimate ir labai maža skraidymo kaina – valanda skrydžio kainuoja 430-500 dolerių. Palyginimui, Textron Scorpion skrydžio valanda kainuoja apie 3000 dolerių.

Embraer A-29 Super Tucano – realus variantas, renkantis lengvąjį atakos lėktuvą, galintį veikti karštame klimate. (Johnson Barros, Wikimedia(CC BY 2.0)

Air Tractor AT-802U šiame kontekste tikrai atrodo neįprastai. Visų pirma, AT-802 į orą pirmą kartą pakilo dar 1990 metais – tai tikrai nėra labai naujoviška konstrukcija. Šis orlaivis buvo skirtas žemės ūkio darbams ir gaisrų gesinimui. Tik visai neseniai gamintojas nusprendė Jungtinių Valstijų karinėms oro pajėgoms pasiūlyti ir ginkluotą versiją 802U. Šis lėktuvas turi šarvuotą kabiną bei variklio skyrių, neperšaunamą kabinos stiklą, sustiprintą konstrukciją sunkesniems kroviniams. Visgi, šio lėktuvo dizainas atrodo labiausiai pasenęs, bet savo patikimumą jis jau įrodė.

Air Tractor AT-802U – karinė seno žemės ūkio orlaivio versija. (PvK, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Šiuo metu visi šie orlaiviai testuojami JAV. Manoma, kad bent vienas iš jų tikrai tiks artimos paramos ir žvalgybos užduotims vykdyti. Aišku, tik teritorijose, kuriose pakankamai saugu skraidyti. Jau žinoma, kad tokio lėktuvo priėmimas į karines oro pajėgas sutaupys nemažai lėšų.

Paminėtas funkcijas šiuo metu atlieka A-10 Thunderbolt II, kurį turėjo pakeisti F-35A. Pastarojo lėktuvo skrydžio valanda kainuoja 42 tūkstančius dolerių. Naujųjų lėktuvų naudojimas bus kur kas pigesnis – skrydžio valanda kainuos vos kelis tūkstančius dolerių. O ir patys orlaiviai yra kur kas pigesni, nereikalauja tokios intensyvios priežiūros.

Textron Scorpion kainuoja apie 20 milijonų JAV dolerių. Panašiai kadaise kainavo ir A-10 Thunderbolt II, nebegaminamas nuo 1984 metų. F-35A kaina siekia beveik 100 milijonų JAV dolerių. Palyginimui, Embraer EMB 314 Super Tucano kainuoja 9-14 milijonų dolerių. Taigi, ženklus sutaupymas garantuotas, nepriklausomai nuo to, kuris orlaivis konkursą laimės.

Pinigai lengvojo atakos lėktuvo pirkimui jau yra skirti – planuojama iš pradžių įsigyti bent 300. Tačiau dar neaišku, ar konkursą apskritai laimės kuris nors iš pateiktų orlaivių. Turint omenyje, kad propeleriniai lėktuvai yra taupesni ir šiek tiek pigesni, jie turi neblogus šansus.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia